Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przymierz, dopasuj i dopiero kup

Monika Krężel
Wybór sprzętu narciarskiego wcale nie jest prostą sprawą. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko nasze umiejętności - czy jesteśmy początkującymi narciarzami, czy może świetnie radzimy sobie na stoku. Ważna jest także zasobność portfela i nasze bezpieczeństwo.

NARTY

W sklepach spotkamy tylko narty carvingowe, czyli taliowane. O klasycznych, prostych, nie ma co marzyć, gdyż nikt ich już nie produkuje. Pojawiają się jednak na giełdach narciarskich. - Początkujący narciarz nie potrzebuje twardej narty. Powinien wybrać miękką i łatwoskrętną, czyli najlepszą do jego umiejętności - tłumaczy Edward Wrona, zapalony narciarz i właściciel sklepu narciarskiego przy katowickiej AWF. - Narty miękkie są najlepsze do nauki. Po roku narciarz sam odkryje, że czas spróbować pojeździć na bardziej twardszych. Po doświadczeniu w jeździe na lodzie zauważy, że miękka narta w miarę jej używania nie trzyma i traci swoją sprężystość - dodaje.

Dobra twarda narta powinna mieć rdzeń drewniany, a nie wykonany ze sztucznych tworzyw lub pianki. Początkujący narciarze powinni wybrać też narty slalomowe o promieniu skrętu od 13 metrów wzwyż.

Narty carvingowe nie muszą być dużo wyższe od narciarza. Przez lata mówiło się o tym, że deski powinny być tak długie, aby sięgały do wyciągniętej w górę ręki narciarza. Teraz wystarczy, by narty slalomowe sięgały do nosa. Narty gigantowe powinny być dłuższe. Początkujący narciarze nie powinni także kupować nart z tzw. płytą carvingową, czyli przewyższeniem w miejscu, gdzie wpinane są wiązania. Taka narta jest bardziej skrętna, początkujący nie poradzi sobie z ciągłymi skrętami, może się narazić na uraz kolana.

BUTY

Na nich nie warto oszczędzać. Wydamy na nie o wiele więcej pieniędzy niż przy zakupie nart . Ale z drugiej strony, gdy dobrze zainwestujemy, porządne buty wystarczą nam na 5, a nawet 10 lat.

But powinien być dopasowany, musi dobrze trzymać nogę. Najlepiej jak zapina się na trzy bądź cztery klamry. Po założeniu butów powinniśmy swobodnie ruszać palcami. Jeśli kupimy za ciasne, palce będą nam marzły na mrozie. Przy dobrze zapiętym bucie pięta nie powinna "iść" w górę.

Po zakupie butów najlepiej ubrać je i pochodzić czy posiedzieć w nich kilkadziesiąt minut. Wtedy będziemy wiedzieć, czy nas uwierają lub gniotą. Jeśli tak, trzeba je wymienić.

W sprzedaży są zarówno buty twarde, jak i miękkie. Im twardsza skorupa, tym lepiej trzyma nogę. Twardsze buty są jednak droższe.

KIJKI

Są niezbędnym wyposażeniem każdego narciarza. Powinny sięgać na wysokość pierwszego żebra, mierzone talerzykiem do góry. Wystarczy odwrócić kijek, chwycić go pod talerzykiem i zobaczyć, czy ręka w zgięciu tworzy kąt prosty. Jeśli nie, kijek jest albo zbyt krótki, albo zbyt długi.

KASK

Powinien go nosić każdy narciarz, ze względów bezpieczeństwa. Jazda na nartach carvingowych jest szybka, do tego deska czasami robi nieprzewidziane ruchy, dlatego obecnie częściej dochodzi do zdarzeń na stokach. Przed urazami głowy najlepiej chroni kask.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto