Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica. Śnięte ryby w stawie przy Ogrodowej. Co wykazała kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
arch.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w jednym z oleśnickich stawów. Z kontroli wynika, że ktoś podpiął się do kanalizacji burzowej.

Na początku grudnia w rzece Oleśnica w okolicach pomostu przy ulicy Ogrodowej natknięto się na wiele śniętych ryb. Oleśniczanin Wiesław Mazurkiewicz na swoim facebookowym koncie wskazuje, że mamy w Oleśnicy, katastrofę ekologiczną.

Potworny smród, mętna przypominająca szambo woda, setki śniętych ryb które nikt nie odławia i otrute wszystko co żyło i rosło we wodzie. Ściek w małych ilościach wciąż spływa do rzeki - zauważa Wiesław Mazurkiewicz i dodaje: od kilku lat w okolicach tego mostku, każdy kto tam przechodził, wielokrotnie czuł odór szamba.

Ktoś podłączył się nielegalnie

Na miejscu interweniowały już służby, powiadomiono także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który podjął czynności wyjaśniające. Wiadomo, że ze znajdującego się w wodzie rurociągu nie wydobywały się odpady chemiczne, ale wskazano, że były to nieczystości organiczne.

Jak przekazała nam Beata Merenda z WIOŚ, pobrane zostały próbki wody w okolicach kładki na rzece Oleśnica (Oleśniczanka) powyżej oraz poniżej kładki spacerowej znajdującej się na zakręcie ulicy Ogrodowej w Oleśnicy. Dokonano rozpoznania w terenie oraz zidentyfikowano wylot, którym ścieki odprowadzane są do rzeki.

Z czynności wyjaśniających z organem samorządu terytorialnego wynika, iż fakt śnięcia ryb w rzece na wysokości ulicy Ogrodowej nie był wcześniej zgłaszany do Urzędu Miasta a podobna sytuacja miała miejsce około 6-7 lat temu. Jednocześnie jak się dowiedzieliśmy za taki stan rzeczy nie odpowiada wadliwe zrealizowanie kanalizacji na osiedlu – wg. opinii organu samorządowego, a jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śnięcia ryb wskazano „podpięcie” mieszkańca/mieszkańców do kanalizacji burzowej - dodała rzeczniczka.

Co dalej?

Wiadomo, że Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nie jest organem właściwym do podjęcia czynności w sprawie nielegalnego odprowadzania ścieków. Wobec braku kompetencji w sprawie, WIOŚ we Wrocławiu sprawę dotyczącą zanieczyszczenia rzeki Oleśnica wraz z otrzymanymi wynikami badań przekazał do organu odpowiedzialnego za nadzór nad wodami, jakim jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. - W zakresie kontroli przestrzegania warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych wniosek został przekazany do Miejskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Oleśnicy - dowiedzieliśmy się.

Co na to inne służby?

Jarosław Garbacz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformował nas, że od dnia 21 grudnia podniesiono piętrzenie w rzece, co doprowadziło do podwyższenia poziomu wody i znacznej poprawy warunków dla bytujących w rzece organizmów. W tej sprawie pracownicy Wód Polskich pozostają w bezpośrednim kontakcie z innymi służbami, między innymi Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, której inspektor wraz z pracownikiem Centralnego Laboratorium Badawczego, pobrał próbki wody w okolicach kładki pieszej na rzece Oleśnica w rejonie ulicy Ogrodowej.

Wody Polskie czekają obecnie na informacje dotyczące analizy próbek i wyników badań. Jednocześnie podczas wizji terenowej nasi pracownicy zlokalizowali dwa wyloty kanalizacji deszczowej, z których mieszanina ścieków może być odprowadzana do rzeki. Przedstawiciele Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przyjrzą się też pozwoleniom wodnoprawnym w tym rejonie i rozważą ewentualne przystąpienie do kontroli gospodarowania wodami w zakresie nielegalnego odprowadzania ścieków do rzeki - dodał Jarosław Garbacz.

Wiadomo, że o sprawie jest powiadomiona także lokalna policja oraz straż rybacka, z którymi pracownicy Wód Polskich pozostają w kontakcie w celu możliwie najszybszego wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji, wskazania i ukarania sprawców oraz wyeliminowania problemu na przyszłość. Wody Polskie, stojąc na straży czystości wód, będą traktowały każdy tego typu przypadek priorytetowo.

Jeśli mieszkańcy widzą tego typu zdarzenia należy je niezwłocznie zgłosić organom lokalnej policji, straży miejskiej bądź gminnej. Dodatkowo można je zgłaszać bezpośrednio do jednostek terenowych Wód Polskich RZGW we Wrocławiu - zachęca nasz rozmówca.

Do sprawy wrócimy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto