Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy rok zakończył na plusie. Ilu było pacjentów, a ile osób zaszczepiło się przeciw covid-19?

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka/archiwum
Informacje o funkcjonowaniu Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy przekazał Zarządowi Powiatu Oleśnickiego dyrektor Przemysław Magiera. Ile w 2021 roku leczyło się pacjentów, a ile osób zaszczepiło się przeciw covid-19? Szczegóły poniżej.

Ile świadczeń i pacjentów?

Dokumentacja zawierała m.in. informacje o wartości umów z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. W 2021 roku wartość po bilansowaniu wyniosła ponad 65 mln złotych. To m.in. umowy o ratownictwo medyczne, opiekę paliatywną czy programy lekowe. W minionym roku w oleśnickim szpitalu leczyło się 10063 pacjentów, zaś w sycowskim 653. W obu placówkach odebrano w sumie 2552 porodów, to o 128 porodów więcej jak w roku 2020. Liczba świadczeń w roku 2021 wyniosła 17 733. Liczba udzielonych świadczeń w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej wyniosła 16 668, to ponad 3 tys. więcej jak w roku 2020.

Koronawirus

Ilu pacjentów leczyło się na covid-19 w PZS w Oleśnicy? Jak podają szpitalne statystyki, w 2021 roku było 1262 pacjentów. To dwa razy więcej jak w roku 2020. W placówce wykonano niemal 3 tysiące wymazów, i 7,4 tys. szczepień. Od 1 kwietnia 2022 r. Wojewoda Dolnośląski uchylił wszystkie decyzje dla PZS dotyczące konieczności zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID. Wszystkie oddziały oraz izby przyjęć realizują świadczenia medyczne w pełnym zakresie.

Rehabilitacja po covid-19

Powiatowy Zespół Szpitali przystąpił w sierpniu 2021 r. do utworzonego przez Ministerstwo Zdrowia programu fizjoterapii dla osób po przebyciu covid-19 w trybie ambulatoryjnym finansowany przez NFZ. Rehabilitacja po przebytej chorobie covid-19 w trybie ambulatoryjnym odbywa się w Zakładzie Fizjoterapii w Sycowie przy ul. Oleśnickiej 25.

Do programu rehabilitacji covid-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby. Chodzi np. o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie- dowiadujemy się.

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Sycowie

Od kwietnia 2021 r. Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy realizuje projekt „Utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Sycowie” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

DDOM został stworzony z myślą o pacjentach, którzy chcą wrócić do samodzielności, a którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości szybkiej i efektywnej rehabilitacji, stymulacji procesów poznawczych, aktywizacji psychofizycznej oraz ograniczony dostęp do badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.

Świadczenia zdrowotne w DDOM udzielane są osobom niesamodzielnym, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają oni całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Zakup nowego zbiornika i liczne naprawy

Powiatowy Zespół Szpitali przedstawił listę najważniejszych remontów i napraw zrealizowanych w 2021 roku. Zaliczyć można do nich:

  • Remonty, naprawy, konserwacje budynków i budowli w zakresie instalacji elektrycznych, sanitarnych, infrastruktury telekomunikacyjnej, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - 249 880,69 zł
  • montaż rolet na oddziałach
  • remont klatki schodowej w segmencie B
  • montaż drzwi na Izbie przyjęć
  • Remonty, naprawy, konserwacje urządzeń technicznych i pozostałych - 152 895,64 zł
  • Utrzymanie i naprawy techniczne pojazdów Pogotowia Ratunkowego - 229 100,90 zł
  • Naprawa, konserwacja i przeglądy sprzętu medycznego i aparatury medycznej - 221 423,24 zł
  • Zakup nowego zbiornika tlenowego (11 ton) - 30 750,00zł

Co w planach na 2022 rok?

PZS w Oleśnicy snuje także plany na przyszły rok. Wymienić można m.in. zakontraktowanie umowy z NFZ w zakresie realizacji świadczeń w poradni: neonatologicznej, preluksacyjnej, angiologicznej czy onkologicznej. To także modernizacja pracowni RTG w Oleśnicy wraz zakupem nowego aparatu RTG, oddziału pediatrycznego, modernizacja serwerowni czy rozbudowa szpitala.

Szpital "na plusie"

Jak podało Starostwo Powiatowe w Oleśnicy, 18 maja szpital otrzymał przelew z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy na łączną kwotę 1 500 000 zł. To pieniądze na funkcjonowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej w Sycowie, który częściowo kredytowany był z budżetu szpitala. Środki te znacząco wpłynęły na ostateczny wynik. Dzięki nim, dziś można powiedzieć, że szpital zamknął 2021 r. zyskiem wynoszącym 148 163,65 zł.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto