Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ranczo”, Erasmus i ZSP Bierutów

ab
Miłośnicy serialu „Ranczo” zapewne pamiętają, jak w Wilkowyjach podjęto działania dążące do likwidacji stereotypowego myślenia, wykluczenia a jednocześnie przygotowania młodych ludzi do lepszego startu w życie dzięki niekonwencjonalnym metodom nauczania.

Podobnie w ZSP Bierutów, jako pierwszej placówce w naszym powiecie, przygotowano młodzieży zupełnie inne niż do tej pory praktyczne kształcenie zawodowe. Szkoła przy akceptacji starostwa powiatowego zdecydowała się w tym roku skorzystać z oferty Programu Erasmus+. Dzięki programowi Erasmus+ osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.

Uczniowie mogą podjąć staż w przedsiębiorstwie lub w centrum kształcenia lub szkolenia zawodowego w innym kraju. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia. Program stażu trwa 4 tygodnie. Integralną częścią jest przygotowanie uczniów do wyjazdu poprzez zapewnienie im przez organizację wysyłającą – szkołę, zajęć językowych oraz kulturowo-pedagogicznych. Program stażu zagranicznego dla danego ucznia jest spójny z programem kształcenia w danym zawodzie.

ZSP Bierutów przygotował zatem Projekt pt. „ Praktyka zagraniczna drogą do europejskich kompetencji zawodowych”, którego autorką i koordynatorką jest Barbara Bujak. W ramach projektu 24 uczniów wyjechało na praktyki do Portugalii – Lizbony. Jakie są założenia i cele Projektu? Po pierwsze Projekt realizowany był z pieniędzy unijnych - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego . Dzięki temu szkoła pozyskała 58 388 Euro.
Pieniądze te są przeznaczone na całkowitą obsługę Projektu w kategoriach budżetowych : podróż, wsparcie indywidualne uczestnika, wsparcie organizacyjne i wsparcie indywidualne osoby towarzyszącej (nauczyciela – opiekuna podczas mobilności uczniów)

Uczestnikami mobilności byli uczniowie technikum zarówno agrobiznesu jak i informatycy. To dla nich każdorazowo we współpracy z firmą partnerską przygotowywane były programy staży realizowane podczas mobilności w Lizbonie. Ponadto cały czas komunikacja odbywa się w języku angielskim. Uczestnicy mobilności są do tego odpowiednio przygotowani, gdyż przez kilka miesięcy przed wyjazdem mają zajęcia z języka angielskiego branżowego. Podobnie jest z podstawowym przygotowaniem z języka portugalskiego. Ponadto są dodatkowe zajęcia dotyczące geografii, rolnictwa, informatyki. We współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim (Iberystyka) prowadzone jest co roku przygotowanie kulturowe. W realizację Projektu zaangażowane są różne osoby w szkole współpracując na różnych płaszczyznach. Szkolny pedagog prowadzi zajęcia mające na celu przygotowanie uczestnika do opuszczenia kraju i funkcjonowania w odmiennych kulturowo warunkach, w grupie i w pracy. Jednakże poza koordynatorką Projektu i Dyrektorem, który dzięki sile spokoju pomaga opanować najtrudniejsze sytuacje, bardzo ważną rolę spełnia Małgorzata Pluta – księgowa. Zarówno koordynatorka jak i księgowa są w tej chwili ekspertkami w realizacji tego typu Projektów. Niejednokrotnie uczestniczyły w szkoleniach, przeszły bez uwag kontrole a przede wszystkim „przepracowały” całość z ewaluacją i rozliczeniem.

Wartością dodaną dla uczestników oprócz stażu był program kulturowy, którego celem było pokazanie życia Portugalczyków, zwiedzanie Lizbony i jej okolic. W mieście 7 wzgórz uczniowie zwiedzili całe centrum historyczne (Chiado,Praca do Comercio, Baixa, Katedra Se, Elevador da Santa Justa). Wyjechali do Cascais skąd odbyli wycieczkę rowerową do Boca do Inferno, gdzie z bliska mogli podziwiać potęgę oceanu na przepięknych klifach. Zwiedzili stadion Benefica, pomnik Cristo Rei. Zwiedzili magiczną Sintrę i zobaczyli Cabo do Roca- koniec Europy czyli najdalej wysunięty na zachód przylądek.

10.listopada odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty Projektu, na której kolejni uczestnicy mobilności ZSP Bierutów otrzymali dokumenty Europass i certyfikaty uczestnictwa. Europass jest inicjatywą Komisji Europejskiej, która umożliwia obywatelom Europy prezentację swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych w sposób jasny i zrozumiały, co zwiększa ich konkurencyjność na europejskim rynku pracy i stwarza nowe możliwości kształcenia i zdobywania doświadczeń za granicą. Został ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 15 grudnia 2004r.

Tak właśnie absolwenci ZSP Bierutów przygotowywani są do wejścia na europejski rynek pracy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto