Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O bezpieczeństwie w powiecie oleśnickim

Redakcja
fot. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Komisja bezpieczeństwa i porządku jednogłośnie przyjęła dziś projekt Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2019-2021. Kolejnym krokiem będzie przedłożenie tego dokumentu do zatwierdzenia przez radę powiatu.

W posiedzeniu udział wzięli: przewodniczący tego gremium, starosta Jan Dżugaj, radna powiatowa Zdzisława Jakimiec, komendant powiatowy PSP Andrzej Fischer, zastępca naczelnika wydziału prewencji KPP w Oleśnicy Daniel Łacny, burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński, zastępca burmistrza Międzyborza Krzysztof Kraska, wójt Dobroszyc Artur Ciosek oraz Witold Michałowski - naczelnik Wydziału Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej ze Starostwa Powiatowego w Oleśnicy.

Pożary nieużytków to zmora
Członkowie komisji wysłuchali sprawozdań przedstawicieli policji oraz straży pożarnej w Oleśnicy z pierwszych czterech miesięcy tego roku. Ze statystyk PSP wynika, że doszło w tym czasie do 475 zdarzeń, 255 pożarów oraz 214 innych zdarzeń. W porównaniu z rokiem ubiegłym, zauważalny jest wzrost o około 80 zdarzeń. Najbezpieczniejszą gminą wciąż pozostaje Dziadowa Kłoda, zaś na przeciwległym biegunie jest miasto i gmina Oleśnica. – Marzec i kwiecień to głównie pożary nieużytków, które są naszą zmorą – ubolewał Andrzej Fischer. Strażacy policzyli straty wyrządzone przez pożary. To kwota 1 385 000 zł. Natomiast dzięki dobremu systemowi ochrony przeciwpożarowej w powiecie uratowano prawie 10 mln zł. Komendant powiatowy PSP zwrócił się do członków komisji z prośbą, aby rozważyli możliwość zakupu czujników tlenku węgla dla osób mieszkających samotnie, których nie stać na taki wydatek. – To urządzenia ratujące życie, czego przykłady mieliśmy także na naszym terenie – zwrócił uwagę.

Sukces policji
Danymi statystycznymi podzielił się również funkcjonariusz policji Daniel Łacny. Zaczął od ilości wszczętych postępowań w siedmiu najbardziej szkodliwych dla bezpieczeństwa kategoriach, jakimi są: kradzieże, włamania, uszkodzenia mienia, uszkodzenia ciała, bójki, pobicia, kradzieże pojazdów i rozboje. W pierwszych czterech miesiącach roku ubiegłego zgłoszeń było 208, a teraz jest 171. – To o 37 mniej, czyli można powiedzieć, że o 18 proc. zahamowaliśmy rozwój tych uciążliwych przypadków na terenie powiatu oleśnickiego. To dla nas bardzo duży sukces – podkreślił. Wykrywalność była na poziomie 52 proc., obecnie jest o 5 proc. wyższa. Niestety, w tym roku zatrzymano dużo więcej osób posiadających przy sobie środki odurzające. – Może to być efekt lepszej pracy policjantów, a może też świadczyć o tym, że narkotyków na rynku jest po prostu więcej – nadmienił Daniel Łacny.

Przewodniczący komisji Jan Dżugaj nie krył, że oczekiwałby opracowania czegoś w rodzaju mapy zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających. Zaapelował też do policji i straży pożarnej o zintensyfikowanie czynności kontrolno-rozpoznawczych w miejscach zbiorowego wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Nim członkowie komisji jednogłośnie przegłosowali projekt Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego w latach 2019-2021, Witold Michałowski poinformował o jego czterech głównych kierunkach. A są nimi: kreowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu, zapobieganie przemocy w rodzinie, podnoszenie bezpieczeństwa w szkołach oraz podnoszenie bezpieczeństwa na drogach.

źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto