Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia odpadów w Sycowie. Firma EMKA przekazuje, na jakim etapie jest inwestycja (WYWIAD, WIZUALIZACJE)

RED
Publikujemy wywiad z firmą EMKA S.A., która w Sycowie planuje wybudować spalarnię odpadów medycznych i weterynaryjnych. W rozmowie dowiadujemy się m.in. na jakim etapie jest inwestycja, jak duży będzie zakład i ilu pracowników znajdzie zatrudnienie.

EMKA S.A. – kim jesteśmy?

EMKA to polska firma z ponad 25-letnim doświadczeniem biznesowym w zakresie odbioru i odzyskiwania energii z odpadów powstających głównie w wyniku udzielania świadczeń medycznych. Funkcjonujemy na terenie prawie całego kraju. Dzięki korzystaniu z nowoczesnych technologii, specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu naszych pracowników jesteśmy jednym z liderów w naszej branży na polskim rynku.

Co firma planuje wybudować w Sycowie?

W Sycowie planujemy zbudować instalację do odzysku energii z odpadów powstających głównie w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z terminologią przemysłową sercem będzie instalacja do termicznego przekształcania odpadów.

Co dokładnie będzie się działo z odpadami, które trafią do instalacji w Sycowie?

Odpady powstające w wyniku udzielania świadczeń medycznych w większości składają się z tekstyliów i tworzyw sztucznych. Zawierają w sobie bardzo dużą ilość niewykorzystanej energii (ok. 23 MJ/kg odpadu), którą planujemy zamienić na parę wodną. Tę następnie będziemy przesyłać do zewnętrznych odbiorców jako źródło ciepła bądź produkować przy jej pomocy prąd elektryczny. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się chociażby w Bydgoszczy, gdzie jedna z bliźniaczych instalacji zaopatruje w energię Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. W naszej instalacji nie będziemy przetwarzać opadów przemysłowych takich jak rozpuszczalniki czy pestycydy.

Czy funkcjonowanie instalacji w Sycowie będzie monitorowane?

W naszym zakładzie zainstalowany będzie pełen monitoring wszystkich emisji. Dwa razy w roku system, w który jako firma nie będziemy mogli ingerować,  będzie generował kompleksowe raporty przesyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodatkowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w każdej chwili przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę emisji spalin z instalacji. Prawo o niezapowiedzianej kontroli emisji spalin obowiązuje od 2019 roku.

Na jakim etapie obecnie jest inwestycja?

W lipcu 2021 roku – po przygotowaniu kompleksowego raportu środowiskowego – złożyliśmy do Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie wniosek o wydanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla planowanej przez nas nowej inwestycji. W tej chwili czekamy na decyzję, która może być wydana po zakończeniu konsultacji społecznych oraz uzyskaniu opinii i uzgodnień właściwych organów opiniujących. Nasz wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Wody Polskie i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W związku z wycofaniem wniosku przez burmistrza Sycowa Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odmówił uzgodnienia dla planowanego przez nas przedsięwzięcia. Jako EMKA będziemy dalej przekonywać właściwe organy oraz lokalną społeczność w Sycowie do tego, że nasza inwestycja jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i w pełni bezpieczna dla środowiska.

Czy firma przygotowała odpowiedni raport środowiskowy?

Elementem wniosku jest kompleksowy Raport o Oddziaływaniu na Środowisko planowanego przedsięwzięcia. W raporcie znajdują się wszystkie informacje na temat planowanej instalacji. Został on wykonany na zlecenie przez zewnętrzną firmę EMIPRO. To spółka z blisko 25-letnim doświadczeniem w branży ochrony środowiska. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce specjalizowała się w poborze prób do oznaczania stężeń i emisji dioksyn i furanów. Posiada certyfikat akredytacji nr AB 753 wydany przez Polskie Centrum Akredytacji.

Kiedy planowane jest rozpoczęcie prac związanych z powstaniem instalacji?

Rozpoczęcie prac związanych z powstaniem instalacji planowaliśmy w drugiej połowie 2022 roku i w zależności od postępu robót, instalacja działałaby w pełnym zakresie w przeciągu 2 lat od rozpoczęcia budowy.

Jak duża będzie instalacja i co będzie wchodziło w jej skład?

W skład instalacji, o stosunkowo niewielkiej kubaturze, wejdą dwie hale – obie o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, a także komin, który będzie miał około 15 metrów wysokości. Świetnym przykładem wprowadzania w błąd lokalnej społeczności jest publikowanie zdjęć instalacji komunalnych jako wizualizacji planowanej przez nas inwestycji. Wydajność takich instalacji waha się w granicach 150 000 – 500 000 ton rocznie. Nasza instalacja będzie przetwarzać maksymalnie 3400 ton odpadów rocznie. W praktyce oznacza to, że jest kilkadziesiąt lub ponad 100-krotnie mniejsza od tej w wyobrażeniach społeczności.

Ile osób znajdzie zatrudnienie w instalacji?

W zakładzie planujemy zatrudnić około 25 osób do pracy przy obsłudze instalacji i w magazynie. Będą to pracownicy magazynowi, operatorzy, pomocnicy operatorów i pracownicy biurowi. Rekrutacja rozpocznie się wraz z rozpoczęciem realizacji montażu elementów linii technologicznej.

Dlaczego akurat w Sycowie?

Do lokalizacji inwestycji naszej firmy w tym miejscu skłoniło nas kilka czynników. Przede wszystkim to położenie logistyczne zakupionej działki w bliskim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego i drogi ekspresowej S8, jej powierzchnia, rodzaj prowadzonej tam wcześniej działalności oraz zgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Do kogo należał grunt kupiony przez firmę?

To właśnie firma EMKA S.A. jest właścicielem gruntu, na którym planujemy wybudować instalację. Nieruchomość tę nabyliśmy w pierwszym kwartale 2021 roku. Teren został nabyty od innej firmy w ramach zwykłej transakcji rynkowej pomiędzy dwoma podmiotami prawnymi. Nie była to działka należąca do gminy. Nie był to tryb transakcji, na którą ktokolwiek – poza zainteresowanymi stronami – musiałby wyrazić zgodę.

Czy EMKA planuje zaangażować się w życie lokalnej społeczności?

EMKA od początku swojego istnienia bardzo aktywnie angażowała się w życie lokalnych społeczności. Współpracujemy ze społecznościami, w których działamy i staramy się wnosić do nich pozytywny wkład. W Żyrardowie, z którego pochodzimy, angażujemy się w wiele różnych inicjatyw takich jak zbiórki dla potrzebujących dzieci, wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej, klubu UKS Trójka Żyrardów. Jednym z naszych flagowych projektów w zakresie zrównoważonego rozwoju jest regularnie prowadzona akcja: „Odpad zdasz, drzewko masz”. Od kilku lat jesteśmy sponsorem drugoligowego klubu piłkarskiego Chojniczanka Chojnice. Planując inwestycję w Sycowie już dzisiaj myślimy o zaangażowaniu się w życie mieszkańców. Aktywnie przyglądamy się sytuacji w klubie Pogoń Syców. Jesteśmy otwarci na rozmowy z przedstawicielami klubu w sprawie zaangażowania się we wspólne projekty.

Czy instalacja będzie ulokowana w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej?

Instalacja będzie ulokowana w wyraźnej separacji od zabudowy mieszkalnej, na terenach przemysłowych. Najbliższe zabudowania mieszkalno-usługowe będą oddalone od naszej instalacji o 600 metrów. Lokalizacja pozwoli nam doskonale pogodzić interesy mieszkańców z chęcią ulokowania inwestycji blisko ważnego szlaku komunikacyjnego w postaci węzła drogi S8.

Czy to będzie nowa instalacja? Czy będzie oddziaływała na otoczenie?

W Sycowie planujemy zbudować fabrycznie nową instalację. Nie będzie ona zanieczyszczała środowiska ze względu na bardzo zaawansowany system oczyszczania spalin, który nie tylko spełnia obowiązujące wymagania prawne, ale znacznie je wyprzedza. Instalacja powstanie w oparciu o wieloletnie doświadczenia producenta oraz restrykcyjne wymagania prawne obowiązujące w Polsce i w Unii Europejskiej.

W jaki sposób mieszkańcy Sycowa mogą zapoznać się z dokumentami dotyczącymi inwestycji i wziąć udział w konsultacjach społecznych?

Chcemy zagwarantować mieszkańcom Sycowa pełny dostęp do informacji związanych z inwestycją. Zdajemy sobie sprawę z wątpliwości, które się w związku z nią pojawiły, dlatego chcemy odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się pytania. Wniosek o wydanie decyzji razem ze wszystkimi załącznikami – w tym także raportem środowiskowym, który został przygotowany przez niezależnych ekspertów – jest dostępny na prośbę interesanta. Każda zainteresowana osoba może mieć wgląd do pełnej dokumentacji związanej z instalacją. Trwają konsultacje społeczne organizowane przez burmistrza czyli organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej. Każdy może zgłosić opinie i spostrzeżenia. W przyszłym tygodniu jako EMKA planujemy zorganizować także dwa otwarte spotkania konsultacyjne dla mieszkańców, mediów i organizacji pozarządowych – jedno w Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje bliźniacza instalacja do tej planowanej w Sycowie oraz drugie w Sycowskim Ośrodku Kultury.

Dlaczego używacie sformułowania: instalacja do przetwarzania energii a nie po prostu spalarnia?

Po pierwsze, jesteśmy profesjonalistami od 25 lat obecnymi na polskim rynku i używamy języka typowego dla specjalistów w danej dziedzinie. Wykorzystywana przez nas terminologia jest zapisem terminologii naukowej i przemysłowej. Sformułowania: spalarnia czy kotłownia nie oddają aktualnego stanu zaawansowania technicznego tego typu instalacji. Nie oddają też głębszego sensu ich funkcjonowania. Tak jak kiedyś kotłownia ogrzewała budynki „kotłując” węgiel bez jakiegokolwiek oglądania się na otoczenie zewnętrzne, ekologię czy bliskie sąsiedztwo, a spalarnia jedynie spalała to, do czego była zaprojektowana. Dzisiaj zadaniem ciepłowni jest nadal dostarczanie ciepła, ale w oparciu o restrykcyjne, określone w prawie standardy emisyjne przy wykorzystaniu aktualnego stanu wiedzy i nowoczesnych technologii. W przypadku naszej instalacji spalanie też nie jest już oczywiście celem samym w sobie. Planujemy przekształcać określone paliwo – w tym przypadku odpady pochodzące głównie z działalności medycznej – w ciepło i energię elektryczną. Taki mechanizm funkcjonuje w wielu nowoczesnych instalacjach w Europie. Obecnie proces termicznego przekształcania różnego rodzaju odpadów jest tak wysoce zaawansowany technologicznie, a normy i standardy emisyjne – przewidziane zarówno w prawie krajowym, jak i europejskim – tak bardzo rygorystyczne, że z pełną odpowiedzialnością możemy mówić o procesie czystym i całkowicie bezpiecznym dla otoczenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spalarnia odpadów w Sycowie. Firma EMKA przekazuje, na jakim etapie jest inwestycja (WYWIAD, WIZUALIZACJE) - Syców Nasze Miasto

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto