Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracowali na Wawelu. Teraz wejdą do krypty w oleśnickiej bazylice i wydobędą z niej sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberga

KJ
Pracowali na Wawelu. Teraz wejdą do krypty w oleśnickiej bazylice i wydobędą z niej sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberga
Pracowali na Wawelu. Teraz wejdą do krypty w oleśnickiej bazylice i wydobędą z niej sarkofag księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberga użyczone
Agnieszka i Tomasz Trzosowie od kilkunastu lat podejmują się konserwacji zabytkowych sarkofagów. Pracowali m.in. przy sarkofagach królewskich na Wawelu. W bieżącym roku rozpoczynają konserwację pierwszego z 35 sarkofagów z krypt w bazylice św. Jana Apostoła w Oleśnicy. W czwartek 7 kwietnia br. będzie miało miejsce wydobycie z krypty i eksploracja sarkofagu księcia oleśnickiego Sylwiusza Nimroda Wirtemberga.

Jak się dowiedzieliśmy eksploracja prowadzona będzie przez specjalnie powołany na tę okoliczność zespół specjalistów w zakresie archeologii, antropologii, ekspertów w konserwacji zabytkowych tkanin, konserwatorów zabytków, mikrobiologów, archeobotaników.

Sylwiusz Nimrod był pierwszym księciem oleśnickim z dynastii Wirtembergów, rozpoczynając ich długie władanie w księstwie. Kiedy został Panem na Oleśnicy, sprowadził do swej siedziby diakona i pastora Jerzego Bocka, który był jednym z najlepszych pisarzy polsko – śląskich. Miał on za zadanie nauczyć księcia języka polskiego. Było to dla Sylwiusza niezwykle istotne, aby móc w jak najlepszy sposób pełnić wszystkie funkcje związane z objęciem władzy.

W czasie jego panowania w znaczący sposób zwiększył się dobrobyt gospodarczy. Książę dbał o o pomyślność poddanych. Zreformowano wówczas szkolnictwo, wprowadzono elementarny obowiązek szkolny dla mieszkańców, przeprowadzono gruntowne reformy kościelne, wprowadzono szereg usprawnień związanych z funkcjonowaniem miasta, odbudowano i wyremontowano szereg ważnych dla Oleśnicy budynków.

Sylwiusz Nimrod był także założycielem Zakonu Trupiej Czaszki. Zadaniem członków tego zakonu było "badanie tajemnic Boga i natury" oraz kontemplacja nad celem życia, oparta o maksymę "Vanitas vanitatum". Po śmierci Sylwiusza zakon zaprzestał swojej działalności. Być może charakter tej grupy w jakiś sposób mógł wpłynąć na sam program ikonograficzny sarkofagu.

Książę pochowany został w niezwykle zdobnym, polichromowanym i złoconym sarkofagu metalowym (wykonanym ze stopu cyny z ołowiem). Jego kształt w przekroju poprzecznym jest sześcioboczny, a w przekroju podłużnym – trumienny, zwężający się w kierunku stóp zmarłego.

Konkurs Multikino! Wygraj bilety na Noc Kapitana Ameryki z p...

Sarkofag ozdabiają liczne rzeźbione i płaskorzeźbione aplikacje takie jak: listwa o ornamencie falistym i chrząstkowym, krucyfiks, owalny kartusz epitafijny, okrągłe medaliony z malowanymi przedstawieniami o tematyce symbolicznej, panoplia, kartusze herbowe (m.in.: Wirtemberg, Schleswig-Holstein-Sonderburg, Anhalt) oraz liczne ornamenty roślinne. Bryła sarkofagu stoi na sześciu podporach w formie lwów z mitrami książęcymi na głowach. W czterech narożnikach, na lwach stoją pełnoplastyczne postaci aniołów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto