Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnicki sanepid ostrzega przed dopalaczami i przekazuje, gdzie szukać pomocy

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
mat. KPP Inowrocław
Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, oderwanie od codziennej rzeczywistości. Zwłaszcza dla młodych ludzi to czas wolny od szkoły, studiów i innych zobowiązań. Wakacje to często również okazja do eksperymentowania z różnego typu używkami, w tym nowymi narkotykami tzw. dopalaczami.

Spis treści

„Dopalacze” to określenie potoczne i niezbyt precyzyjne. Jest to nazwa zwyczajowa określająca pewną grupę substancji o działaniu psychoaktywnym, podobnym do narkotyków. Dopalacze, tak samo jak narkotyki, mogą wywoływać w organizmie określone stany – odurzenie, pobudzenie, euforię, halucynacje. Badania wśród uczniów pokazują, że co dziesiąty nastolatek próbował dopalaczy. Przyjmowanie ich zawsze wiąże się z narażeniem na utratę zdrowia i życia.

Objawy

Nie ma charakterystycznych objawów zatrucia dopalaczami. W zależności od rodzaju zażytej substancji oraz dawki mogą wystąpić różne symptomy:

  • nadmierny przypływ energii, pobudzenie psychoruchowe,
  • podwyższenie nastroju,
  • rozdrażnienie,
  • wahanie nastroju,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia oddechowe do zatrzymania oddechu,
  • zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze,
  • agresja,
  • stany depresyjne,
  • halucynacje, napady lęku,
  • bóle głowy,
  • kołatanie serca.

Jak postępować w razie zatrucia?

Osoba prezentująca nasilone objawy po zażyciu dopalaczy powinna być poddana stałej, wnikliwej obserwacji. W przypadku podejrzenia, że stan zdrowia osoby po użyciu dopalaczy pogarsza się (progresja objawów) lub gdy jej zachowanie może stanowić zagrożenie dla siebie lub osób trzecich, niezbędne jest wezwanie zespołu ratownictwa medycznego (tel. 112). W przypadku osoby nieprzytomnej, układamy ją w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej). W przypadku zatrzymania oddechu i krążenia, do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, podejmujemy resuscytację. Z reguły, każda osoba po użyciu środków psychoaktywnych, prezentująca dolegliwości i objawy, zwracające uwagę otoczenia powinna być skonsultowana przez lekarza.

Dla rozrywki i zaspokojenia ciekawości?

Przyczyny zażywania dopalaczy podawane przez młodych ludzi to: chęć upodobnienia się do grupy, zaspokojenie ciekawości, dla rozrywki czy z powodu nudy. Dlatego dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami dziecka pomogą uchronić je przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.

Tu znajdziesz pomoc

Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać tzw. dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, poświęcony problemom narkomanii (801 199 990).

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto