Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Oleśnicy. Suplementy diety a zdrowie

KJ
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy podpowiada, jakie suplementy diety wybrać. Szczegóły poniżej.

Suplementy diety stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym produktem. W audycji radiowej, prasie, reklamie w telewizji widzimy obietnice związane z różnymi suplementami diety – na piękne włosy, na ładną cerę czy na odchudzanie. To, czym jest suplement diety i jakie funkcje spełnia określa Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006r.

CO TO JEST SUPLEMENT DIETY?

Suplementem diety jest „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Suplementy diety mogą zawierać nie tylko witaminy i składniki mineralne, ale także aminokwasy, lecytynę, błonnik, kwasy tłuszczowe, probiotyki, związki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Stosowanie takich preparatów wiąże się z osiągnięciem określonych korzyści. Nie tylko odżywiają organizm i uzupełniają codzienną dietę w cenne składniki odżywcze, ale także poprawiają koncentrację i pamięć, chronią organizm przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, usprawniają pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy kostno-stawowego. Wspomagają również dietę osób, które nie dbają o właściwie zbilansowane posiłki.

SPRAWDŹ ZANIM KUPISZ. PRZECZYTAJ ZANIM ZASTOSUJESZ

· Suplementami diety nie zastąpisz racjonalnego posiłku przygotowanego zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia. Nie zastąpisz nimi również aktywności fizycznej czy zdrowego stylu życia.

· Ich rolą nie jest leczenie, a zapobieganie niedoborom, jak również zmniejszanie ryzyka niektórych chorób. Nie „wyleczysz się” suplementami diety. „Na wzrok”, „na wątrobę”, „wzmacniające odporność” – niezależnie od przekazów reklamowych suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom, ponieważ nie posiadają one właściwości środków leczniczych. Niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. W tym przypadku ich zawartość/stężenie jest jednak niższe, przez co nie wykazują działania leczniczego. Na przykład witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tej drugiej postaci, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.

· Decyzja o zastosowaniu suplementów diety powinna być podejmowana świadomie i odpowiedzialnie, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Suplementy diety powinno się wybierać przede wszystkim starannie, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby organizmu, które są przecież bardzo indywidualne. Produkty te mają bowiem wspierać i chronić nasze zdrowie. Niewłaściwie dobrane – nie dość, że nie przyniosą nam żadnych korzyści – mogą nawet mocno zaszkodzić. Dlatego należy sprawdzić stan swojego zdrowia, wykonując podstawowe badania lekarskie.

· Zawsze należy rozpatrzyć ryzyko związane z możliwością przedawkowania składników odżywczych, przyjęcia z suplementem substancji szkodliwej dla organizmu lub wystąpienia interakcji pomiędzy tym produktem żywnościowym a preparatem farmaceutycznym. W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji.

· Szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów diety powinny zachować osoby przyjmujące leki (np. w chorobach przewlekłych). Należą do nich m.in. osoby starsze, które ze względu na pogarszający się stan zdrowia częściej korzystają z określonego rodzaju leków. Także osoby planujące zabiegi chirurgiczne nie powinny stosować suplementów diety bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to być przeszkodą do bezpiecznego wykonania niektórych zabiegów (np. wpływając na krzepliwość krwi). Oprócz tego, suplementy diety zawierają czasami takie same substancje czynne co leki. Dlatego przyjmując bezwiednie obydwa rodzaje produktów, substancje te można przedawkować, co niekorzystnie wpłynie na stan zdrowia.

· Odróżniaj suplementy diety od leków. Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), mogą być produkowane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków.

· Przed zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem diety. Opakowanie suplementu diety zawsze zawiera określenie „suplement diety” jak również wskazanie do stosowania, informację o zalecanej dziennej porcji do spożycia, nazwę składnika odżywczego. Oznakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie mogą sugerować, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie dostarcza wystarczających dla funkcjonowania organizmu ilości składników odżywczych.

źródło: PSSE

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto