Oleśniczanin Jan Gałka autorem monografii patriotycznej. "Obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej w tradycji ustrojowej..."

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
fot. Klaudia Kłodnicka
Udostępnij:
Jan Gałka, to młody mieszkaniec Oleśnicy, a także magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego Filii we Wrocławiu. Na swoim koncie ma wiele sukcesów naukowych, jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa, a także autorem monografii pt. "Obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej w tradycji ustrojowej i pracach nad Konstytucją RP". W jego kręgu zainteresowań znajduje się przede wszystkim prawo karne i prawo konstytucyjne, pojęcie narodu oraz kwestie tożsamości narodowej i tożsamości konstytucyjnej. Zapraszamy do lektury wywiadu!

Jak możemy przeczytać w opisie publikacji, Jan Gałka w monografii wydanej przez Wydawnictwo Akademickie SEDNO poddaje wykładni obywatelski obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, opisany w art. 82 Konstytucji RP. Wyrażając sprzeciw dotychczasowym ustaleniom doktryny prawa konstytucyjnego w zakresie przypisywanej temu obowiązkowi treści, Jan Gałka sięga do polskiej tradycji ustrojowej, analizując poszczególne, kolejne polskie konstytucje celem ustalenia wyrażenia w nich obowiązku wierności oraz ustalenia rozumienia tego obowiązku przez ówczesną ówczesnych przedstawicieli nauki prawa.

Kiedy zacząłeś pracę nad monografią i ile one trwały?

J.G.:Książkę zacząłem pisać w przerwie międzysemestralnej na czwartym roku studiów, zajęło mi to ok. 9 miesięcy. Nie miała być to stricte praca magisterska, już na początku założyłem, że będzie mogła zostać później wydana. Początkowo pisałem wszystko bez ingerencji promotora, dopiero na dalszym etapie doszliśmy do wniosku aby pozmieniać kilka rzeczy. Każdy rozdział jest szczegółowo opisany, a na końcu znajduje się podsumowanie. To pozwoliło zachować jasność przekazu oraz uwidocznić związek wydarzeń historycznych z konkretnymi rozwiązaniami ustrojowymi.

Dlaczego podjąłeś akurat temat konstytucji i wierności?

J.G.:Postanowiłem zająć się tym zagadnieniem, ponieważ temat obowiązków konstytucyjnych rzadko bywa poruszany w nauce prawa konstytucyjnego. Nie nadają się one do bezpośredniego stosowania np. przez sąd. Są to przepisy nieobwarowane karą za ich naruszenie. Jednym z tych obowiązków jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego w książce odwołuję się m.in. do słownikowych definicji wierności i lojalności przechodząc jednocześnie przez wydarzenia w historii Polski oraz regulacje zawarte w poszczególnych konstytucjach, połowę książki poświęcając jednak pracom nad Konstytucją RP. Uważam, że książka ma znaczenie fundamentalne, bo odnosi się do podstaw funkcjonowania wspólnoty narodowej, a także założeń aksjologicznych.

Do jakiego czytelnika jest adresowana monografia?

J.G.: Tak na prawdę książka jest adresowana do wszystkich osób, które są zainteresowane zagadnieniami prawa, patriotyzmu, narodu. Myślę, że jest to książka dla każdego, gdyż łączy omówienie regulacji prawnych z konkretnymi faktami historycznymi określającymi szeroki kontekst przyjętych rozwiązań ustrojowych.

Z jakim odbiorem spotkała się Twoja publikacja?

J.G.:Książka wyszła niedawno, na początku grudnia 2021 roku. Jej recenzentem jest były Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS. Zarówno on, jak i mój promotor dr Mateusz Radajewski uważali, że książka odnosi się do kwestii podstawowych dotyczących narodu i państwa. Aktualnie książka znajduje się u jednego z profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego i czekam na jego recenzję. Jestem ciekaw wszystkich opinii, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, szczególnie tych drugich jako najczęściej bardziej pouczających.

Gdzie czytelnik może ją nabyć?

J.G.:Książka jest powszechnie dostępna w różnych księgarniach internetowych takich jak Empik czy tezeusz.pl, została wydana także w formie e-book'a. Zachęcam do lektury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z czym mierzą się tegoroczni maturzyści?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie