Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie kół gospodyń wiejskich w Bukowinie Sycowskiej (FILM i GALERIA)

Beata Hadas
Pierwsze szkolenie dla 27 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu oleśnickiego odbyło się w świetlicy wiejskiej w Bukowinie Sycowskiej 5 lutego. Organizatorem była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oddział terenowy w powiecie oleśnickim z siedzibą w Sycowie. Spotkanie poprowadziła kierownik biura Agencji w Sycowie Anna Michalska, a gospodarzem był burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki oraz radna Iwona Dzikowska.

Podczas spotkania odbyło się kilka wykładów dotyczących możliwości wsparcia kół gospodyń przez różne instytucje.

Swoją prezentację miała m.in. kierownik Referatu Obsługi Bezpośredniej Urząd Skarbowy w Oleśnicy Renata Krzekotowska i pani Marta Michalska. Panie przeprowadziły szkolenie dla kół w zakresie rejestracji kół oraz opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem od towarów i usług. Omówiono również zasady prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich.

TUTAJ WIDEO Z OTWARCIA SPOTKANIA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W BUKOWINIE SYCOWSKIEJ:

Urszula Kozioł - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy, zapoznała zebranych z innego typu zagadnieniami - z kwestią rolniczego handlu detalicznego. Poinformowała, że od dnia 1 stycznia 2017 r. podmioty, w tym rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, mogą rozpocząć działalność w ramach takiego handlu po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii (produkty pochodzenia zwierzęcego lub żywność zawierająca jednocześnie środki spożywcze pochodzenia nie zwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywność złożona) lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (żywność pochodzenia nie zwierzęcego). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do ww. organów urzędowej kontroli żywności.

Rolniczy handel detaliczny produktów pochodzenia roślinnego – to handel polegający na produkcji żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy i zbywaniu tej żywności. Mogą to być produkty nieprzetworzone (np. owoce, warzywa) lub przetworzone (np. dżemy, soki, przetwory owocowo-warzywne, oleje).
W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego można sprzedawać żywność do:

• konsumenta finalnego

• zakładów produkujących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego tj. sklepów, restauracji- zakłady te muszą być zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji tej żywności w ramach RHD, lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem;

Znakowanie opakowanej żywności zbywalnej w ramach rolniczego handlu detalicznego musi być zgodne z wymaganiami:

• rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 z dnia 25.10.2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności

• rozporządzenie MRiRW z dnia 23.12.2014r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, osoba rozpoczynająca działalności w zakresie produkcji żywności w pomieszczeniach używanych głównie, jako prywatne domy mieszkalne zobowiązana jest do uzyskania wpisu do rejestru zakładów prowadzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2019r. poz 1252). Niezbędne jest wdrożenie i stosowanie procedury opartej na zasadach systemu HACCP w celu identyfikacji, analizy i kontroli zagrożeń. Zasady wymienione w procedurach powinny być przestrzegane przez wszystkie osoby mające kontakt z żywnością.
Zgodnie z ogólna zasadą- żywności musi być bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, a odpowiedzialności za jej bezpieczeństwo ponosi producent lub podmiot wprowadzający żywności do obrotu.

Informacje dotyczące rolniczego handlu detalicznego można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce: Co robimy - informacje branżowe - Aktualności lub w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto