Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów, Warszawa. Radna Ursynowa walczy o innowacyjne pojemniki na zużyte baterie i żarówki

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Segregacja odpadów, Warszawa. Radna Ursynowa walczy o innowacyjne pojemniki na zużyte baterie i żarówki
Segregacja odpadów, Warszawa. Radna Ursynowa walczy o innowacyjne pojemniki na zużyte baterie i żarówki kazarpolska.pl
Segregacja śmieci, Warszawa. Radna Ursynowa chce wprowadzić innowacyjne pojemniki, które mogłyby rozwiązać problem z segregacją baterii, żarówek i innych szkodliwych elektroodpadów. Banalnie prosty pomysł działa już m.in. w Piasecznie, Lesznie, Ciechanowie, Krakowie czy Opolu, ale wciąż nie w Warszawie. Dalsza część artykułu poniżej.

Miejski Punkt Elektroodpadów

Innowacyjne pojemniki na zużyte baterie, żarówki czy płyty CD to tzw. Miejski Punkt Elektroodpadów. Takie urządzenia można spotkać w wielu miastach, np. Piasecznie, Lesznie, Ciechanowie, Krakowie czy Opolu, ale wciąż nie w Warszawie. O wprowadzenie takiego rozwiązania w stolicy apeluje radna z Ursynowa, Halina Kupiecka. - Wiem, że dużo ludzi ma problem z tego typu drobnym elektrosprzętem. Z jedną baterią czy żarówką trudno jeździć do punktów zbiórki, więc najczęściej tego typu przedmioty wyrzucane są po prostu do śmieci. Kiedy zobaczyłam w Piasecznie takie urządzenie, sfotografowałam je, następnie znalazłam w internecie firmę, która to produkuje i postanowiłam napisać interpelację do Burmistrza Ursynowa.

Mieszkańcy popierają

Mieszkańcy bardzo dobrze przyjęli pomysł Haliny Kupieckiej. Również zarząd dzielnicy poparł interpelację radnej Nowoczesnej i przekazał sprawę do Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu m.st. Warszawy. - Teraz pozostaje nam tylko pilotować sprawę i nagłaśniać ten pomysł - mówi nam radna dzielnicy. I dodaje, że na początku system zostałby wprowadzony pilotażowo na Ursynowie. Jeżeli to by się sprawdziło, z pewnością podobne urządzenia stanęłyby na terenie całej Warszawy.

Segregacja odpadów, Warszawa. Radna Ursynowa walczy o innowacyjne pojemniki na zużyte baterie i żarówki

Segregacja odpadów, Warszawa. Radna Ursynowa walczy o innowa...

Obok metra, przystanków i sklepów

W jakich lokalizacjach takie pojemniki mogłyby stanąć? - Z pewnością w pobliżu stacji metra, obok przystanków oraz w ciągach komunikacyjnych, np. przy galeriach handlowych. W łatwo dostępnych miejscach, które ludzie mijają codziennie, np. w drodze do pracy czy szkoły - mówi radna z Ursynowa, Halina Kupiecka. W przeciwieństwie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych, które działają o wyznaczonych godzinach, do takiego pojemnika można wyrzucać elektrośmieci o dowolnej porze dnia i nocy, bo jest czynny non stop.

Pojemnik, który wspiera lokalny budżet

Do takich pojemników można wrzucać m.in. żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty cd czy tonery. Co ciekawe, oprócz magazynowania niebezpiecznych odpadów, urządzenie może pełnić jeszcze inne funkcje. - Przede wszystkim uczy mieszkańców, jak prawidłowo segregować elektroodpady. Dodatkowo jest to nośnik powierzchni reklamowej, bo można na nim umieścić dwa duże plakaty, np. mówiące o odpowiedzialnej segregacji śmieci czy innej kampanii społecznej. Gabloty można wykorzystać także w celach komercyjnych, co z pewnością wesprze lokalny budżet - mówią pomysłodawcy Miejskiego Punktu Elektroodpadów z firmy Kazarpolska.pl, którzy wymyślili i opracowali pierwszy tego typu pojemnik w Polsce.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto