Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnicka młodzież śladami Powstania Wielkopolskiego

zsp

We wrześniu bieżącego roku klasa III TM z wychowawczynią panią Martą Sławutą-Wójcik i polonistką panią Bogusławą Szachnowską rozpoczęła realizację działań związanych z ogólnopolskim projektem edukacyjnym: „Godność. Wolność. Niepodległość”.

Projekt związany jest z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i zakłada realizację wielu zadań promujących krzewienie patriotyzmu, rozbudzanie zainteresowania historią, budowanie świadomości narodowej, promowanie kreatywności młodzieży polskiej, podkreślenie jej wrażliwości i dumy z kraju ojczystego.

Pierwszym z zadań była wycieczka związana tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Uczniowie klasy III TM pojechali do Poznania na wycieczkę tematyczną: ”Śladami Powstania Wielkopolskiego” w celu kultywowania pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w ramach realizacji działań związanych z Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Uczniowie z przewodnikiem Jarosławem Redlińskim wzięli udział w niestandardowej, nowoczesnej lekcji historii, na trasie:Stary Rynek - Bazar - plac Wolności - ul. Ratajczaka - pomnik Powstańców Wielkopolskich i poznali miejsca związane z powstaniem. Organizatorki zaplanowały również zapalenie znicza pamięci pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Po oddaniu hołdu Powstańcom, minucie ciszy i krótkiej modlitwie młodzież udała się do Szyfrokontenera (minimuzeum Enigmy). Była to dodatkowa atrakcja .Uczniowie poznali dokonania poznańskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiegoi Henryka Zygalskiego, którzy jako pierwsi na świecie złamali szyfr niemieckiej maszyny, co przyspieszyło koniec II wojny światowej. Zwieńczeniem historycznego spaceru były warsztaty w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, zwiedzenie nowej ekspozycji stałej ”Polskie państwo powstańcze lat 1918-1919 w byłym zaborze pruskim” bogatej w fotografie, dokumenty, broń, mundury i wyposażenie żołnierza Armii Wielkopolskiej oraz w inne materiały źródłowe. Największą niespodzianką okazała się możliwość założenia przez uczniów mundurów powstańczych, by dosłownie na sobie poczuć klimat tamtych wydarzeń.

Popularyzowanie wśród młodego pokolenia Polaków wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu powstańców, czy tworzenie nowoczesnego patriotyzmu poprzez zabawę i aktywność uczniów to tylko wybrane cele tej wspaniałej wycieczki, która pozostawiła w uczestnikach wiele niezapomnianych wrażeń i emocji.

Już w listopadzie w ramach ogólnopolskiego projektu odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Skłodowskie- Curie uroczysta Gala, w czasie której rozstrzygnięty zostanie Dolnośląski Konkurs Historyczno- Artystyczny ” Tobie Polsko”. Konkurs objęty jest honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto