Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnickie pierwsze liceum kończy w tym roku 70 lat

Katarzyna Kijakowska
fot. Archiwum I LO Oleśnica
Sięgamy do historii ogólniaka. W kolejnych artykułach przypomnimy dzieje i ludzi tworzących LO

Chcąc dzieje naszej szkoły utrwalić i przyszłym pokoleniom przekazać, kronikę niniejszą rozpoczynamy od wiadomości. Tak obecnym, jak i przyszłym uczniom, uczennic0m, rodzicom i obywatelom podajemy, że w Oleśnicy, starym grodzie Piastów w roku pańskim 1945, dnia 3 września, w pierwszym roku powrotu ziemi śląskiej do wolnej Rzeczpospolitej Ludowej - Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Zbigniewa z Oleśnicy założone, zorganizowane i otwarte zostało - tymi słowami rozpoczyna się historia I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy utrwalona na kartach najstarszej szkolnej kroniki.

Pionierzy oświaty
Pierwszym dyrektorem szkoły, która w tym roku będzie świętować jubileusz 70-lecia, był Kazimierz Miedziński, prefektem ks. Jan Piskorz, nauczycielką historii - Maria Miedzińska, nauczycielem matematyki i fizyki - Stefan Preis, a w dniu rozpoczęcia nauki szkoła liczyła 73 osoby (w tym 41 uczniów i 32 uczennice). W książce “Oleśnickie liceum na przełomie wieków” Józef Bober podkreśla, że pionierami oleśnickiego gimnazjum i liceum obok Kazimierza Miedzińskiego, Stefana Preisa i ks. Piskorza byli także inspektor szkolny Józef Ciosek oraz prezes Zarządu Oddziału ZNP Michał Marmajewski. Pierwszy rok szkolny rozpoczął się 9 września 1945 roku. Grono pedagogiczne, obok wcześniej wymienionych nauczycieli, tworzyli także: pani Jezierska (polonistka), Włodzimierz Szwarc (język rosyjski), pani Margońska (język francuski), Janina Pańczyk (rysunki i zajęcia praktyczne), Maria Krukiewicz (wychowanie fizyczne i przysposobienie sportowe dziewcząt), Jakub Kierciak (wychowanie fizyczne i przysposobienie sportowe chłopców) oraz Jan Piskorz, który uczył religii i dzielił nauczanie języka łacińskiego z Marią Miedzińską. Dyrektor Miedziński - jak czytamy w szkolnej kronice - objął nauczanie biologii i geografii. W ciągu roku szkolnego do grona dołączył także Zygmunt Gałdzicki (nauczyciel geografii) oraz Maria Starhe (nauczycielka biologii). W tym samym czasie rozpoczęto także nauczanie języka angielskiego, a jego pierwszym wykładowcą był Feliks Haratym.

W pierwszym roku szkolnym zorganizowano sześć klas. Były to: I, II a i b, III, IV i pierwsza klasa licealna typu przyrodniczo-matematycznego. Decyzją kuratora wrocławskiego do życia powołano także kursy wieczorowe dla młodzieży pracującej na poziomie gimnazjalnym i licealnym. We wrześniu 1946 roku grono pedagogiczne powiększyło swój skłąd osobowy. Dołączył do niego matematyk Czesław Markiewicz, nauczycielka języka polskiego Maria Chobrzyńska, wuefista Franciszek Kubiak, nauczyciel rysunku Zygmunt Borkowski i nauczyciel łaciny Stanisław Modelski. Kolejna rotacja nastąpiła dwa lata później. W szkole pojawiła się Joanna Stroińska (nauczycielka języków obcych), Franciszek Bielski (język rosyjski) i Jan Baranek (łacina).
Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w koszarach przy ul. Brzozowej. Tam uczniowie gościli jednak krótko. Szybko przeniesiono ich do budynku przy ul. Bratniej 7, stamtąd - 9 czerwca 1946 roku - do gmachu na ul. Słowackiego, gdzie działa do dziś.

Powstają biblioteka i internat
Zaraz po uruchomieniu liceum rozpoczęto starania zorganizowania szkolnej biblioteki. Na jej zaczątki składały się książki ofiarowane przez prywatne osoby, pochodzące z darów Polonii Amerykańskiej i z dotacji kuratorium. Największe zasługi w organizowaniu biblioteki miał dyrektor szkoły. W tym samym czasie dla młodzieży mieszkającej poza Oleśnicą zorganizowano internat. Najpierw znajdował się on w dwóch sąsiednich budynkach przy ul. Bratniej, później przeniesiono go na ul. Hanki Sawickiej. Opiekunem chłopców był Stefan Preis, a dziewcząt Maria Miedzińska.

Nauczyciele tworzący liceum nie marnowali czasu. Już 9 października 1945 roku powołano do życia organizację harcerską. Z końcem roku szkolnego liczyła ona już 119 druhen i druhów. Powstało także koło Ligi Morskiej oraz PCK i koło sportowe. Opiekę nad szkołą, obok dyrektora i nauczycieli, roztoczył wybrany 12 listopada 1945 roku - komitet rodzicielski. Jego pierwszym przewodniczącym był Michał Iwasinta. Akademie szkolne w tamtych latach - jak pisze Józef Bober - “odbywały się ku czci a to gen. Karola Świerczewskiego, a to Armii Czerwonej - ale, dla równowagi, poświęcano je również Słowackiemu. Brodzińskiemu i Bockowi”.

Pierwsza matura
U schyłku roku szkolnego 4 i 5 maja odbyła się pierwsza matura pisemna, do części ustnej klas druga liceum dla dorosłych przystąpiła 11 i 12 maja 1946 roku.
- Rok szkolny 1945/46, pionierski rok pracy, otwiera szereg chlubnych lat pracy nauczycieli naszej szkoły. Rozpoczyna w trudnych warunkach powojennego życia, przy blisko 70 procentach zniszczonych budynków mieszkalnych miasta, tradycję naszej szkoły. Uczy młodzież zdążąć: Per apera ad astra - tak kończy się pierwszy rozdział kroniki I LO podpisany przez Jana Baranka i Joannę Stroińską.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto