Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wnętrza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zyskało nowe powierzchnie. Właśnie zakończyły się prace w skrzydle zachodnim. Powstały wnętrza, które łączą tradycję z nowoczesnością. Jak zapowiadają pracownicy muzeum – pomysłów na zagospodarowanie tych przestrzeni nie brakuje.

Nowe wnętrza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Odnowiona część mieści się  w zachodniej części Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Prowadzi do niej osobne wejście od ulicy Kościelnej 1b.

- Ten budynek to był taki można powiedzieć pustostan w krytycznym stanie. Tutaj nie było okien, latały gołębie, wszystko ciekło. A teraz jest to przepiękny budynek. Wszystko zostało zrobione na wysokim poziomie – od dachu po piwnicę. Zostały tutaj zainwestowane ogromne środki, było to duże przedsięwzięcie. Dzięki temu mamy wnętrza, które łączą nowoczesność z tradycją – podkreśla Jolanta Golicka, wicedyrektorka Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. - Cieszymy się bardzo z naszej sali na trzecim piętrze, gdzie będą wystawy czasowe – dodaje.

Czytaj także:

Inwestycja pochłonęła prawie 6 milionów złotych. Połowa środków to dotacja z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Drugą część to środki własne Powiatu Kaliskiego.

- Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się na finale tych prac, szczególnie, że zostały tutaj przeznaczone środki z Unii Europejskiej za pośrednictwem samorządu województwa. Projekt dotyczący Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku był jednym z 13 projektów pozakonkursowych. – podkreślał Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

- To ważny moment, ponieważ przede wszystkim ocaliliśmy budynek, który trzeba teraz zapełnić i zapewnić jego działanie – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Jak zapewniali pracownicy muzeum – mają już wiele pomysłów na zagospodarowanie nowych przestrzeni.

- Jesteśmy również otwarci na współpracę z wszelkiego typu organizacjami, stowarzyszeniami, ludźmi, którzy mają różnego typu pomysły na projekty – zachęca Jolanta Golicka.

Nowe skrzydło ma 1300 metrów, podobnie jak część główna. Budynek został również wyposażony w windę. Realizacja inwestycji odbyła się pod nazwą "Zabezpieczenie budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz rewitalizacja i adaptacja jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne".

Tymczasem Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej rozpoczyna obchody jubileuszu 200-lecia fabryki sukna w Opatówku. W czerwcu planowany jest piknik edukacyjny pod hasłem: "Majówka u fabrykanta" z inscenizacjami historycznymi, koncertem i wieloma atrakcjami.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak wygląda Oddział Zakaźny kaliskiego szpitala po moderniza...

Ponad 500 kaliszan skorzystało z zaproszenia na śniadanie wielkanocne fundacji CHOPS

Ponad 500 kaliszan skorzystało z zaproszenia na śniadanie wi...

Odpust Emaus i zwiedzanie grodu na Zawodziu w Poniedziałek Wielkanocny w Kaliszu

Odpust Emaus i zwiedzanie grodu na Zawodziu w Poniedziałek W...

Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych sztucznych zbiorników świata

Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych ...

Fotografia grupy osób siedzących przy stole podczas Świąt Wielkanocnych w Kaliszu z ok. 1934 r.

Wielkanoc w Kaliszu. Zobacz wyjątkowe materiały archiwalne Z...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto