Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Łódzkiem: Lekarze operują bez bielizny, tłumy chłodzą się na Fali

Joanna Barczykowska, Alicja Zboińska, wsp: pg, jj, wll, mim, ryb, jdr, tyka, kaz
Jedyną ochłodą dla łódzkich dzieci było pluskanie się w fontannie w Manufakturze
Jedyną ochłodą dla łódzkich dzieci było pluskanie się w fontannie w Manufakturze fot. Krzysztof Szymczak
Nawet najwięksi zwolennicy ciepła mają dość wysokich temperatur, jakie panują od kilku dni.

Narzekają pacjenci i pracownicy szpitali, motorniczowie, pracownicy produkcji. Gorąco jest w lasach, a na basenach trudno o wolne miejsce. Co gorsza, najbliższe dni nie przyniosą wytchnienia.

W łódzkim szpitalu im. Barlickiego w dyżurce pielęgniarek i salach szpitalnych temperatura dochodzi do 30 stopni.

- Nie mamy nawet wiatraka, w poczekalni pacjenci siedzą w strasznym zaduchu, zdarzają się omdlenia - mówi pielęgniarka Ewa ze szpitalnej przychodni.

W salach szpitalnych nie jest lepiej. - Okna wychodzą na zachód, po południu jest nieznośnie gorąco, a nie mamy zasłon - dodaje pan Marek, dwa tygodnie po operacji trzustki, który leży na oddziale wewnętrznym szpitala im. Barlickiego.

Podobnie jest w salach OIOM, gdzie w poniedziałek leżało 12 pacjentów. - Mąż ma 69 lat, jest pod kroplówką, leży z gorączką i męczy się jeszcze bardziej - mówi pani Jadwiga.

Klimatyzacja w "Barlickim" działa tylko w salach operacyjnych. Podobnie jest w innych łódzkich szpitalach: im. Rydygiera, Kopernika, Sonnenberga i WAM.

- Zakładamy żaluzje w salach dla pacjentów i pilnujemy, żeby personel zasłaniał okna. Sale operacyjne są klimatyzowane. Ale lekarze operują w samych fartuchach bez bielizny - mówi Adrianna Sikora, rzecznik prasowy szpitala im. Kopernika.

W Wieluniu chłodno jest tylko pacjentom na OIOM. Sala operacyjna i inne oddziały klimatyzacji nie mają. Także w radomszczańskim szpitalu o klimatyzacji mogą tylko pomarzyć. Sale operacyjne wyposażone są tylko w wywietrzniki. Klimatyzacja działa tylko w pomieszczeniach ze sprzętem do diagnostyki.

Mimo tej trudnej sytuacji, pogotowie i szpitale pracują na pełnych obrotach. Do łódzkich trafiło 40 osób z objawami odwodnienia i problemami z krążeniem. Z powodu upałów mdleli starsi i młodsi. Do łódzkich szpitali trafiło 38 osób w wieku od 20 do 82 lat.

W trudnej sytuacji są pasażerowie i kierowcy autobusów i tramwajów. - Żaden autobus nie ma klimatyzacji, zamontowano ją tylko w 15 wozach PESA - mówi Bogumił Makowski, rzecznik łódzkiego MPK. - Kierowcy dostają wodę, ale nie mogliśmy skrócić im czasu pracy. Od dwóch dni tramwaje i autobusy mają jeździć wolniej, tylko do 30 km/h.

Z powodu upału zepsuła się w poniedziałek nawet zwrotnica na skrzyżowaniu ul. Północnej i Franciszkańskiej w Łodzi. Wybrzuszyły się też tory w ul. Kilińskiego.

W pocie czoła pracują kupcy, którzy przez 10 godzin handlują w nagrzewających się halach. W hali na Bałuckim Rynku, oddanej do użytku w kwietniu, już zepsuła się klimatyzacja. Temperatura przekracza 30 stopni. Okazuje się, że firma montująca klimatyzację popełniła błąd. Zarządcy hali złożyli reklamację.

Kupcy są zbulwersowani. - Zapłaciliśmy za klimatyzowane boksy. Nie stać nas na montowanie klimatyzatorów, a na wiatraki nie ma miejsca. Jest tak gorąco, że klienci przestają przychodzić - żali się pani Aneta, która handluje pościelą i bielizną.

Upał doskwiera najbardziej pracownikom, którzy nie mają możliwości skrycia się w cieniu. Wśród nich są drogowcy. - Skrócili nam czas pracy do sześciu godzin. Niestety, nie mamy nawet służbowej wody. Napoje musimy kupować sami - mówi robotnik, pracujący przy ulicy Tatrzańskiej. Tymczasem pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi napoje. - Gdy temperatura przekracza 28 stopni, pracodawca zapewnia pracownikom napoje, które powinny być dostępne w ciągu całej zmiany - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

Wodę dostają pracownicy łódzkiej fabryki Indesit, ale i tak skarżą się na wysokie temperatury. - Najgorzej jest przy piecach, nie pomagają nawet wentylatory - mówi załoga.

Zygmunt Łopalewski, rzecznik fabryki, mówi, że dodatkowo otwierane są świetliki w dachu, by zapewnić rotację powietrza.

Upały mocno dają się we znaki pracownikom wieluńskiego ZUGiL. W niektórych miejscach szwankuje wentylacja.

- Temperatura w halach jest bardzo wysoka - rozkłada ręce Jan Cieślak, szef zakładowej "S".

Mimo upałów działkowcy nie muszą się obawiać zakazu podlewania ogródków, jak było to w poprzednich latach. Wody w Łodzi nie zabraknie - uspokajają wodociągowcy. Marek Wilczak, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, zapewnia, że miasto posiada rezerwy, a dobowe zużycie wynosi 120 tysięcy metrów sześciennych wody.

Łodzianie mogą więc do końca upałów korzystać z kurtyn wodnych (przy ul. Piotrkowskiej 104, DH Magda oraz przy ul. Roosevelta). Ci, którzy mają wolne, szturmują baseny. Na Fali jednorazowo przebywa nawet 1.500 osób, a kolejki ustawiają się przed otwarciem. W niedzielę aquapark odwiedziło ponad 4 tys. osób.

W lasach naszego regionu obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W piątek może zostać ogłoszony zakaz wstępu do lasów. Leśnicy podejmą taką decyzję, gdy przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki o godz. 9 spadnie poniżej 10 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto