Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid z komunikatem o bezpiecznych feriach bez używek

RED
Ferie zimowe to dla młodzieży okres wyjazdów, podczas których pozostają bez opieki i kontroli ze strony rodziców. Taka sytuacja może sprzyjać m.in. eksperymentowaniu z nowymi środkami psychoaktywnymi. Wielu młodych ludzi w czasie wolnym od nauki ma swój pierwszy kontakt z tytoniem, alkoholem i narkotykami, w tym także z tzw. „dopalaczami”.

Główny Inspektor Sanitarny uwrażliwia rodziców przede wszystkim na popularne i jednocześnie bardzo niebezpieczne dopalacze. Znajdują się one w asortymencie dilerów handlujących środkami psychoaktywnymi, jak i w sklepach internetowych, prowadzących sprzedaż tych środków. Nowe substancje psychoaktywne są wyjątkowo niebezpieczne i każde zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia.

Jak działają?

Substancje stymulujące. Rozszerzone źrenice, wytrzeszcz oczu, słowotok, nadmierna ruchliwość, zaburzenia snu, chudnięcie, zmienność nastrojów, trudności w koncentracji uwagi, niepokój, ataki agresji, krwotoki z nosa – te objawy mogą świadczyć o tym, że dziecko zażywa substancje stymulujące. Najczęściej występują pod postacią białego proszku, którego ślady w pokoju lub na rzeczach dziecka powinny wzbudzić Twój niepokój. Stymulanty powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji uwagi. Po kilku godzinach od zażycia pojawia się „zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, nudnościami, niepokojem, a w skrajnych przypadkach nieprzyjemnymi halucynacjami, najczęściej słuchowymi.

Mieszanki ziołowe, kanabinoidy. Zażycie ich prowadzi do efektów niepożądanych w postaci kołatania serca, uczucia duszności, zaburzeń orientacji, niepokoju, stanów lękowych. Nietypowy zapach włosów i ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzić podejrzenia, że dziecko może palić mieszanki ziołowe (kanabinoidy). W pokoju może unosić się zapach dymu, w kieszeniach ubrań mogą znajdować się suszone rozdrobnione liście, jak również inne akcesoria – szklane fifki, bibułki, zapalniczka, charakterystyczne foliowe torebki.

Halucynogeny. Nieobecny wzrok, zaburzenia percepcji i świadomości, nadwrażliwość zmysłów, halucynacje wzrokowe i słuchowe, lęk, panika, urojenia mogą świadczyć o zażyciu substancji halucynogennych. W przypadku przedawkowania wystąpić mogą: dreszcze, ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Kontakt z osobą która zażyła halucynogen może być znacznie utrudniony.

Opioidy. To bardzo silnie działające substancje, wywołujące efekty podobne do efektów zażywania heroiny i morfiny. Zażycie może doprowadzić do zwężenia źrenic, zawrotów głowy, panicznego lęku, zaburzenia świadomości, od dezorientacji i ewentualnego pobudzenia przypominającego zespół majaczeniowy, po głęboką śpiączkę. Może dojść do groźnych dla życia zaburzeń oddechowych, w tym całkowitego zatrzymania oddechu. Na współczesnym rynku narkotykowym dominują pochodne fentanylu o działaniu nawet 10 000 razy silniejszym!!! od morfiny. Syntetyczne opioidy łatwo przedawkować ze względu na znaczną siłę działania, niewielkie wagowo dawki oraz szybko narastającą tolerancję, która

równie szybko zmniejsza się w przerwach przyjmowania środka psychoaktywnego z tej grupy.

Pojawiły się również nowe sposoby używania nowych narkotyków – nasączone śmiertelnie niebezpiecznymi środkami psychoaktywnymi liquidy używane są w e-papiorosach.

CO ROBIĆ, gdy podejrzewasz, że dziecko bierze narkotyki?

· zacznij działać, problem sam się nie rozwiąże;

· odłóż emocje, włącz rozum;

· dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych;

· ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj – stosuj zasadę ograniczonego zaufania;

· okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku;

· korzystaj ze wsparcia;

· nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole;

· nie wstydź się i nie ukrywaj problemu;

· szukaj pomocy specjalistów zajmujących się uzależnieniami.

Opiekunowie bądź osoby mające problem z narkotykami czy dopalaczami mogą skorzystać z bezpłatnej, całodobowej infolinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej, tel. 800 060 800

źródło: PSSE w Oleśnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto