Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc w domu. Magistrat odrzucił wniosek o pomoc dla pokrzywdzonych. Powód? Opieka w mieście jest wystarczająca

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Przemoc w domach jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Poszkodowani nie zawsze jednak decydują się na sięgnięcie po pomoc i przez wiele lat tkwią w trudnych warunkach. Ci, którzy zdecydują się o problemie powiedzieć służbom mają założoną Niebieską Kartę, pomocy szukać mogą także u terapeutów. Gorzej z osobami, które Niebieskiej Karty nie mają. Mieszkanka Oleśnicy wnioskowała o zorganizowanie pomocy dla pokrzywdzonych zapewniając środki w budżecie miasta na 2022 rok. Magistrat wniosek odrzucił. Dlaczego?

Niebieska Karta, to nic innego jak procedura opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niebieska karta składa się z dwóch części, które mają funkcjonariusze policji podczas interwencji dotyczącej przemocy domowej. Jedna z kart dokumentuje zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto, a druga opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz dane teleadresowe instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwracać o pomoc. W Oleśnicy takiej pomocy szukać można m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

A co z osobami, które są ofiarami przemocy, a Niebieskiej Karty nie mają, bo nie zdecydowali się na jej założenie na przykład ze strachu?

Oleśniczanka Mirela Batog na co dzień pracuje jako psycholog. Oleśniczanka z przemocą, której ofiarami padają zarówno dzieci, jak i dorośli do czynienia ma niemal każdego dnia. To właśnie, chęć pomocy tej grupie osób spowodowała, że pani Mirela zdecydowała się złożyć wniosek do magistratu o ujęcie w budżecie na 2022 rok środków na zapewnienie profesjonalnego wsparcia psychologicznego dla osób doświadczających przemocy domowej i partnerskiej. Chodziło o około 100 tys. zł.

Bardzo często osoby doświadczające przemocy potrzebują najpierw zrozumienia, jakie mechanizmy pojawiają się w relacji, muszą odbudować poczucie własnej wartości, przezwyciężyć lęk i dopiero wtedy mogą odejść czy złożyć zawiadomienie - wyjaśnia pani Mirela i dodaje, że psycholog w MOPS nie jest terapeutą, nie prowadzi zajęć grupowych, grup wsparcia czy terapii, nie pracuje tez terapeutycznie z dziećmi, a w zakresie obowiązków ma jeszcze inne zadania. - Nie neguje i nie pomniejszam pracy MOPS, chodzi o rozszerzenie i uzupełnienie ich oferty - dodaje nasza rozmówczyni.

Jak mówi oleśniczanka dzieci i młodzież, które są ofiarą przemocy są odsyłane do ośrodków w Długołęce i we Wrocławiu. Kobiety z Oleśnicy często szukają pomocy w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu oraz wrocławskich stowarzyszeniach, jak Intro, Evolutio- o ile mają pieniądze na dojazd i możliwość dojazdu.

- Współpracuje z wrocławskim MOPS-em i policją - jak jesteśmy na interwencjach to często słyszę, że przemoc trwa od wielu lat, a dopiero teraz "wyszło", bo nauczyciel ze szkoły powiadomił - opowiada nam Mirela Batog wyjaśniając, że celem złożenia wniosku było to by w budżecie na to zadanie zapewnić ok. 100 tys. zł. Samą realizacją zajęłaby się organizacja lub ośrodek wyłoniony w drodze postępowania konkursowego.

Prywatne zlecenie?

Interpelację w sprawie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla osób zagrożonych przemocą domową składał Klub Koalicji Obywatelskiej. Radny Damian Siedlecki podczas grudniowej sesji wspomniał, że w odpowiedzi uzyskał informację, że MOPS zapewnia wsparcie psychologiczne, a osoby potrzebujące mogą zgłaszać się do ośrodka.

W podobnym tonie podczas ostatniej sesji rady wypowiedział się burmistrz Jan Bronś.

Prowadzona przez MOPS profilaktyka i pomoc psychologiczna jest wystarczająca. Ja rozumiem, że zainteresowaną interesuje zlecenie jej (red. tego zadania) i wtedy z pewnością byłoby to wg jej opinii lepiej prowadzone, ale stwierdzam jednoznacznie, że obecnie prowadzona działalność jest wystarczająca, dlatego nie zamierzamy podjąć dodatkowych w tym zakresie działań - mówił Jan Bronś.

Słowa burmistrza wywołały w sieci burzę. Mirela Batog wyjaśniła, że złożenie przez nią wniosku do budżetu miasta nie miało na celu uzyskanie żadnego zysku, ani też "pozyskania zlecenia" z miejskiej kasy.

Ja pracy mam wystarczająco dużo i przez to mam świadomość rozmiaru zjawiska, jakim jest przemoc domowa i mam świadomość jakie są potrzeby osób, które jej doznają. Mój wniosek miał mocne argumenty merytoryczne - podkreśliła oleśniczanka i dodała: sugerowanie mi chęci zysku poprzez zgłoszenie zadania do budżetu nie sprawia mi nawet jednej setnej przykrości takiej jak ta, kiedy słucham historii np. 14-letniej dziewczynki pobitej przez ojca w jej urodziny. Albo kobiety, która ze względu na silne objawy stresu traumatycznego nie jest w stanie złożyć zawiadomienia na Policji o kolejnym pobiciu przez męża, a nie stać ją na długotrwałą prywatną terapię.

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, w większości przypadków (ok 65 tysięcy) dotyczy to kobiet. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci. W roku 2020 funkcjonariusze Policji wypełnili 72 601 formularzy „Niebieska Karta – A”, co w stosunku do 2019 roku stanowi spadek o 2,30% (ówcześnie wypełniono 74 313 formularzy)
natomiast w stosunku do 2018 r. spadek ten wynosi 2,25% (wypełniono 73 153 formularze). W 2020 r. odnotowano 57 760 przypadków przemocy fizycznej, 81 344 psychicznej, 1 163 seksualnej, 1 813 ekonomicznej oraz 21 985 przypadki innego rodzaju przemocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto