Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Oleśnicy ostrzega przed groźną bąblowicą i przekazuje, jak się przed nią ustrzec

Redakcja
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że spożywanie nieumytych owoców leśnych może spowodować niebezpieczną chorobę - bąblowicę. Trudno ją zdiagnozować, a jest bardzo niebezpieczna. Latem dochodzi do największej ilości zachorowań.

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Do organizmu człowieka mogą dostać się poprzez m.in. bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Drogi zakażenia

To m.in. nie przestrzeganie zasad higieny, bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami, spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych). Także pies, może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych.

Jakie są objawy bąblowicy?

Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach.

Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci.

Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Profilaktyka – jak przeciwdziałać i zapobiegać zachorowaniu na bąblowicę?

Należy zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie, pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

GIS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto