Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca uchodźców z Ukrainy znalazło pracę dzięki pomocy PUP w Oleśnicy

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Dzięki współpracy z lokalnymi pracodawcami Powiatowemu Urzędowi Pracy w Oleśnicy od 1 marca br. udało się znaleźć zatrudnienie dla uchodźców z Ukrainy.

Od 1 marca br. do 9 maja Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy wydał 507 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy i zezwoleń na pracę sezonową. - Za pośrednictwem portalu praca.gov.pl Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy otrzymał 384 powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy dla obywateli Ukrainy - podaje dyrektor PUP w Oleśnicy Waldemar Grzędziak.

Praca dotyczyła głównie produkcji przemysłowej, transportu, budownictwa, rolnictwa i usług porządkowych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku obserwuje się niezmienną tendencję jeśli chodzi o zainteresowanie pracą - dodaje nasz rozmówca.

Po zarejestrowaniu się obywatele Ukrainy mogą skorzystać, na takich samych zasadach jak obywatele Polski ze wszystkich oferowanych usług i instrumentów rynku pracy, określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na jakie jeszcze udogodnienia mogą liczyć? To m.in. tablice z ofertami pracy w języku ukraińskim. Uruchomiono też infolinię pod nr tel. 19524.

Czy PUP zachęca przedsiębiorców, którzy mają wolne miejsca pracy, aby przyjmowali obywateli Ukrainy? Jak podaje dyrektor Grzędziak, pracodawca, który jest otwarty na zatrudnienie obywatela Ukrainy może umieścić tego rodzaju komentarz lub uwagę w formularzu oferty pracy i poprosić o przetłumaczenie na język ukraiński przez urząd pracy. -Taka oferta zostanie przetłumaczona i będzie dostępna w Centralnej Bazie Ofert Pracy - podaje.

Ukraińcy pracują na Dolnym Śląsku
W pierwszym kwartale tego roku o prawie 7 proc. wzrosła ilość zatrudnionych na Dolnym Śląsku Ukraińców. Na koniec grudnia 2021 roku do ZUS w województwie dolnośląskim było zgłoszonych 66 638 pracowników pochodzących z Ukrainy, na koniec marca 2022 roku już 71 238.

Dolny Śląsk, jako miejsce pracy wybiera wielu cudzoziemców. Największą grupę wśród legalnie zatrudnionych od kilku lat stanowią Obywatele Ukrainy.

Najwięcej Ukraińców pracuje na terenie podległym wrocławskiemu oddziałowi ZUS (31.03.2022): 48 203, na terenie wałbrzyskiego oddziału na koniec marca pracowało 13 778 Ukraińców, a legnickiego 9 257.

Te dane dotyczą osób, które są legalnie zatrudnione a więc od ich zarobków odprowadzane są składki do ZUS, albo prowadzą własne firmy i sami regulują swoje zobowiązania wobec Zakładu – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto