Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica podejmie walkę ze smogiem. Mają w tym pomóc specjalne czujniki

KK
Są niedrogie i łatwe w użyciu. Czujniki mogą ułatwić mieszkańcom kontrolę stanu powietrza w mieście

Czy dron będzie badał czym oddychają oleśniczanie? Takie pytanie zadaliśmy w “Oleśniczaninie” kilka tygodni temu. Dzisiaj do tego pomysłu dołącza kolejny - to montaż specjalnych czujek na budynkach oleśnickich szkół. Dzięki nim i specjalnej aplikacji oleśniczanie na bieżąco będą mogli sprawdzać, jaki jest stan powietrza w Oleśnicy.

Czym oddychamy?
Z inicjatywą wyszedł Mariusz Czarnasiak. - Chcemy stworzyć sieć miejskich czujników pyłu zawieszonego, czyli tzw. smogu, które w zrozumiałej formie mają przedstawiać jakość powietrza w mieście oraz wskazywać z dokładnością do kilku najbliższych ulic źródło zanieczyszczeń - mówi o koncepcji, która już została pozytywnie przyjęta przez przedstawicieli oleśnickiego samorządu (chodzi o radnego Grzegorza Żyłę, red.). - Chcemy przekazać takie czujniki szkołom wraz z propozycją programu edukacyjnego dla nauczycieli, aby wraz z młodzieżą takie czujniki konstruowali, programowali oraz przez najbliższy rok szkolny omawiali wyniki jakie te czujniki będą zbierać.

Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że edukację młodzieży propagującą ekologiczny tryb życia należy wdrożyć jak najszybciej. - Po to, by nabierali dobrych nawyków i nie powielali tych, które nadal funkcjonują w niektórych domach, a polegają na ogrzewaniu pomieszczeń niedozwolonymi produktami - wyjaśnia pan Mariusz. Pomysłodawcy chcą też zaoferować pomoc w budowaniu czujników indywidualnym osobom. Takich, które po podłączeniu do internetu mogą być częścią tej samej sieci monitorującej jakość powietrza w mieście.

Ważna informacja to koszt czujki. Będzie on oscylował w granicach 100-200 zł. Szkoły dostaną je za darmo.

- Nie chcemy zabiegać o dofinansowanie ze środków miejskich, zrezygnowaliśmy też z ubiegania się o środki z Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, wychodzimy z założenia, że koszty wdrożenia proponowanego przez nas systemu możemy wdrożyć szybo ze środków prywatnych - mówi w rozmowie z nami Mariusz Czarnasiak.

Warto dodać, że kilka tygodni temu otwarty list w sprawie stanu powietrza w Oleśnicy skierowała do radnych i urzędniczek jedna z mieszkanek osiedla przy ul. Wileńskiej. - W okresie grzewczym spacer po mieście to żadna przyjemność - to męka, kończąca się kaszlem, zadyszką i piekącymi oczami - podkreśla. - Po godzinie 16 nie da się wyjść z domu, by nie wrócić jak z wizyty w wędzarni. Narzekają mieszkańcy Zielonych Ogrodów, Rataj, narzekają mieszkańcy z każdej części miasta. Oleśniczanka prosi władze miasta o zajęcie się problemem. - Liczymy, że miasto pociągnie odpowiednie osoby do odpowiedzialności i znajdzie rozwiązanie jak oczyścić miasto ze smogu - mówi Marcelina Ławniczak i podaje kilka pomysłów jak ten problem rozwiązać. To mierniki poziomu zanieczyszczeń powietrza, jak i np. dron analizujący skład dymu wydobywającego się z kominów domów. Takie urządzenia obecnie pracują w województwie śląskim i małopolskim.

Czy miasto bierze takie rozwiązanie pod uwagę? - Nie interesowałem się takim rozwiązaniem - mówił nam Adam Heliński, naczelnik wydziału geodezji i ochrony środowiska. I podkreślał, że w tym sezonie grzewczym komisja sprawdzająca to, czym opalają swoje domy i mieszkania oleśniczanie, pracowała przez trzy miesiące, od grudnia do końca lutego. Żadnych mandatów nie przyznano. - Żeby tak się stało trzeba kogoś złapać za rękę - wyjaśniał naczelnik.

Czujniki, które realizowane są w ramach projektu Oleśnica Eko (pod takim hasłem znajdziemy go na facebooku) mogą być oparciem dla służb w dyscyplinowaniu tych, którzy psują jakość oleśnickiego powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto