Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie siódemki rozmawiali ze specjalistami

Beata Rubaszewska
Listopad upłynął uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II pod hasłem rozmów o problemach, z którymi mogą spotkać się nastolatkowie. Napisała o tym do nas Beata Rubaszewska

Zaczęło się o spotkania w dniu 9 listopada z Funkcjonariuszami Dolnośląskiego Oddziału Urzędu Celno-Skarbowego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej na temat hazardu. Młodzież poznała akty prawne dotyczące gier hazardowych, ich rodzaje oraz zagrożenia związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z gier. W czasie spotkania zaprezentowano wiele faktów i obalono mity dotyczące hazardu. Uświadomiono uczniom, że hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle dochodową, która we wszystkich państwach na świecie podlega - bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. W Polsce w legalnych grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Zwrócono uwagę na to, że hazard uzależnia szczególnie mocno, gdyż zaczyna się od małych „sukcesów”, których łaknie ludzkie „Ja” i rekompensuje braki w innych dziedzinach życia. Mechanizm uzależnienia jest taki sam w przypadku wypełniania kuponu „Lotka” z kilka z złotych, jaki i gry w karty o wielkie kwoty. Ostrzegano, że niewinne skreślanie liczb może przerodzić się w groźny nałóg, który w skrajnej postaci prowadzi do zniszczenia psychiki oraz popadnięcia w długi.

20 listopada po raz kolejny uczniowie klas gimnazjalnych mieli okazję spotkać się z radcą prawnym. Tym razem spotkanie poprowadziła radca prawny Anna Celińska – Kopec.

Inicjatorem takich spotkań na Dolnym Śląsku w ramach programu współpracy jest Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu. Organizatorem przedsięwzięcia była Beata Rubaszewska, nauczycielka historii w SP7.

Jego celem było poznanie zawodu radcy prawnego, adwokata , sędziego i innych zawodów prawniczych, jak również omówienie i wyjaśnienie wątpliwości w zakresie stosowania obowiązujących przepisów prawa. Już na wejściu pani radca zaskoczyła wszystkich inscenizacją przy pomocy obecnych uczniów rozprawy sądowej. Uczestnicy spotkania wcielili się w postać ławników, sędziego, obrońcy, oskarżyciela itd.

Oprócz informacji na temat pracy radcy prawnego, adwokata, prokuratora, komornika, sędziego uczniowie dowiedzieli się jaka jest droga do uzyskania takiego zawodu. Prowadząca poruszyła m.in. poniższe tematy: gdzie znajdę pomoc prawnika, postępowanie sądowe, odpowiedzialność karna. Zebrani zostali poinstruowani jak należy zachować się w sądzie, do kogo zwrócić się w przypadku problemów . Duże zainteresowanie wzbudziły informacje na temat czynów karalnych – przestępstw i wykroczeń, stalkingu i kar dla nieletnich.

Równie emocjonujące były informacje o naruszeniu prawa do wizerunku – kazusie. Dowiedzieliśmy się również, jakie prawa przysługują konsumentom, co oznacza prawo

rękojmi i odstąpienia. Gdzie należy szukać pomocy będąc osobą pokrzywdzoną, gdzie się znajduje Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Uczniowie słuchali i zadawali pytania.

Oba spotkania młodzież przyjęła bardzo pozytywnie . Mamy nadzieję , że wyciągnęli z tego odpowiednie wnioski na przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto