Sezon grzewczy w Oleśnicy bardzo trudny. Będą podwyżki!

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
MGK Spółka z o.o. będzie starała się jak najdłużej utrzymać ceny ciepła w bieżącym sezonie ciepłowniczym na obecnym poziomie
MGK Spółka z o.o. będzie starała się jak najdłużej utrzymać ceny ciepła w bieżącym sezonie ciepłowniczym na obecnym poziomie pixabay.com
Udostępnij:
Zima w pełni, a w kaloryferach zasilanych miejskim ciepłem od jesieni płynie ciepło. W Oleśnicy podobnie, jak i w całym kraju jest to jednak trudny czas. Spółka generuje starty. Czy mieszkańcy zapłacą więcej za ciepło?

Sławomir Wers z Miejskiej Gospodarki Komunalnej działającej w Oleśnicy nie ukrywa, że rok 2021 jest bardzo trudny dla działalności Zakładu Gospodarki Cieplnej MGK Spółka z o.o. Pomimo wykonania wielu potrzebnych inwestycji takich jak np. instalacja wysokosprawnej kogeneracji opartej o gaz czy przyłączeń nowych obiektów sytuacja finansowa ciepłowni jest zła, podobnie jak całej branży ciepłowniczej w kraju opartej o węgiel. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie największy wpływ na znaczny wzrost kosztów mają czynniki niezależne od przedsiębiorstwa.

Chodzi m.in. o sytuację na rynku uprawnień do emisji CO2 oraz paliwa technologicznego.

Koszty te stanowią ok. 70 procent wszystkich kosztów operacyjnych w działalności ciepłowniczej. Pozostałe koszty osobowe, materiałowe, majątkowe są utrzymywane na dotychczasowym poziomie - wyjaśnia Sławomir Wers.

Ceny uprawnień do emisji CO2 są obecnie o 320 procent wyższe niż w roku 2020, to zmiana z 25 EUR za tonę emisji do 80 EUR.

Obowiązująca taryfa nie przewidywała takiego wzrostu, co skutkuje znaczącą stratą na działalności związanej z produkcją ciepła. Związane jest to z unijną polityką redukcji zanieczyszczeń i zmianami w systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych, zgodnie z którą darmowych uprawnień ma być mniej, przez co mają być droższe - słyszymy.

Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 pociągają za sobą również wzrost cen energii elektrycznej, która stanowi jeden z kluczowych składników kosztów. Kolejną przesłanką wzrostu kosztów jest niestabilna sytuacja na rynku węgla kamiennego. - Ceny miałów energetycznych wzrosły w ciągu roku na rynku europejskim z 70 USD za tonę do 250 USD - mówi Wers zwracając uwagę na jeszcze trudniejszą sytuację na rynku gazu, gdzie ceny w tym czasie wzrosły 8-krotnie.

Nasz rozmówca zapewnia, że MGK Spółka z o.o. będzie starała się jak najdłużej utrzymać ceny ciepła w bieżącym sezonie ciepłowniczym na obecnym poziomie. Już dziś jednak wiadomo, że aby osiągnąć minimalną rentowność bez interwencji Państwa na rynku praw do emisji CO2, ceny opłat za ciepło i ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców Oleśnicy powinny wzrosnąć około 40 procent.

Pomimo tej trudnej sytuacji w ciepłownictwie MGK przeprowadziło w okresie II i III kwartału przeglądy, remonty i konserwacje zarówno kotłów i urządzeń Centralnej Ciepłowni, jak również sieci oraz infrastruktury przesyłowej. Wszystko to by zminimalizować awaryjność w sezonie zimowym.

Także zakontraktowane ilości opału oraz cykliczne zakupy praw do emisji CO2 na rynku europejskim pozwalają mieć pewność na kontynuowanie w najbliższym sezonie dostawy ciepła dla mieszkańców, firm i instytucji naszego miasta, pomimo generowania na tej działalności wielomilionowych strat - zapewnia Sławomir Wers.

Będzie jeszcze gorzej?

Sławomir Wers zwraca jednak uwagę, że kolejne lata mogą być jeszcze trudniejsze wskutek galopujących cen wszystkich czynników energetycznych, takich jak węgiel, gaz, emisje CO2, energia elektryczna i konieczności realizacji kosztownego programu dekarbonizacji systemu gospodarki cieplnej MGK w Oleśnicy, polegającego na zamianie węgla na źródła mniej emisyjne jak gaz lub odnawialne jak biomasa, RDF.

Przykładem takiego działania jest będąca w końcowej fazie realizacji inwestycja p.n. budowa wysokosprawnej kogeneracji na ul. Brzozowej w Oleśnicy, gdzie będzie produkowana energia elektryczna w skojarzeniu z energią cieplną, a źródłem pierwotnym energii będzie gaz - wyjaśnia Wers

.

Kolejnymi inwestycjami będą: kogeneracja na ul. Ciepłej, kocioł na biomasę na ul. Ciepłej oraz rozproszone kotły gazowe na ul. Krzywoustego i Wojska Polskiego.

Oleśnicka spółka energię cieplną dostarcza do ok. 260 odbiorców, ogrzewając 390 budynki, w tym 275 mieszkalnych. Największym odbiorcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Zacisze, która dysponuje ponad 80 punktami odbioru ciepła. W latach 2016 -2020. SM Zacisze wprowadziła duży program inwestycyjny, umożliwiając swoim lokatorom dostawę z Centralnej Ciepłowni ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej, podnosząc w ten sposób komfort, wygodę i bezpieczeństwo w swoich zasobach mieszkaniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie