Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Goszczu coraz bliżej. Dziś podpisano umowę!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
fot. Klaudia Kłodnicka
To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Gminy Twardogóra. Dziś, w sali teatralnej zabytkowego pałacu w Goszczu odbyło się oficjalne podpisanie umowy o rewitalizację obiektu.

W dzisiejszym wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Gminy Twardogóra na czele z włodarzem Pawłem Czulińskim, urzędnicy, wykonawcy - firma Haras Budownictwo, sołtys Goszcza, a także przedstawiciel rady miejskiej. Obecni byli także posłowie - Agnieszka Soin i Michał Jaros. Nie zabrakło również potomka posiadaczy ziemskich, pojawił się Albrecht Graf von Reichenbach, wnuk dawnego właściciela budynku wraz z rodziną.

Jako pierwszy swoje wystąpienie miał burmistrz Paweł Czuliński. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt, słowa podziękowania skierował również w stronę urzędników i samorządowców.

Do konkursu złożono 224 wnioski, na łączną wartość ponad 2,88 miliardów zł. Decyzją Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego dofinansowanie otrzymało 20 projektów w kraju, a wśród nich Gmina Twardogóra z goszczańskim projektem. To wielki sukces. Mam nadzieję, że dzięki temu turystyka w gminie rozwinie się jeszcze bardziej - mówił.

Albrecht Graf von Reichenbach w swoim wystąpieniu przybliżył historię i wyjaśnił, dlaczego związany jest z tym miejscem. Dodał, że bardzo cieszy się z powodzenia projektu i chciałby, aby w przyszłości to miejsce znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na zabezpieczenie konstrukcji i stworzenie przestrzeni dla turystów. Wyeksponowany ma zostać oryginał konstrukcji w myśl konserwatorskich zasad czyli poprzez uwydatnienie detali tak aby zwiedzający mogli odkryć wartość kulturalną i historyczną tego miejsca. Aby ruiny pałacu mogły służyć turystom i żeby można było je bezpiecznie zwiedzać, powstaną nowoczesne stalowe konstrukcje w postaci platform do zwiedzania.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Dzięki zastosowaniu rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami, takim jak bezprogowe połączenie ścieżki zwiedzania przyziemia wnętrza ruiny z ciągami pieszymi oraz utwardzenie nawierzchni z klinkieru drogowego, a także lokalizację toalet dla osób niepełnosprawnych w obrębie istniejących zespołów sanitarnych w zabudowaniach pałacowych – zwiedzanie i korzystanie z obiektu będzie dostępne również dla osób niepełnosprawnych, a także osób zaawansowanych wiekowo. To otwiera szerokie możliwości dla wspólnego korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej dla grup wielopokoleniowych, takich jak np. rodziny.

Realizacja projektu będzie odbywała się w latach 2021-2023. Całkowita wartość zadania to 2 430 682,58 EUR. Koszty kwalifikowane w ramach Projektu to 2 430 682,58 EUR, w tym kwota dofinansowania w wysokości do 2 066 080,19 EUR zł (do 85% kosztów kwalifikowanych).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto