Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Mamy lotnisko!

Katarzyna KIjakowska, Marcin Torz
Poseł Michał Jaros i wiceburmistrz Oleśnicy Piotr Pawłowski
Poseł Michał Jaros i wiceburmistrz Oleśnicy Piotr Pawłowski www.michaljaros.pl
Najpóźniej we wrześniu gotowe będzie lotnisko w Oleśnicy. Właśnie zmieniono rozporządzenie rady ministrów, które zezwala na wykorzystywanie starych wojskowych lotnisk do celów cywilnych. O zmianę prawa walczyli wrocławscy posłowie: Michał Jaros i Stanisław Huskowski.

- Chcemy, aby nasze lotnisko spełniało rolę uzupełniającą do tego wrocławskiego - mówi Piotr Pawłowski, zastępca burmistrza Oleśnicy. - Moglibyśmy przejąć tzw. małe cargo (czyli do 10 ton - przyp. red.), czy samoloty biznesowe. Na pewno nie będą u nas lądować samoloty rejsowe, czy czartery. Nie będziemy też w żaden sposób konkurować z lotniskiem we Wrocławiu.
Do tego w Oleśnicy mogłyby działać aerokluby.
- Już teraz mamy kontakt z kilkudziesięcioma podmiotami, które od razu chcą zainwestować w nasze lotnisko - mówi burmistrz.
I zdradza, że swoją fabrykę chce tu otworzyć firma, która produkuje samoloty odrzutowe klasy biznes. - Prowadzimy negocjacje, dlatego nazwy zdradzić nie mogę, bo przedsiębiorstwo boi się konkurencji - dodaje burmistrz.
Już zawarto porozumienie z firmą, która remontuje i konserwuje samoloty. Przy kompleksie ma też zostać wybudowany hotel.
Jedną z pierwszych ofert złożyła starostwu Politechnika Wrocławska, zainteresowana budową Ośrodka Badawczo-Dydaktycznego Inżynierii Lotniczej.
- Projekt zakłada także aktywowanie Akademickiego Ośrodka Sportów Lotniczych przy współudziale Klubu Sportów Balonowych i Lotniczych Grup Modelarskich - mówi Zdzisław Kierkicz, pełnomocnik ds. lotniska w Oleśnicy. Autorzy planu zakładają również lokalizację Lotniczego Centrum Obsługowo-Szkoleniowego, które proponuje obsługę samolotów, szkolenie personelu oraz demontaż i kasację wycofanych z eksploatacji statków powietrznych.
Obiekt trzeba wyremontować. Lotnisko nie jest wykorzystywane od kilkunastu lat, zmodernizować należy przede wszystkim sam pas (ma 2,3 km długości). - Spokojnie sobie poradzimy - mówi burmistrz.
Prace modernizacyjne pochłoną ok. 10 milionów złotych. To wstępne wyliczenia.
Jest cień nadziei, że lotnisko w Oleśnicy zostanie otwarte przed Euro 2012. Wtedy mogłyby lądować pod Wrocławiem niewielkie samoloty z najbogatszymi kibicami.
Dzięki lotnisku w perspektywie kilku lat powstanie w Oleśnicy nawet 1000 miejsc pracy. W pierwszym etapie etatów ma być ok. 600.
Władze Oleśnicy będą starać się o uruchomienie połączenia kolejowego do Kępna. Dzięki temu, mieszkańcy Wielkopolski mogliby łatwo dojechać do podwrocławskiego lotniska. - Liczymy również na to, że z naszej oferty skorzystają także mieszkańcy województwa łódzkiego oraz opolskiego - kończy Pawłowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto