Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Wileńska w Oleśnicy, czyli cmentarz, kościół i wojsko. Jak zmieniła się na przestrzeni czasu wiekowa ulica?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Z czego słynie ta oleśnicka ulica?
Z czego słynie ta oleśnicka ulica? KJ
Ulica Wileńska jest jedną z najstarszych ulic Oleśnicy. Przypomina o tym m.in. nawierzchnia z kostki brukowej, która dla wielu jest prawdziwą zmorą. Firma produkująca meble, piękne kasztanowce, kościół, ogródki działkowe i wreszcie wojsko to miejsca charakterystyczne dla tej części miasta. Jak na przestrzeni lat zmieniła się ulica Wileńska licząca blisko 2,5 km? Zobaczcie na zdjęciach wykonanych 21 czerwca 2022 roku.

Ulica Wileńska w Oleśnicy rozpoczyna się w pobliżu oleśnickiego Urzędu Skarbowego i kończy wraz z Cmentarzem Komunalnym położonym tuż przy tzw. wschodniej obwodnicy miasta, która od ubiegłego roku przecina teren dawnego lotniska przy odciążyć Oleśnicę z ruchu tranzytowego.

Do około 2002 roku na ul. Wileńskiej w Oleśnicy funkcjonowało wojsko. Na przysięgi młodych żołnierzy stacjonujących w oleśnickiej jednostce przyjeżdżali bliscy z całej Polski. 9 czerwca 2022 roku, w oleśnickim garnizonie odbywały się uroczystości związane z 20-leciem utworzenia 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu. Dziś część budynków dawnej należących do wojska to budynki mieszkalne, a także placówki oświatowe gminy Oleśnica - szkoła podstawowa i żłobek. Wybudowano też halę sportową, a także nowe bloki w pobliżu dawnego oleśnickiego lotniska.

Ulica Wileńska to także kościół. Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy ma miano "nowego kościoła" choć w został zbudowany w latach osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy długoletniego proboszcza Oleśnicy Księdza Infułata Franciszka Sudoła i dzięki staraniom Jego Eminencji Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. 28 maja 1990 roku dekretem Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej dokonano podziału istniejącej parafii świętego Jana Ewangelisty i utworzono nową parafię Matki Bożej Miłosierdzia, w której proboszczem został dotychczasowy wikariusz oleśnickiej parafii Ksiądz Jan Suchecki . Wieloletnie wysiłki i starania mające na celu wzniesienie nowej świątyni zostały ukoronowane w dniu 23 czerwca 1990 roku zakończeniem budowy i poświęceniem kościoła Matki Bożej Miłosierdzia.

Bez większych zmian ostały się ogródki działkowe, na których wciąż chętnie wypoczywają mieszkańcy miasta.

A co z drogami? W tej kwestii niewiele się zmieniło. Ich stan pozostawia wiele do życzenia. Niedawno jednak zrewitalizowano teren boiska i placu zabaw. Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez najmłodszych i ich rodziców.

Zobaczcie zdjęcia

Z czego słynie ta oleśnicka ulica?

Ulica Wileńska w Oleśnicy, czyli cmentarz, kościół i wojsko....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto