18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Piłem wczoraj. Jestem trzeźwy

Katarzyna Kijakowska
Kierowcy, którzy nie wzięli alkoholu do ust, nie mają powodów do obaw przed tym badaniem
Kierowcy, którzy nie wzięli alkoholu do ust, nie mają powodów do obaw przed tym badaniem fot. Polskapresse
Setki pijanych kierowców zatrzymuje w ciągu roku oleśnicka policja. Jak najczęściej tłumaczą się funkcjonariuszom nietrzeźwi?

Wymówki od lat są takie same. Piłem wczoraj, byłem pewny, że dziś jestem trzeźwy. Chciałem przejechać tylko 200 metrów. Wypiłem jedno piwko, myślałem, że alkomat nie wykaże.
- Scenariusze rozmów policjantów z nietrzeźwymi kierowcami są identyczne niemal od zawsze - mówi Sławomir Gierlach, oficer prasowy oleśnickiej policji, przyznając że plaga tych, którzy wsiadają po kieliszku za kierownicę samochodu jest ogromna. W 2013 roku oleśnicka policja zatrzymała 268 takich osób, z czego kilkunastu z wcześniejszymi zakazami poruszania się samochodami wydanymi przez sądy.
- Zakaz prowadzenia samochodu, więzienie czy zajęcie auta - żadne kary nie działają - komentuje Leszek Pyrsz z wrocławskiej drogówki. - Pijani kierowcy nie boją się zabierać do aut pasażerów, a nawet małych dzieci. Czasami w zatrzymanym samochodzie policjanci znajdują otwarte puszki i butelki po alkoholu.

Policjanci kilka razy w roku odbierają telefony od osób, które opowiadają o jadącym zygzakiem samochodzie. Czasami nawet śledzą takiego kierowcę, podając namiary wezwanemu patrolowi. Co grozi kierowcy prowadzącemu pojazd w stanie nietrzeźwym? Jeśli w wydychanym powietrzu ma ponad pół promila alkoholu, może trafić do więzienia na dwa lata i stracić prawo jazdy na 10 lat. Za spowodowanie śmiertelnego wypadku grozi 12 lat więzienia.

- Oleśniczanie coraz chętniej odwiedzają też komendę, by zbadać, czy w ich organizmie jest alkohol - mówi Gierlach. - Zapewniam, że warto to robić. Nikogo nie odeślemy z kwitkiem.

Tylko jeden przypadek
A W ubiegłym roku pijany kierowca spowodował w powiecie oleśnickim jeden wypadek drogowy. To 32-latek, który miał we krwi 2,18 promila alkoholu. W ubiegłym tygodniu rozpędzone auto wpadło na blok przy ul. Hallera. Za jego kierownicą też siedział pijany kierowca. 23-letni mieszkaniec Oleśnicy miał prawie trzy promile alkoholu. Do dzisiaj w mieście głośno o wypadkach z udziałem pijanych kierowców. Dziewięć lat temu pijany kierowca zabił trzyosobową rodzinę jadącą na uroczystość I Komunii. Kilka lat temu 20-latek z Sycowa uderzył w punto jadące w stronę Oleśnicy. Zginęło wtedy dwóch mężczyzn.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto