Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski - najmłodszy powiat Pomorza - skończył w tym roku 20 lat

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
powiat sztumski
powiat sztumski domena publiczna
Powiat sztumski obchodzi w tym roku 20 rocznicę powstania. Jest to najmłodszy powiat w województwie pomorskim, gdyż w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych powiatów tego regionu utworzony został dopiero w 2002 roku.

Po reformie administracyjnej w 1999 Sztum oraz gminy Dzierzgoń, Stary Targ, Stary Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie zostały włączone do powiatu malborskiego, co wywołało niezadowolenie mieszkańców, które przejawiło się licznymi protestami. Ich efektem było utworzenie, a raczej odtworzenie (bo istniał on do 1975 roku - do tzw. reformy gierkowskiej, która zlikwidowała powiaty) od 1 stycznia 2002 powiatu ze stolicą w Sztumie.

Powiat sztumski, który obejmuje powierzchnię 731 km kwadr. zamieszkiwaną przez ponad 41 tys. mieszkańców, tworzą dwie gminy miejsko-wiejskie - Sztum i Dzierzgoń oraz trzy gminy wiejskie - Stary Dzierzgoń, Stary Targ i Mikołajki Pomorskie. Większość ludności - 62 proc. zajmuje tereny wiejskie, w dwóch miastach mieszka 38 proc.

Ziemia sztumska posiada fascynującą historię, krajobraz i zabytki.

W Sztumie należy zobaczyć dawny zamek krzyżacki. W średniowieczu była to letnia rezydencja wielkich mistrzów. W obrębie murów zamku znajdował się zwierzyniec z lwami, niedźwiedziami, a nawet wiel­błą­dami. Założyć miał go Ulrich von Jun­gin­ge­n.

ZOBACZ TEŻ:
Gminne dożynki z gwiazdą polskiej sceny w Starym Dzierzgoniu. ZDJĘCIA!

Naszą drugą propozycją do obejrzenia także jest zamek krzyżacki, a raczej jego pozostałości w Przezmarku w gminie Stary Dzierzgoń. Budowlę wzniósł w pierwszej połowie XIV wieku komtur dzierzgoński Luther von Braunschweig, który w zakonie pełnił wysoką funkcję wielkiego szatnego.

W Dzierzgoniu nic już praktycznie nie zostało po istniejącej tutaj niegdyś potężnej krzyżackiej warowni - jeśli nie liczyć fragmentów kamiennego muru oporowego. W mieście proponujemy do zwiedzenia kościół Trójcy Przenajświętszej. Budowla została wzniesiona w latach 1310–1320 w stylu gotyckim. Świątynia posiada bardzo ciekawe wyposażenie, m.in. barokową ambonę.

W gminie Stary Targ zapraszamy Do Waplewa Wielkiego, które przed II wojną światową należało do hrabiów Sierakowskich, rodziny bardzo zasłużonej dla zachowania polskich tradycji na Powiślu.

Obecnie w dawnym pałacu Sierakowskich mieści się Muzeum Tradycji Szlacheckiej - jedyna taka placówka w Polsce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto