Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powieś budkę dla jerzyka, a pozbędziesz się komarów. Zobacz, jak ją zbudować, gdzie zawiesić i na co zwrócić uwagę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Budki lęgowe dla jerzyków montuje się na ścianach budynków - bloków, domów jednorodzinnych i innych. Mogą ozdobić nawet nieciekawą elewację. Warto powiesić ich więcej, bo jerzyki chętnie osiedlają się w grupach.
Budki lęgowe dla jerzyków montuje się na ścianach budynków - bloków, domów jednorodzinnych i innych. Mogą ozdobić nawet nieciekawą elewację. Warto powiesić ich więcej, bo jerzyki chętnie osiedlają się w grupach. Michał Mydłowski
Jerzyki to ptaki, które wyjątkowo skutecznie zwalczają komary. Podpowiadamy, jak zbudować budkę dla jerzyka i o co zadbać, żeby była bezpieczna dla ptaków.

Jerzyki to ptaki, które często mylimy z jaskółkami. Najczęściej można je zobaczyć, gdy szybują po niebie. Są średniej wielkości, bo dorastają do 16-18 cm długości i osiągają masę ciała od ok. 30 do 50 g. Mają charakterystyczne skrzydła, które rozłożone tworzą regularny sierp. Ogon jest rozwidlony, ale nie ma tak długich widełek, jak mają jaskółki. Jerzyki są ciemno ubarwione – szarobrązowe, z jaśniejszą plamą tylko na podgardlu. Więcej jasnych plamek mają młode ptaki.

Charakterystyczne dla nich są krótkie nogi z czterema palcami skierowanymi do przodu. Ta cecha jest przyczyną pewnych problemów jerzyków – kiedy wylądują na płaskiej powierzchni, mają problem z zerwaniem się do lotu (dotyczy to przede wszystkim młodych ptaków). Dlatego jerzyki czasem wymagają doraźnej pomocy (stąd dowiesz się, jak jej udzielić). Ale przede wszystkim trzeba im pomóc w zapewnieniu miejsca do założenia gniazda, czyli zamontować budkę lęgową.

Zobacz, jak zbudować budkę dla jerzyka, albo jaką kupić i gdzie ją powiesić

Dlaczego warto pomagać jerzykom

Pomoc dla jerzyków jest bardzo opłacalna dla nas samych. Jerzyki to ptaki owadożerne, a podstawę ich diety stanowią niewielkie owady m.in. komary, a także muchy i inne. Tam, gdzie są jerzyki, nie ma komarów! Jedna para, karmiąca młode, potrafi w ciągu doby upolować nawet 20 tysięcy komarów. A jerzyki najczęściej tworzą kolonie, więc liczba zjedzonych owadów jest znacznie większa. Sąsiedztwo tych ptaków jest więc wyjątkowo skutecznym i ekologicznym sposobem pozbycia się uciążliwych owadów. Same ptaki natomiast nie sprawiają problemów „lokatorskich", są też bardzo czyste. Warto wiedzieć, że jerzyki są pod ochroną i wymagają tzw. ochrony czynnej.

Zobacz także:

Jerzyki pierwotnie mieszkały w dziuplach drzew oraz skalistych górach, ale wyjątkowo dobrze poczuły się w miastach. Przez lata zakładały gniazda w załomach i szczelinach murów. Jednak, słuszna skądinąd, tendencja do ocieplania budynków, pozbawiła jerzyki tradycyjnych miejsc lęgowych. Nowoczesna architektura i szklane fasady również im nie sprzyjają. Ale jerzykom można w łatwy sposób pomóc, a przy okazji pozbyć się komarów. Wystarczy zbudować lub kupić budkę dla jerzyka.

Zobacz, jak zbudować budkę dla jerzyka, albo jaką kupić i gdzie ją powiesić. Wszystkiego dowiesz się z kolejnych slajdów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powieś budkę dla jerzyka, a pozbędziesz się komarów. Zobacz, jak ją zbudować, gdzie zawiesić i na co zwrócić uwagę - RegioDom.pl

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto