Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PUP w Ostrołęce w ciągu dwóch miesięcy wydał 9,5 miliona złotych na przeciwdziałania bezrobociu

Iza Ossowska
Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce jest przekonany, że mimo początkowych trudności uda się u nas zrealizować programy unijne
Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce jest przekonany, że mimo początkowych trudności uda się u nas zrealizować programy unijne Iza Ossowska
Minęły zaledwie dwa miesiące 2015 roku, a Powiatowy Urząd Pracy już rozdysponował około 9,5 miliona złotych m.in. na organizację staży i podjęcie działalności gospodarczej. Zapotrzebowanie na pomoc z PUP wśród bezrobotnych i pracodawców jest ogromne. Pod koniec lutego 2015 roku było zarejestrowanych 9899 osób bez pracy z Ostrołęki i powiatu.

Tymczasem realizacja jednego z pomocowych programów stoi pod znakiem zapytania. Dyrekcja zapewnia jednak: zrobimy wszystko, by pomóc kolejnym bezrobotnym.

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ogłosił nabór dla powiatowych urzędów pracy na unijne środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Za mało pieniędzy na staże i firmy
Nasz PUP chciał z unijnych środków skorzystać. Zaplanowano, że urząd pozyska z programu Europejskiego Funduszu Społecznego prawie 3,5 miliona złotych, które przeznaczy na staże dla bezrobotnych i na dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

- Nasi pracownicy byli wczoraj na spotkaniu w Warszawie w sprawie tego programu - powiedziała nam w czwartek 5 marca Emilia Łępicka, zastępca dyrektora PUP w Ostrołęce. - Niestety, z uzyskanych przez nich informacji wynika, że program nie da nam możliwości organizacji staży i przekazania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, a tylko może dać nam możliwość organizacji szkoleń.

Żeby PUP nie musiał zwracać uzyskanych z unii pieniędzy, musi wykazać, że podjęte działania były efektywne. Znaczy to po prostu, że osoby, które z pomocy skorzystały, zostały następnie zatrudnione. Projekt należy rozliczyć do końca roku.

- Efektywność w tym programie musi wynieść co najmniej 43 procent, czyli pracę musiałoby znaleźć około 160 osób - wylicza dyrektor Małkowski. - Z doświadczenia wiemy, że szkolenia na naszym terenie nie są efektywne. Największe zapotrzebowanie jest na staże i "jednorazówki" na podjęcie działalności. One gwarantują uzyskanie pracy.

Czy wytyczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój zostaną zmienione, by lepiej odpowiadały na potrzeby bezrobotnych z naszego terenu? Tego na razie nie wiadomo. Taka decyzja mogłaby zapaść na szczeblu ministerialnym.

- Będziemy się kontaktować z innymi Powiatowymi Urzędami Pracy i konsultować założenia programu - planuje dyrektor Łępicka.

Tysiące osób bez pracy
Liczba osób z naszego regionu, które mogłyby potencjalnie skorzystać z programu, jest ogromna.
- Z naszych statystyk wynika, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. W ubiegłym roku liczba osób bezrobotnych zmalała o około tysiąc w porównaniu z rokiem 2013 - mówi Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. - Mimo to nie jest kolorowo. Dobrze wykształceni ludzie zazwyczaj do Ostrołęki nie wracają. Nadal bez zatrudnienia pozostaje prawie 10 tysięcy osób. Ze znalezieniem pracy jest duży problem.

W ubiegłym roku ze staży skorzystało 1066 osób. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dostały 294 osoby. 18 osób bezrobotnych objęto szkoleniami, z czego 6 zostało zatrudnionych.
Oprócz środków z algorytmu, ustalanych przez starostę wspólnie z Powiatową Radą Zatrudnienia oraz funduszy unijnych, PUP w ubiegłym roku korzystał również z rezerw Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Tysiące osób bez pracy
- O środki z ministerialnej rezerwy występowaliśmy w ubiegłym roku aż siedmiokrotnie. Otrzymaliśmy je, ale w takim przypadku nie mamy dowolności wydatkowania pieniędzy - zaznacza dyrektor Małkowski. - Mamy ograniczenia. Ministerialne rezerwy są kierowane do określonych grup osób bezrobotnych. W takiej sytuacji co prawda dysponujemy środkami, ale nie możemy ich przekazać wszystkim. Jesteśmy w niekomfortowej sytuacji.
Szkolenia, prace interwencyjne, staże, bony szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe i zasiedleniowe (7500 zł dla osoby, która podjęła pracę np. w Warszawie), doposażenia stanowisk pracy - na to PUP w Ostrołęce już przeznaczył pieniądze w tym roku. Przed urzędem realizacja kolejnych zadań: programu unijnego z dofinansowaniem 2,5 mln zł i wspomnianego wcześniej 3,5-milionowego projektu.

Stopa bezrobocia (stan na koniec grudnia 2014 r.)
Ostrołęka

14,9 %
Powiat ostrołęcki
17,1 %
woj. mazowieckie 9,8 %
Polska

11,5 %

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PUP w Ostrołęce w ciągu dwóch miesięcy wydał 9,5 miliona złotych na przeciwdziałania bezrobociu - Ostrołęka Nasze Miasto

Wróć na ostroleka.naszemiasto.pl Nasze Miasto