18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: 2011 rok smutków i radości

KK
W centrum Oleśnicy CBŚ zatrzymało kilku groźnych przestępców. Do dziś nie opuścili oni aresztu
W centrum Oleśnicy CBŚ zatrzymało kilku groźnych przestępców. Do dziś nie opuścili oni aresztu fot. Grzegorz Kijakowski/Oleśniczanin
Miastem wstrząsały dramatyczne wypadki, brutalne zbrodnie, afery i kłótnie. Cieszyliśmy się podczas koncertów gwiazd i sukcesów naszych mieszkańców. Słowem, tak jak w życiu było i w Oleśnicy

To nasz redakcyjny przegląd tego, o czym pisaliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy w „Oleśniczaninie” . Nie brakowało dramatycznych przeżyć, zaskakujących zdarzeń i radosnych chwil. Zapraszamy do przeglądu 2011 roku w pigułce.

Styczeń

W mroźny styczniowy ranek byliśmy świadkami wyjątkowego zdarzenia, które miało miejsce w oleśnickiej bazylice. Na naszych oczach odkrywano kryptę czeskich książąt Podiebradów. Jako jedni z nielicznych weszliśmy do jej wnętrza.
W tym samym miesiącu z oleśnicką Pogonią pożegnał się prezes Jerzy Rogala. – Moja przygoda z klubem się skończyła – te słowa w ustach człowieka, który miał wielkie aspiracje, by wzbić Pogoń na wyżyny, brzmiały wyjątkowo gorzko.

Luty

„CBŚ sprząta w mieście”. Tak zatytułowaliśmy artykuł na temat akcji Centralnego Biura Śledczego w Oleśnicy. Jej efekt? Kilku mężczyzn trafiło za kraty. Mieli handlować narkotykami na szeroką skalę. Akcja odbiła się w mieście głośnym echem, bo panowie znani byli nie tylko w światku przestępczym. Prowadzili firmy i przez wielu uznawani byli za porządnych obywateli.
Także w lutym powiat żegnał wieletniego wójta gminy Oleśnica Andrzeja Proszkowskiego. Samorządowiec zmarł nagle na serce. Jego śmierć była zaskoczeniem, bo były wójt, choć ostatnio los go nie oszczędzał, uchodził za człowieka o wielkim temperamencie, z ogromnym poczuciem humoru, łapiącego każdą chwilę.

Marzec

W marcu pojawiają się pierwsze informacje na temat przekazania Powiatowego Zespołu Szpitali w prywatne ręce. O oleśnicką placówkę starania czyni kilka spółek i holdingów. Rezultaty tamtych rozmów poznamy prawdopodobnie już w nowym roku.
Marzec to również tragiczny miesiąc dla właścicieli sycowskiego hotelu Plon. Budynek spłonął niemal doszczętnie. Dzisiaj w jego miejscu stoi już zupełnie nowy obiekt. W pierwszym wiosennym miesiącu tego roku zapadła także decyzja o wprowadzeniu płatnego parkowania w mieście. Towarzyszyło jej dużo emocji i nerwów. Tymczasem mija dziewiąty miesiąc od uchwały rady miasta a parkomatów jak na ulicach miasta nie było, tak nie ma.

Kwiecień

Nie widać końca budowy Oleśnickiego Kompleksu Rekreacyjnego, a podwykonawcy pracujący na budowie zapowiadają pozwy przeciwko miastu. Ten temat, niestety pojawiał się na naszych łamach w mijających roku jeszcze wielokrotnie.

Maj

„Podwójny dramat biznesmenów”. W artykule pod takim tytułem pisaliśmy o tragicznej śmierci założyciela i byłego właściciela Poliplastu Mirosława W. oraz prezesa Kruszera Macieja P. Obaj zmarli tragicznie.

Czerwiec

Tuż przed wakacjami pojawia się informacja o kolejnym markecie, który ma stanąć przy granicy z Oleśnicą. Inwazję zapowiada Tesco. Co więcej, supermarket, który w Spalicach chce postawić sieć , ma mieć aż 7 ty. mkw. powierzchni.
Na osłodę właścicieli mniejszych sklepików w mieście, no i rzecz jasna pozostałych mieszkańców, w Oleśnicy zjawiają się prawdziwe gwiazdy. I dają niezłego czadu. To były jedne z najlepszych Dni Oleśnicy. Śpiewała Doda, grały Leszcze, a wszystko klamrą spięła Maryla Rodowicz. Takich Dni chcemy więcej...

Lipiec

To nie był dobry początek wakacji. W Cieślach auto kierowane przez 19-latka zniszczyło jeden z budynków. W Dobroszycach dziecko wpadło pod koparkę, a na ósemce zginęło dwóch mężczyzn. „Czy fatum wisi nad naszymi drogami?” – tak pisaliśmy w pierwszym wakacyjnym wydaniu „Oleśniczanina”. W końcówce lipca w mieście pojawił się pierwszy z polityków gotowy przekonywać wyborców do swojego programu wyborczego. Oleśniczanie uwierzyli w Janusza Palikota, którego ugrupowanie jest od jesieni trzecią siłą polityczną w parlamencie.

Sierpień

Ten miesiąc, choć to jeszcze wakacje, przynosi sensacje. W oleśnickim sądzie rusza proces niedoszłego kandydata na burmistrza. Dariuszowi K. prokuratura stawia kilka zarzutów. Wyrok w tej sprawie nadal nie zapadł.
Ilu mamy milionerów w powiecie? Okazuje się, że aż 32. Czy do tego grona dołączy oleśnicka spółka Yureco? W sierpniu firma należąca do rodziny Dudkowskich wypuszcza akcje i debiutuje na giełdzie. Swój debiut ma w ostatni weekend wakacji także Sławek Wiatr. Jego Pogrom Wichra okazuje się być strzałem w dziesiątkę i ma szansę stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez w mieście.

Wrzesień

Ten miesiąc upływa w mieście głównie pod znakiem siatkówki. Do oleśnickiej hali sportowej zjeżdżają takie tuzy jak Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Bartosz Kurek. To oni wraz z rzeszą oleśnickich fanów siatkówki grają na rzecz Emilki Hanzel.
Również we wrześniu za pewniak podaje się informację, że dotychczasowe wojskowe lotnisko przejmie powiat. Rozporządzenia w tej sprawie nie ma jednak do tej pory.

Październik

W październiku wszystko staje się jasne. Powiat oleśnicki nie będzie miał swojego reprezentanta w Sejmie. Wprawdzie Beata Kempa zostaje posłanką, ale ziemi kieleckiej. W tym samym miesiącu Oleśnicą wstrząsa informacja o morderstwie 26-letniej kobiety. Czy powodem jej śmierci mogła być zazdrość? Niebawem sprawa oprawcy rozpocznie się w sądzie. Z optymistycznych informacji na naszą uwagę zasługuje udział pięknej oleśniczanki w telewizyjnym show. Choć Ola Kowalska Top Model nie została, w naszych oczach, jest jedną z najpiękniejszych mieszkanek miasta.

Listopad

„Ranczo? To nie u nas” - to tytuł tekstu, w którym opisujemy wojnę burmistrza Jana Bronsia z portalem internetowym. W listopadzie spór nabiera na sile. O tym, czym jeździ burmistrz Oleśnicy i jaki ma stosunek do komentarzy internautów dowiaduje się cała Polska, bo oleśnicki ratusz odwiedza ekipa TVN 24. W urzędzie pojawiają się także funkcjonariusze CBA. Chcą zbadać, czy nowy samochód burmistrza został zakupiony zgodnie z procedurami. Wynik tego postępowania opinia publiczna ma poznać jednak dopiero w lutym.
W listopadzie piszemy także o dwóch groźnych zdarzeniach w Oleśnicy i Smolnej. Przy ul. Krzywoustego 81 płonie kamienica, w Smolnej wybuch butli z gazem niszczy dobytek jednej z rodzin. Żeby tego było mało upadłość ogłasza oleśnicka fabryka obuwia Lesta. Wypowiedzenia dostaje prawie 300 osób.

Grudzień

Tak dramatycznego samobójstwa w powojennej historii Oleśnicy nie było. Na kracie okna przy oleśnickiej bazylice odkryto zwłoki matki i córki.
Na szczęście w ostatnim miesiącu tego roku są i dobre wiadomości. GKN chce zbudować kolejną fabrykę i zatrudnić 100 osób. A na Brzozowej, mimo zimy, przychodzi wiosna. Na dzień przed świętami rusza też miejskie lodowisko. Redakcja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto