Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Finlandii (ZDJĘCIA)

KJ
W ramach programu Erasmus+ 12 uczniów i 3 nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy, wzięło udział w wyjeździe zagranicznym do Finlandii. Przeczytajcie relacje Roksany Fiołka i zobaczcie obszerną galerię zdjęć.

Wieczorem, trzeciego października, przez Monachium i Helsinki dotarliśmy do Peimarin koulutuskuntayhtymä, Ammattiopisto Livia (Pemarns samkommun för utbildning, Yrkesinstitut Livia – to nazwa w języku szwedzkim) w miejscowości Parainen, po szwedzku – Pargas (ten rejon Finlandii jest obszarem, na którym językiem urzędowym oprócz języka fińskiego jest również język szwedzki, stąd podwójne nazewnictwo). Przywitali nas uczniowie tej szkoły z nauczycielami, a towarzyszyli nam uczestnicy programu z francuskiej szkoły Lycée d'Enseignement Général et Technologique Agricole w Laval (zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących pobyt w Finlandii › camera, wkrótce pojawi się również szczegółowa relacja z wyjazdu w postaci internetowego pamiętnika, spisanego przez uczestników projektu).

Hasło realizowanego przez II LO projektu brzmi "Woda, jako dziedzictwo podlegające ochronie" i w takiej tematyce utrzymane były liczne wykłady, warsztaty i wyjazdy edukacyjne. Wyprawa była dla nas okazją, aby od strony technicznej poznać sposoby pomiaru różnych parametrów wód Bałtyku – jej temperatury oraz stopnia zasolenia i przejrzystości – za pomocą przeznaczonych do tego przyrządów.

Mieliśmy także możliwość pobrania próbek wody morskiej oraz występujących w niej fitoplanktonów, a z rzeki Aura – próbki bezkręgowców, które następnie rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy. Zaznajomiliśmy się z metodą połowu za pomocą wędek elektrycznych, która pozwala określić stopień zanieczyszczenia wody, dokumentując informacje o występowaniu danych gatunków ryb na metr kwadratowy rzeki. Metoda połowu zakazana Polsce, w Finlandii stosowana jest wyłącznie do badań i tylko za specjalnym pozwoleniem.

Na terytorium Finlandii występuje wiele podmokłych terenów zwanych torfowiskami. Ich niezwykły urok dane nam było poznać na obszarze Parku Narodowego Kurjenrahka. Fińskie torfowiska to ogromne tereny - rezerwuary wody oraz środowisko życia różnorodnych roślin bagiennych, także tych będących źródłem pożywienia dla zwierząt oraz człowieka. Bez żadnych konsekwencji mogliśmy zbierać i próbować świeżą żurawinę, którą często delektują się żyjące w parku żurawie. Szczególnym zaskoczeniem była powszechność występowania maliny moroszki (endemitu polodowcowego) na tych terenach, bo w Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Oprócz intensywnych prac związanych z realizacją programu, mieliśmy szansę poznać szóste największe miasto w Finlandii – Turku oraz doświadczyć tradycyjnego, fińskiego „rarytasu" - sauny. Z kolei całodniowa wycieczka statkiem na wyspę Seili ukazała nam jej trudną historię jako miejsca, do którego wysyłane były osoby chore na trąd, a później – do powstałego szpitala psychiatrycznego.

Zwieńczeniem pobytu w Suomi (fińska nazwa Finlandii) było podsumowanie poszczególnych dni przez wyznaczone międzynarodowe grupy w formie prezentacji, co pozwoliło nam usystematyzować zdobytą wiedzę i przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Pobyt zakończyliśmy wspólną, uroczystą kolacją, na której królowały ryby złowione i przyrządzone przez naszych fińskich kolegów.

Wraz z uczniami z Francji doświadczyliśmy szeroko pojętej kultury fińskiej, poznaliśmy bogatą historię kraju i konkretnych miejsc oraz zawarliśmy nowe, budujące znajomości. Zdobyliśmy wiedzę i doświadczenia, które zostaną z nami na całe życie i pomogą nam wspólnie budować lepszą przyszłość, w której woda, jako dobro nadrzędne, jest chroniona i rozsądnie użytkowana.

Kolejnym i zarazem ostatnim etapem realizacji projektu będzie wyjazd do francuskiego Laval. Znamy już termin wyprawy. Mikołajki bieżącego roku. Czas powoli pomyśleć o biletach...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto