Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi FILM

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szpital Powiatowy w Złotoryi to najdynamiczniej rozwijająca się placówka w regionie Dolnego Śląska – potwierdzają to twarde dane, jak zwiększone dwukrotnie w ciągu ostatniego roku przychody, dotychczas najwyższy poziom nadwykonań w 2023 roku oraz wzrost kontraktu Narodowym Funduszem Zdrowia o blisko 50%. Szpital w ostatnim roku konsekwentnie podejmuje działania na rzecz poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, realizuje inwestycje i wprowadza nowe udogodnienia dla pacjentów. Pozyskuje także nową, profesjonalną kadrę i poszerza zakres usług medycznych o nowe świadczenia. Teraz placówka uruchamia Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Centralną Rejestracją – to kolejne, kluczowe inicjatywy w działalności szpitala. W uroczystym otwarciu uczestniczyli między innymi Łukasz Sendecki, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Wiesław Świerczyński- Starosta Powiatu Złotoryjskiego oraz senatorowie RP.

Nawet 20% dzieci i młodzieży przejawia trudności o podłożu psychologicznym, zmaga się z zaburzeniami lękowymi czy objawami depresji. Skalę problemu pogłębił okres pandemii. Młodzi ludzie znajdują się także pod silną presją psychiczną wynikającą niejednokrotnie z rywalizacji rówieśniczej, poczucia niezrozumienia czy wpływu świata wirtualnego. Specjalistyczna i natychmiastowa pomoc dla dzieci i młodzieży jest niezbędna. Wczesna reakcja polegająca na profesjonalnej pomocy psychologicznej w najbliższym środowisku oraz odpowiednia terapia i wsparcie mogą przeciwdziałać pogłębieniu się problemów emocjonalnych lub rozwojowi innych w życiu dorosłym. Właśnie po to w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi powstało Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży o II stopniu referencyjności. To wyjątkowe miejsce w szpitalu, w którym m.in. psychologowie, psychoterapeuci czy pedagodzy mogą rozpocząć pracę z dziećmi z regionu złotoryjskiego już na samym początku pojawienia się trudności w sferze emocjonalnej. Złotoryjskie CZP świadczy diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, prowadzi psychoterapię, farmakologię i rehabilitację dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 21 lat. Młodzi pacjenci mogą korzystać z różnych form pomocy – diagnostyki i leczenia w warunkach oddziału dziennego, a także terapii grupowej, indywidualnej, interwencji kryzysowej czy oddziaływań socjoterapeutycznych. Sama terapia prowadzona jest na podstawie opracowanego przez specjalistów centrum Programu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego. CZP wspiera i udziela porad także rodzicom oraz opiekunom. Prowadzi również działania z zakresu profilaktyki i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Centrum Zdrowia Psychicznego od 4 grudnia rozpocznie wdrożenie projektu, a od stycznia 2024 uruchomi pełną działalność.

Zespół CZP tworzy wykwalifikowana kadra: 2 lekarzy, 3 psychologów, 6 psychoterapeutów, pedagodzy, logopedzi, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz superwizor, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia i dysponują niezbędnym doświadczeniem do pracy z młodymi pacjentami. Sam proces pozyskania specjalistów do pracy w złotoryjskiej placówce trwał 8 miesięcy. Poszukiwanie pracowników rozpoczęto od razu wraz z procedurami związanymi z uruchomieniem centrum w złotoryjskim szpitalu. Pomieszczenia CZP dostosowano do potrzeb dzieci i młodzieży z poszczególnych grup wiekowych. Dzieci i młodzież mają do dyspozycji 8 pomieszczeń – salę terapii zajęciowej, salę terapii grupowej, pokój wyciszeń i pokój wypoczynkowy, sale lekcyjne dla klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej oraz jadalnię.

- Odpowiednia pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest obecnie niezbędna. Świadczenia z tego zakresu stanowiły białą plamę na mapie potrzeb zdrowotnych Dolnego Śląska, dlatego bardzo dziękujemy Szpitalowi Powiatowemu w Złotoryi, że podjął się ich realizacji. Finansowanie tych świadczeń jest nielimitowane. Jestem przekonany, że złotoryjskie centrum pomoże wielu młodym osobom - podkreśla Łukasz Sendecki, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Kierunek rozwoju naszego szpitala to odpowiedź na rosnące potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu złotoryjskiego, które analizujemy, aby sukcesywnie dostosowywać ofertę medyczną do realnych wymagań i dążyć do jeszcze wyższych standardów opieki zdrowotnej. Teraz uruchamiamy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdyż coraz więcej młodych osób boryka się z problemami emocjonalnymi, lękiem, depresją, a natychmiastowa pomoc specjalistów i wsparcie są tutaj kluczowe. Otwieramy również Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który umożliwi mieszkańcom powiatu dostęp do szybkiej pomocy ortopedycznej. To świadczenia, które dotychczas nie były oferowane w naszym regionie, a potrzeby w tym zakresie są ogromne. Ponadto wdrożyliśmy system teleinformatyczny i uruchomiliśmy Centralną Rejestrację do wszystkich poradni specjalistycznych w naszym szpitalu – tłumaczy Maciej Leszkowicz, Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi FILM - Legnica Nasze Miasto

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto