Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy gminy z naszego regionu przystąpiły do obsługi programu "Czyste powietrze".

red.
Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój biorą udział w obsłudze programu rządowego "Czyste powietrze", dzięki któremu mieszkańcy pozyskują pieniądze m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplenie domów. Dzięki temu wniosek będzie można złożyć w danym Urzędzie Miasta, a nie we Wrocławiu czy Wałbrzychu. To duże ułatwienie dla mieszkańców chcących uczestniczyć w tym programie. Tam także będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące dofinansowania i terminów składania wniosków.

- „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Podpisanie porozumień przez samorządy oznacza ułatwienie i zwiększenie dostępu do miejsc, w których mieszańcy będą mogli uzyskać pełną obsługę składanych wniosków - dodaje.

Samorządy będą m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Zajmą się również ich oceną i weryfikacją. Gminy będą przyjmowały wnioski (oraz ich ewentualne korekty), dokonają również ich oceny i weryfikacji.

Podczas spotkania z samorządowcami, w którym uczestniczył także Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu przekazano informacje o bieżących efektach wdrażania programu na Dolnym Śląsku. Na portalu beneficjenta jest zalogowanych ponad 11 tysięcy osób, to potencjalni beneficjenci programu. Do Funduszu wpłynęło 3,2 tys. wniosków. WFOŚiGW we Wrocławiu rozpatrzył 1,9 tys. wniosków. Przyznane dofinansowanie to kwota blisko 24 miliony złotych. Fundusz podpisał 721 umów. WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił do tej pory beneficjentom drugą co do wielkości w kraju kwotę pożyczek, ponad pół miliona złotych. Łącznie z dotacjami Fundusz wypłacił blisko 4 miliony złotych.

Po liście od Ministra Środowiska z zaproszeniem do współpracy część dolnośląskich gmin już podjęła decyzje o formalnym przystąpieniu do programu. Oprócz gmin z naszego regionu, porozumienia podpisali także włodarze Szczawna-Zdroju, Dobroszyc, Szklarskiej Poręby, Chojnowa, Podgórzyna, Głuszycy, Bierutowa, Zgorzelca, Gaworzyc, Nowogrodźca, Udanina, Grębocic i Zawoni.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto