Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się sezon grzewczy. Na Dolnym Śląsku doszło do pożarów i podtruć tlenkiem węgla

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Dariusz Gdesz/archiwum
Wraz z końcem lata i początkiem kolejnego sezonu grzewczego, jak bumerang powraca problem zagrożeń pożarowych. Dlatego dolnośląscy strażacy przypominają o najważniejszych zasadach i ostrzegają przed bardzo groźnym czadem.

Strażacy mają już za sobą pierwsze wyjazdy związane z pożarami, a także podtruciami tlenkiem węgla. Do sytuacji doszło w kilku dolnośląskich miejscowościach.

Od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych. Także na Dolnym Śląsku odnotowano już pierwsze strażackie interwencje związane z pożarami przewodów kominowych, zasłabnięciami spowodowanymi ulatniającym się czadem, a także pożarami w mieszkaniach.

Dni są chłodniejsze, ludzie rozpalają w piecach i…okazuje się, że powstaje zagrożenie. 19 września 2021 r. służba dyżurna Stanowiska Kierowania KM PSP w Wałbrzychu odebrała jedno z pierwszych w tym sezonie grzewczym zgłoszeń o pożarze sadzy w kominie. Do zdarzenia zadysponowano 10 strażaków i trzy samochody pożarnicze. Pożar ugaszono przy pomocy lancy kominowej - podaje Zespół Prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP.

Podobne zdarzenie mało miejsce 20 września br. w miejscowości Boguszów – Gorce w pow. wałbrzyskim.

Doszło tu w budynku wielorodzinnym do zapalenia sadzy w kominie. Strażacy w ramach prowadzonych działań zastosowali podnośnik, z którego podali jeden prąd wody do przewodu kominowego. Następnie przy pomocy kamery termowizyjnej dokonali niezbędnych pomiarów kontrolnych - podają mundurowi.

Do typowego zdarzenia związanego z niedrożnymi przewodami doszło 19. bm. w Lubawce pow. kamiennogórski. Wieczorem o godz. 22.10 strażacy odebrali informację o złym samopoczuciu dwojga mieszkańców budynku wielorodzinnego. Objawy to m.in. zawroty głowy i nudności. Przy użyciu przez strażaków mierników stwierdzono obecność w mieszkaniu tlenku węgla. Lokatorów ewakuowano oraz udzielono im KPP.

Najważniejsze zasady

Warto więc przypomnieć, w ślad za opracowaniem przygotowanym przez służby prasowe KG PSP o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli zapobiec pożarom, zatruciom, a w skrajnych przypadkach – śmierci. W publikacji zamieszczonej na stronie KG PSP przypomina się o obowiązku właściwego przygotowania się do sezonu grzewczego dokonując:

-okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

  • instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  • instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;
    usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
    - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) - co najmniej raz na 6 miesięcy,
    usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto