Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica i okolice. Czym żyliśmy w 2019 roku?

KJ
Czym żyliśmy w 2019 roku? Jakie zdarzenia nami wstrząsnęły, jakie zdziwiły, z których się cieszyliśmy? Oto nasz redakcyjny przegląd tego, co wydarzyło się w mijającym roku.

Co w naszym mieście i powiecie zmieniło się na przestrzeni minionego roku, jakie wydarzenia odcisnęły największe piętno, co jeszcze nie znalazło swojego finału, z czym wchodzimy w nowy rok? Zobaczcie sami! Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych według nas wydarzeń minionego roku.

Z miasta i powiatu
To był rok pełen planów, inwestycji, zmian i nowości.

Jedną z poważniejszych inwestycji prowadzonych w mieście była przebudowa placu Zwycięstwa, która została zaplanowana w poprzedniej kadencji samorządu. Po kilku miesiącach do użytku oddano plac Zwycięstwa, który zmienił się nie do poznania. Przebudowa pochłonęła blisko 6 mln zł, ale miejsce to zyskało nowy blask. Między innymi nowoczesne tablice informacyjne, oświetlenie i teren zarówno dla rekreacji jak i sportu może przyciągnąć tłumy.

Kolejnym ważnym krokiem inwestycyjnym był ten zrobiony w kierunku remontu oleśnickiego dworca PKP. To jedno z ważniejszych punktów kampanii wyborczej burmistrza Jana Bronsia. Już na początku 2019 roku burmistrz prowadził spotkania z przedstawicielami PKP w sprawie przejęcia obiektu. Obecnie wszystko jest na dobrej drodze. Obiekt miałby zostać przejęty za symboliczną złotówkę i wyremontowany przez miasto.

Na oleśnickiej mapie pojawiło się także kilka nowych punktów. Wśród nich zapisała się filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Od października kursanci zdają egzamin na prawo jazdy na ulicach naszego miasta.

We wrześniu do części oleśnickiego Rynku wrócił ruch samochodów. To zmiana, która miała swoich zwolenników, jak i przeciwników. To krok władz miasta w kierunku ożywienia starówki.

W lipcu ruszył remont starego budynku Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. Prace potrwają do końca września 2020, a remont ma kosztować blisko 5 mln zł.

Od 1 lipca instytucja powołana formalnie przez radnych poprzedniej kadencji w 2015 roku przestała istnieć. Swoją działalność rozpoczęły natomiast Oleśnicka Biblioteka Publiczna, na której czele stoi dyrektor Anna Zasada oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki, którego dyrektorem została Agata Szpiłyk. - Przyczyną zmiany Biblioteki i Forum Kultury jest konieczność stworzenia obu instytucjom właściwych warunków organizacyjnych pozwalających na ich dalszy rozwój - uzasadniał burmistrz Jan Bronś. - Utworzenie dwóch odrębnych instytucji umożliwi im prowadzenie samodzielnej działalności, co wpłynie na poszerzenie oferty kulturalnej oraz usprawni proces zarządzania nimi.

Kolejną sprawą mijającego roku była akcja protestacyjna nauczycieli, która poruszyła całą Polską. Także w szkołach w całym powiecie oleśnickim przez kilkanaście dni lekcje się nie odbywały. Solidarność ze strajkującymi okazali także m.in. mieszkańcy Oleśnicy, którzy 18 kwietnia spotkali się z nauczycielami na oleśnickiej starówce. Ostatecznie strajk zawieszono przed egzaminami maturalnymi. Po wakacjach wznowiono protest, ale w formie strajku włoskiego. Ten jednak zdaniem lokalnej społeczności nie daje się we znaki.

7 sierpnia w oleśnickim magistracie odbyło się oficjalne podpisanie umowy dotyczącej inwestycji przebudowy ul. Dobroszyckiej w Oleśnicy. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, a także przedstawiciele firmy, która wykona modernizację drogi. To bardzo ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców miasta, powiatu jak i przyjezdnych. Skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Dobroszyckiej zapisuje się w statystykach jako bardzo newralgiczne. Ciągłe kolizje i długi czas oczekiwania na włączenie się do ruchu stają się bardzo problematyczne. Po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy przystąpienie do wykonania prac zbliża się wielkimi krokami.

O zmianach w Powiatowym Zespole Szpitali z siedzibą w Oleśnicy pisaliśmy już kilkukrotnie. Jedną z większych roszad, która wywołała wiele emocji było odwołanie ze stanowiska dyrektora Kamila Dybizbańskiego. Jego miejsce zajął Krzysztof Wywrot, który nie krył, że szpital pozostawiony był w fatalnych warunkach. To jednak nie jedyne zmiany jakie dotknęły PZS w Oleśnicy. Już po zmianie dyrektora odejściem z pracy zagroziło kilkunastu specjalistów. Jak informowaliśmy pod koniec sierpnia, taką wolę zadeklarowały między innymi pielęgniarki, położne i lekarze ginekologii. Po rozmowach zawarto jednak porozumienie. Spotkanie dyrekcji szpitala, lekarzy i zarządu powiatu zakończyło się ustną deklaracją o kontynuacji wzajemnej współpracy na rzecz dalszego rozwoju szpitala. Ustalono wspólny tok postępowania, którego efektem ma być budowa nowego segmentu wraz z blokiem operacyjnym i niezbędnym wyposażeniem. Na początku grudnia natomiast wszyscy lekarze oddziału wewnętrznego działającego w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy złożyli na ręce dyrektora wypowiedzenia. Lekarze z interny swoje decyzje argumentowali sprawami osobistymi. Teraz dyrektor Krzysztof Wywrot ma trzy miesiące aby skompletować nowy zespół. A działania już zostały podjęte.

Na początku 2019 roku niezamaskowany około 40-letni mężczyzna, w charakterystycznych czerwonych adidasach i w czapce, wszedł do starostwa powiatowego w Oleśnicy, by spotkać się ze starostą Janem Dżugajem. Bynajmniej nie była to umówiona wizyta, a intencje mężczyzny najlepiej obrazują groźby karalne pod adresem starosty. „Wcisnę go w ziemię”, „dostanie w pysk” - to tylko te najłagodniejsze. Mieszkaniec Drogoszowic do czasu rozprawy przebywał na wolności. Ma orzeczony zakaz zbliżania się do starosty i dozór policyjny.

Na początku czerwca całą Polską wstrząsnął filmik, który trafił do sieci. Uwieczniono na nim jak kierujący samochodem dostawczym przejeżdża kilkukrotnie po żyjącym psie znajdującym się na drodze. Szybko okazało się, że kierującym i autorem filmu jest prawdopodobnie 22-letni Rafał B. mieszkaniec Nowego Dworu w gminie Syców. Mężczyzna został zatrzymany i decyzją sądu ponad trzy miesiące spędził w areszcie. W październiku wyszedł jednak na wolność m.in. za poręczeniem majątkowym.

Seria włamań dokonywanych w Oleśnicy budziła niepokój wśród mieszkańców. Na łamach “Oleśniczanina” kilkukrotnie informowaliśmy o zuchwałych skokach na sklepy spożywcze i punkty gastronomiczne na terenie Oleśnicy. Do włamań dochodziło w okresie od sierpnia do października aż do czasu, kiedy ten, który dokonywał skoków wpadł w ręce policji. W połowie października na terenie gminy Syców dwóch mężczyzn próbowało włamać się do bankomatu. Ta nieudana próba przysłużyła się do ujęcia sprawcy wielu włamań na terenie naszego miasta. Oleśniccy kryminalni rozpoznali zatrzymanego 32-latka. Został nagrany przez kamery jako sprawca wielu włamań do sklepów. Łącznie policjanci udowodnili zatrzymanemu trzynaście włamań oraz trzy usiłowania włamania. Mężczyzna przyznał się do wszystkich czynów podczas przesłuchania w prokuraturze.

Polityka
Wybory do europarlamentu, a także te parlamentarne, które odbyły się w październiku sprawiły, że do naszego miasta zjechało wielu znanych i mniej znanych polityków. Każdy z nich przekonywał do swoich racji, nakreślał program i starał się rozmawiać z mieszkańcami. W mieście obecny był m.in. Grzegorz Schetyna, który polecał każdemu uśmiech. Mariusz Orion-Jędrysek, który zapowiadał m.in. utworzenie laboratorium nowych technologii geologicznych, które miałoby powstać na terenie oleśnickiego lotniska i Janusz Korwin-Mikke.

Pochodząca z Sycowa Beata Kempa wygrała w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na początku 2019 roku odbywały się także wybory na sołtysów wsi w naszych gminach. Nie zabrakło zmian.

Odeszli...
Mijający rok zapisał się także po smutnej stronie. Odeszło wiele znanych i lubianych osób. M.in. wstrząsająca wiadomość dotarła do naszej redakcji 18 stycznia. W godzinach porannych na siłowni przy ul.Moniuszki zmarł nagle były oleśnicki piłkarz Mirosław Mularczyk. Był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1. Na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego żegnały go tłumy.

28 stycznia kolejna smutna wiadomość obiegła miasto wywołując żal i niedowierzanie. Zmarł Edward Niczypor, który w Oleśnicy znany był przede wszystkim jako legenda fotografii. Miał 88 lat. W tym samym dniu zmarł także Jan Stach, przedsiębiorca, właściciel zakładu elektrycznego, wieloletni działacz i członek Cechu Rzemiosł Różnych, były miejski radny. Miał 96 lat.

7 kwietnia zmarł 24-letni Tomasz Strug, mieszkaniec naszego miasta, który od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą - dystrofią mięśni. Po Oleśnicy poruszał się charakterystycznym wózkiem inwalidzkim. Zawsze uśmiechnięty, chętny do rozmowy.

27 kwietnia walkę z ciężką chorobą przegrała 25-letnia Paulina Juszczak, dla której pieniądze na leczenie zbierali mieszkańcy z całego powiatu.

2 czerwca walkę z chorobą przegrał także Brajan Peszka z Twardogóry. Dla 25 latka również w Oleśnicy prowadzone były zbiórki środków na kosztowne leczenie.

1 września do wieczności odszedł po długiej chorobie, w wieku 86 lat Wiesław Kiryk - trener wielu pokoleń biegaczy długodystansowych, pułkownik Wojska Polskiego.

8 października odszedł Henryk Bernacki, wieloletni wiceburmistrz Oleśnicy i radny tej kadencji, który na krótko przed śmiercią zrezygnował z mandatu. Zmarł po długiej walce z chorobą. Miał 68 lat.

30 października odszedł Leszek Kramer, znany ze sportowych zmagań aktywny senior. Pan Leszek miał 88 lat.

1 listopada zmarł Jerzy Schabikowski, którego firma wykonała m.in. wiele kilometrów dróg i chodników na terenie miasta i całego powiatu oleśnickiego.

13 listopada, w wieku 87 lat, zmarła Irena Janeczek, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 4, harcerka.

Na początku listopada odeszli Paulina i Kamil Cyga-nowscy - rodzeństwo z Twardogóry, które zmagało się z ciężką chorobą genetyczną. Zmarli w odstępie kilku dni.

Pasja i pomoc
Agata i Wojtek Miszewscy, małżeństwo z Oleśnicy w kwietniu ustanowili rekord Polski jeżdżąc na rolkach całą dobę wokół wrocławskiego Rynku. Celem była pomoc dzieciom chorym na raka z kliniki Przylądek Nadziei. Oleśniczanie nie spoczywają na laurach. Od akcji we Wrocławiu wiele razy angażowali się dla potrzebujących pokonując kolejne kilometry na rolkach. Mają już także kolejne plany. Tym razem Agata i Wojciech Miszewscy planują jeździć od 28 do 29 marca bez przerwy wokół placu Zwycięstwa w Oleśnicy przez 25 godzin, żeby poprawić własny rekord Polski i ustanowić REKORD GUINNESSA! Cel, jak zwykle charytatywny. Podczas akcji zbierane będą pieniądze dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Oleśnicy żeby mali podopieczni TPD mogli latem wyjechać na wakacje.

Służby interweniowały
Mała liczba karetek dostępna na terenie powiatu sprawiła, że interwencje Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w mieście i okolicach, a także wyjazdy straży pożarnej do przypadków medycznych były bardzo częste.

Wiele razy strażacy interweniowali także przy pożarach, które trawiły zarówno pustostany jak i nieużytki. Służby podejrzewali wówczas podpalenia. Do pierwszego poważnego pożaru dawnego Bieramotu doszło 22 kwietnia w południe. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej by akcję powtórzyć już kilkanaście dni później. 5 maja pustostan znów stanął w płomieniach. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale budynek zagraża bezpieczeństwu. Do dziś jest ogrodzony. Grozi zawaleniem. Do kolejnego pożaru pustostanu, tym razem starego młyna na ul. Młyńskiej w Bierutowie doszło na początku czerwca.

Strażacy w 2019 roku kilkanaście razy walczyli także z pożarami nieużytków i pól. Dwukrotny pożar traw pomiędzy Sokołowicami a Cieślami, tuż przy trasie S8, postawił na nogi wiele zastępów straży z miasta i okolicy. Z żywiołem walczyły także samoloty gaśnicze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto