Strażacy z oleśnickiej komendy o minionym roku i planach

KJ
Udostępnij:
Za strażakami z powiatu oleśnickiego pracowity rok. Które wydarzenia utkwiły w pamięci najbardziej? Do jakich zdarzeń wyjazdów było najwięcej? Jakie plany mają na bieżący rok?

W 2021 roku strażacy z naszego regionu mieli pełne ręce pracy. W sumie w powiecie oleśnickim interweniowali 1444 razy, co w porównaniu z 2020 rokiem daje 14-procentowy wzrost. Najwięcej zdarzeń było w Oleśnicy - 428, najmniej, bo 93 w Dobroszycach. W Sycowie odnotowano 283 zdarzeń ogółem.

Od początku stycznia do końca grudnia 2021 roku na terenie miasta Oleśnica podjęto 428 interwencji związanych z pożarami oraz miejscowymi zagrożeniami co stanowi wzrost liczby interwencji w stosunku do 2020 roku o 47 procent, przy czym należy stwierdzić, że liczba pożarów zmalała o 8, a liczba miejscowych zagrożeń zwiększyła się o 145. Na te wyjazdy składają się m.in. te związane z udzielaniem przez strażaków pomocy przedmedycznej, np. wtedy gdy nie ma na miejscu karetki pogotowia ratunkowego.

Wśród charakterystycznych wyjazdów strażacy wskazują pożar poddasza budynku na ul. Lwowskiej (straty oszacowano tam na 200 tys. zł. W akcji udział wzięło dziewięć zastępów straży pożarnej i 37 ratowników), pożar garażu firmy transportowej i wybuch butli gazowej na ul. Wiejskiej, gdzie interweniowało w sumie 25 ratowników z sześciu zastępów - straty 500 tys. zł, a także październikową wichurę podczas której strażacy zasilali prądem oleśnicki szpital, a także usuwali skutki nawałnicy.

Co w planie?

W bieżącym roku planowane jest wzmacnianie obsad w JRG Syców i Oleśnicy, by zwiększyć stany minimalne - w Sycowie do 7 strażaków, łącznie do 16 strażaków pełniących służbę w Komendzie. - Trwa obecnie ostatni etap naboru do służby w systemie zmianowym do JRG Oleśnica (2 etaty), w lutym planowane jest rozpoczęcie kolejnego naboru do służby - na 2 kolejne stanowiska systemu zmianowego do JRG Oleśnica i Syców - informuje Andrzej Fischer, komendant KP PSP w Oleśnicy. Poza przyjęciem do służby nowych strażaków, którzy pracować będą w JRG Syców i Oleśnica - planowane są także zakupy.

[g]8342008[/polecane]

Jak mówi komendant Fischer w bieżącym roku planowany jest do zakupu nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla JRG w Sycowie, którego koszt opiewa na kwotę 1 mln 100 tys. zł oraz zakup łodzi ratowniczej również do sycowskiej jednostki. - Obecna wykorzystywana łódź nie spełnia obowiązujących standardów dotyczących ratownictwa medycznego - wyjaśnia komendant. W planie jest również rozpoczęcie rozbudowy budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy o trzy garaże, część szkoleniową i socjalną dla JRG.

Tradycyjnie także strażacy w planie mają liczne kursy i szkolenia skierowane także dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie