Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Padaczka to nie wyrok

Mariola Marklowska
Trudności ze znalezieniem pracy, brak akceptacji w społeczeństwie, obawa przed znalezieniem partnera i urodzeniem chorego dziecka to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się na co dzień osoby cierpiące na padaczkę.

Trudności ze znalezieniem pracy, brak akceptacji w społeczeństwie, obawa przed znalezieniem partnera i urodzeniem chorego dziecka to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się na co dzień osoby cierpiące na padaczkę. Wiele z nich można wyeliminować, jeśli choroba jest dobrze leczona i kontrolowana.


Choroba nieporozumień

Na padaczkę (epilepsję) choruje ok. 50 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce liczbę chorych szacuje się na ok. 400 tysięcy. Wokół tej choroby narosło wiele krzywdzących mitów i stereotypów. Niektóre z nich jeszcze dziś pokutują w społecznej świadomości.

Nie ma chyba drugiego takiego schorzenia, które budziłoby tyle emocji i nieporozumień. Napady padaczkowe były już opisywane na staroegipskich papirusach ok. 2 tysięcy lat przed naszą erą. Przez wieki padaczkę uważano za klątwę od bogów i rodzaj choroby umysłowej. Nazywano ją „wielką chorobą” i „niemocą św. Walentego”, kojarzono z mistycyzmem, magią i szamaństwem.

W dawnych kulturach osobom cierpiącym na epilepsję przypisywano nadprzyrodzoną moc i otaczano je czcią. W średniowieczu wielu chorych palono na stosach twierdząc, że zostali opętani przez demony. Mimo że w XX wieku wiedza na temat tej choroby znacząco się poszerzyła, wiele przesądów i zabobonów przetrwało do dziś. Przejawiają się brakiem tolerancji wobec chorych — są dyskryminowani i odrzucani.

Źródło w mózgu
Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Przyczyn tej choroby jest wiele, a nie wszystkie zostały rozpoznane. Najważniejsze z nich: uszkodzenia mózgu powstałe w okresie życia płodowego lub podczas porodu, urazy czaszki, guzy mózgu, niektóre choroby zakaźne (zapalenie opon mózgowych, toksoplazmoza), zwyrodnieniowe (choroba Alzheimera), zatrucie alkoholowe. Według ostatnich doniesień, za wystąpienie napadów padaczkowych mogą być odpowiedzialne również niedobory hormonalne.

Podobnie jak zróżnicowane są przyczyny padaczki, tak samo różne są również jej objawy. U niektórych chorych napad padaczkowy przebiega z drgawkami w obrębie całego ciała i utratą przytomności (zdarzają się najrzadziej), u innych może ograniczać się do drgawek palca, ręki lub nogi, drętwienia połowy twarzy lub ciała, halucynacji wzrokowych, zaburzeń emocjonalnych (lęk, złość, strach, agresja), krótkiej utraty świadomości, zaburzeń zapachu lub smaku.


Jak ją rozpoznać

Zdaniem Magdaleny Bosak, neurologa z Poradni Przeciwpadaczkowej działającej przy Klinice Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przy stawianiu diagnozy lekarz w dużym stopniu opiera się na wywiadzie. Szczegółowo wypytuje pacjenta o stan jego zdrowia, styl życia, pracę oraz okoliczności i przebieg napadu. Bardzo pomocny jest dla niego opis osoby, która była świadkiem tego napadu, bo pacjent może nie być w stanie sam go opisać.
PO PRZEPROWADZENIU BADAŃ NEUROLOGICZNYCH lekarz może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne (np. badanie krwi), aby wykluczyć inne przyczyny drgawek. Do postawienia właściwej diagnozy potrzebne jest również badanie elektroencefalograficzne (EEG), polegające na rejestracji czynności bioelektrycznej mózgu. Jest nieinwazyjne i bezbolesne. W niektórych sytuacjach jest jednak niewystarczające. Wówczas lekarz skieruje pacjenta na dodatkowe badania, np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.


Trzeba dobrać lek

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia padaczki jest farmakoterapia. Specjaliści twierdzą, że dzięki odpowiednio dobranym lekom można opanować chorobę u 70-75 proc. pacjentów. O skuteczności leczenia nie decydują jednak tylko leki, ale również samodyscyplina chorego. Musi rygorystycznie przestrzegać ustalonych przez lekarza zasad ich przyjmowania oraz innych zaleceń, związanych np. ze sposobem i trybem życia.
Leki przeciwpadaczkowe mają na ogół postać tabletek, kapsułek lub syropu (dla dzieci). Każdy z nich może powodować jakieś działania uboczne. Do najczęstszych należą: przybieranie na wadze, wypadanie włosów i drżenie rąk. Jeśli wystąpią, trzeba o nich koniecznie poinformować lekarza. Nie wolno jednak bez konsultacji z nim zmieniać dawki lub odstawić leku.
- Co najmniej połowa pacjentów nie zażywa leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie tolerują ich, ale kryją to przed lekarzem — ocenia Magdalena Bosak.
W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne okaże się nieskuteczne, neurolog może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym. Polega ono na usunięciu fragmentu mózgu, w którym znajduje się tzw. ognisko padaczkowe. Jedną z metod leczenia chirurgicznego jest również wszczepianie elektronicznego stymulatora nerwu błędnego.


Możesz pomóc

Jeśli na Twoich oczach ktoś dozna napadu padaczkowego:
• zachowaj spokój
• przenieś chorego w bezpieczne miejsce (z dala od ruchu ulicznego, wody, niebezpiecznych przedmiotów)
• ułóż go na boku, podłóż mu pod głowę coś miękkiego, rozluźnij ubranie (zwłaszcza w okolicach szyi)
• poczekaj aż napad ustąpi, a po jego ustąpieniu pozwól choremu chwilę odpocząć
• pozostań z nim do czasu odzyskania przez niego pełnej sprawności
• jeśli napad nie ustąpi po kilku minutach, wezwij pogotowie.


Czego nie wolno robić

• powstrzymywać siłą rąk i nóg chorego
• otwierać jego zaciśniętych szczęk, nawet jeśli przygryzie sobie język i będzie krwawił
• wkładać choremu jakichkolwiek przedmiotów do ust
• cucić go, np. poprzez polewanie wodą
• budzić go po napadzie potrząsając go lub uderzając po twarzy.

Sławni epileptycy
Na padaczkę cierpiało wiele znanych postaci, m.in.: Sokrates, Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Joanna d’Arc, Karol Wielki, Moliere, Napoleon Bonaparte, Alfred Nobel i Vincent van Gogh.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto