Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program bezpieczna woda-zima

Bartek
Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?
Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód? WOPR
Program bezpieczna woda-zima. Wielkimi krokami zbliża się do nas zima, a wraz z nią coraz niższe temperatury.

Już teraz zdarza nam się skrobać rano szyby samochodu czy marznąć na przystanku autobusowym. Nadchodzące ochłodzenie zwiastuje rozpoczęcie sezonu sportów zimowych i na pewno wyciągnie wielu pasjonatów narciarstwa, łyżwiarstwa czy saneczkarstwa z ciepłego domu. Dla niektórych śnieg i lód to wspaniała zabawa, ale trzeba pamiętać, że wiąże się z nimi realne niebezpieczeństwo.

W latach ubiegłych zima była dla nas łaskawa i mimo marudzenia, że na święta znowu nie będzie śniegu, nie doskwierała nam zamieciami śnieżnymi czy temperaturami niczym z bieguna północnego.

W tym roku może się to zmienić, albowiem synoptycy przewidują, że tym razem nam się nie upiecze i słupki rtęci w grudniu pokażą dużo poniżej zera. Oznacza to, że prawdopodobnie wkrótce lód skuje wszelkie zbiorniki wodne. Jednak nie wszędzie pokrywa lodowa będzie tak samo gruba.

Cienkiej warstwy należy spodziewać się na rzekach, pośrodku stawów i jezior oraz w pobliżu budowli hydrotechnicznych czyli kładek, śluz i mostów. Tafla mająca utrzymać ciężar człowieka musi mieć przynajmniej 10 cm. A w przypadku samochodu powinno to być aż 30 cm. Niestety nigdy nie jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnie jak gruby jest lód i zawsze powinniśmy uznać zamarznięty akwen jako miejsce niebezpieczne, a wejście na niego jako ryzykowne.

Zdarza się jednak, że ludzie odważają się wejść na powierzchnię zamarzniętego akwenu i bardzo często bywa to dla nich zgubne.

Dlaczego to robią?
Czasami ciężko powiedzieć. Pod lodem giną wędkarze usiłujący łowić w przeręblach, a także młodzież sprawdzająca swoje siły w jeździe na łyżwach czy po prostu szukająca mocnych wrażeń. Są też tacy, którzy zupełnie lekceważą niebezpieczeństwo i wjeżdżają na pokrywę lodową samochodem.

Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?
Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Panika i pośpiech w niczym nie pomogą, a mogą przysporzyć dodatkowych problemów. Priorytetowym działaniem powinno być poinformowanie służb ratunkowych o zaistniałej sytuacji. Dzwoniąc pod numer 112 (Centrum Powiadamiania Ratunkowego) lub 998 (Straż Pożarna) możemy przekazać ratownikom informacje o zdarzeniu, a dyspozytor pokieruje nas jak my możemy pomóc zagrożonej osobie. Jeśli osoba poszkodowana jest blisko brzegu możemy spróbować podać jej cokolwiek czego będzie mogła się chwycić np.: kij. Ważne by nie była to nasza ręka, gdyż osoba tonąca może nas wciągnąć do wody. Jeśli nie jesteśmy sami, a poszkodowany jest dalej od brzegu, możemy rozważyć przeczołganie się po lodzie bliżej miejsca wypadku i stworzenie „ludzkiego łańcucha”, a następnie podania przedmiotu, którego tonący będzie mógł się chwycić. Zawsze jednak przed przystąpieniem do akcji powinniśmy rozważyć czy na pewno wchodząc na lód będziemy bezpieczni.

Wiadomości o tym jak postąpić w takich sytuacjach i jak zapobiegać podobnym zdarzeniom już wkrótce będą przekazywać ratownicy WOPR Wielkopolska w ramach programu „Bezpieczna woda-zima”. Instruktorzy już niedługo zawitają w poznańskich szkołach i będą edukować uczniów, ale również nauczycieli.

W części teoretycznej zawarte jest z szkolenie z bezpieczeństwa na lodzie oraz udzielania pomocy osobą, które wpadły do wody.

Ratownicy przewidują również pokaz sprzętu i umiejętności przez funkcjonariuszy Komisariatu Wodnego Policji oraz strażaków Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Warto wspomnieć, że zadanie prowadzone jest dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Poznania.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto