Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalizuje się w relacjach człowiek - zwierzę. Zoopsycholog Irena Kruza opowiada o swojej pracy

Jagoda Kasprzyk
Choć jako dziecko psa w domu nie miała, to jednak kocha je odkąd pamięta. Dziecięce ambicje przerodziły się w czyny.

Irena Kruza udziela porad, prowadzi konsultacje i terapie. Doświadczenie pozwala psycholożce rzucić okiem, aby wstępnie określić co się z naszym czworonożnym członkiem rodziny dzieje! Jego nadpobudliwość, agresja czy depresje mogą mieć podłoże psychiczne.

Metoda pozytywna

Wcześniej jednak terapeutka zaleca wykluczenie wszelakich zdrowotnych przyczyn. Następnie wskazuje drogę. Jest zdania, że psy są jak dzieci. Ich nieposłuszeństwo czy fobie mogą mieć czasami proste wytłumaczenie.

- Pamiętam jednego maltańczyka, który w pewnym momencie zaczął oznaczać sobie swój teren - opowiada. - Właściciele psiaka nie remontowali mieszkania, rytuały czworonoga nadal były zachowane, nic się nie zmieniło. Okazało się… - mówi z uśmiechem - że pani domu kupiła nowy zapach do pomieszczeń, który uwalniał się z charakterystycznym psiknięciem, i który drażnił nie tylko węch pupila, ale również uszy! Nawet wybór odświeżacza powietrza ma znaczenie, kiedy pod dachem trzymamy psa! - dodaje.

Jednak nie zawsze przyczyny dziwnego zachowania psiaka są tak banalne. Wówczas czas na głębszą terapię. Pierwszym punktem programu jest wywiad z właścicielami. Najważniejsze jest podanie jak największej ilości informacji o zachowaniu naszego czworonoga, jego przyzwyczajeniach czy planie dnia. Następne są zajęcia.

- Pracuję zarówno z psem jak i jego panem, który musi pamiętać o tym, aby nie być dla niego jedynie kumplem, ale przede wszystkim autorytetem. Trenerka, ponieważ Irena także zajmuje się tresurą psów, stosuje metodę pozytywną.

- Tutaj nie ma kar. Nagrodą jest na przykład smakołyk czy piłeczka, a paradoksalnie tą karą - bark smakołyka i zabawki - tłumaczy. - Próbuję rozgryźć co im w głowie siedzi poprzez mowę ich ciała. Najlepiej jednak wychować psa i wprowadzić pewne ograniczenia do trzeciego miesiąca jego życia. Wówczas jego charakter jest najbardziej plastyczny. Ale resocjalizacją również się zajmuję -dodaje. - Staram się nie obwiniać właściciela, a po prostu niwelować skutki.

Hotel i przedszkole

Inowrocławianka również prowadzi w naszym mieście psie przedszkole! Młody pies uczy się funkcjonowania w grupie, tak samo jak dziecko w przedszkolu.

- Uczymy szczeniaki także pewnych podstawowych manier i komend - opowiada trenerka. - Na to jak nasze pupile się zachowują ma wpływ oczywiście wychowanie, ale również geny i natura. Nie jest też wcale powiedziane, że amstaffy muszą być agresywne. Ba! Ta rasa uczestniczy w kynoterapii niepełnosprawnych dzieci! - dodaje.

- A kiedy niektórych może dziwić psie przedszkole, mniej zorientowanym w temacie przedstawiamy również psi hotel! Kiedy właściciel nie może zabrać w wakacyjną podróż swojego pupila, a siostra czy przyjaciel nie są zachwyceni podrzuceniem czworonoga pod ich dach, świetną alternatywą jest właśnie hotel dla zwierząt, który Irena także prowadzi. Przed zapisaniem zwierzaka na kilkudniowy pobyt w psim hotelu ważne jest oswojenie go z tym miejscem - radzi. - Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie go tam na godzinkę i pokazanie mu, że po niego wrócimy!

Fizjoterapia

Psy od wielu lat udowadniają nam, że są niezastąpioną pomocą w różnego rodzaju terapiach.

- Czworonogi „wykorzystuje” się przy wielu chorobach. Pies operuje przede wszystkim węchem, jednak nie do końca jeszcze wiadomo, czym konkretnie kieruje się i jak rozpoznaje u człowieka na przykład napad padaczki lub nawet nowotwór -opowiada inowrocławianka.

Jednak nie zawsze to człowiek potrzebuje pomocy ze strony zwierzaka, a często też zwierzak wymaga pomocy ludzi. Irena Kruza jest również fizjoterapeutą.

- Fizjoterapia zwierząt jest dostępna w Polsce od wielu lat. Zwierzęta po wypadkach, upadkach, chorobach czy doświadczonej przemocy ze strony człowieka potrzebują rehabilitacji. Stosuje się masaże, różnego rodzaju ćwiczenia, ultradźwięki czy laseroterapię - tłumaczy. - A psy po ciężkich wypadkach, kiedy jest konieczna amputacja łapy, radzą sobie świetnie na trzech! Trzeba wtedy pokazać pupilowi, że nie ma się czym martwić i nie doprowadzać go do niepotrzebnej depresji.

Kradzieże i porwania

Tak bardzo jak cieszy widok wyleczonego i szczęśliwego psa, tak samo przygnębia druga strona medalu. Już nie tylko na Dalekim Wschodzie, a właśnie u nas hoduje się psy do walki. Nielegalni hodowcy czerpią z tego jedynie korzyści materialne, a biedne czworonogi są szkolone od najmłodszych lat w jednym kierunku - agresywnych pojedynków. Irena Kruza, która współpracuje z policją i pogotowiem była świadkiem niejednego odbijania zwierząt z rąk przestępców.

- Wówczas badam stan psychiczny czworonoga i czy jest szansa, aby funkcjonował w schronisku. Niestety w większości przypadków jest konieczne uśpienie psa - opowiada specjalistka.

- Tacy ludzie często porywają psy z ulicy i są nastawieni na konkretne rasy. W odnalezieniu zwierzaka pomocne są czipy, których jestem zwolenniczką - dodaje Kruza, której kilka lat temu skradziono suczkę Andzię.

Przygotowania do bycia rodzicem

Jednak abstrahując od porwań i skupiając się na rodzinnym gronie, a właściwie na jego powiększeniu, ważne jest zwrócenie uwagi na naszego psa. Kiedy para przygotowuje się do bycia rodzicem i oswaja się z nowymi elementami swojego życia, nie można pominąć w tym wszystkim czworonoga, który również musi przyzwyczaić się do małego człowieka w domu.

- Może to zabrzmi głupio, ale dobrym pomysłem są symulacje z lalką, pokazanie psu, że niedługo pojawi się dziecko, które będzie ważniejsze od niego. Trzeba nauczyć pupila hierarchii, a że pies to zwolennik rytuałów, od niektórych trzeba go odsuwać powoli - radzi terapeutka. - Kiedy dziecko pojawi się na świecie i pies wcześniej nie odczuje, że coś niedługo się zmieni, może źle zareagować. Lecz gdy stopniowo przyzwyczaimy zwierzaka do nowej sytuacji poprzez na przykład danie mu do obwąchania dziecięcych ubranek, możemy się mile zaskoczyć. Pies wówczas wzmocni swoje relacje z rodziną.

Trzeba wiedzieć

A decydując się na psa to tak naprawdę jak decydując się na dziecko. Nie dość, że czworonogi przechodzą różne choroby, które występują również u ludzi, to także podatne są na alergie tak samo jak człowiek. Inowrocławianka tłumaczy, że wśród psów częste są alergie na roztocza lub żywieniowe.

- Nie jestem zwolenniczką niszowych karm dla zwierząt, gdzie większość składu to zboża, ale również nie do końca podoba mi się odżywianie czworonoga naszym obiadem. Trzeba też pamiętać, że nasze pupile są mięsożerne i nie można myśleć w ten sposób, że ja kocham zwierzęta i nie jem mięsa to również mój pies będzie wegetarianinem. Potrzebne mu są różne witaminy, które mięso mu dostarczy - wyjaśnia.

Decydując się na psa również trzeba pamiętać o jego ruchu.

- Nie jest to prawda, że w bloku dużego psa nie można wychować, ponieważ się nie wybiega. Ja pierwszego alaskana miałam właśnie w mieszkaniu. Trzeba mu wówczas dostarczyć dużo ruchu, ale nie można też pójść na łatwiznę i mając domek z dużym ogrodem w ogóle z nim nie wychodzić. Pies potrzebuje nowych bodźców! - opowiada terapeutka.

Chcę psa!

Decydując się na kupno psa rasowego, ważne jest zawarcie w umowie kupna - sprzedaży wszystkich informacji o czworonogu. Wówczas mamy podłoże prawne, aby ewentualnie mieć jakiekolwiek zastrzeżenia i uwagi co do na przykład wyglądu lub schorzeń psa. Wybierając jednak dorosłego psiaka ze schroniska musimy mieć na względzie to, że nasz pupil może mieć różne psychiczne zaburzenia. Bezpieczniej jest na pewno wybrać szczeniaka, który nie ukończył trzeciego miesiąca życia. Jednak terapeutka nie zniechęca do wyboru dorosłego psa, gdyż można go również wychować, aczkolwiek trzeba mieć do tego więcej cierpliwości lub więcej swoich umiejętności.

Irena Kruza jest wielką miłośniczką zwierząt i to nie tylko tych domowych. Interesuje się również watahami wilków, uczestniczy w wielu spotkaniach na temat tych dzikich zwierząt. O swojej pracy opowiada z pasją i nutką tajemnicy.

- Jest na pewno ciekawa, odpowiedzialna, a czasami bywa niebezpieczna.


Skleja czołgi w wersji mini. Zobaczcie jakie piękne! [zdjęcia]

Kobieco i kolorowo, czyli jak się ubrać na wiosnę
Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto