Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa przychodnia zdrowia w Oleśnicy jednak powstanie. Burmistrz Jan Bronś zmienił zdanie

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Rozpoczynają się czynności przygotowawcze do budowy nowej miejskiej przychodni zdrowia. Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś zmienił zdanie i zdecydował o inwestycji. Gdzie powstanie i ile środków pochłonie nowa oleśnicka przychodnia?

O budowie w Oleśnicy nowej przychodni dla pacjentów mówi się od lat, ale w 2019 roku temat zdawał się być zamknięty przynajmniej na bieżącą kadencję. Burmistrz Jan Bronś podkreślił wówczas, że budowa nowego obiektu nie jest potrzebna, bo ten działający przy ul. Hallera jest jeszcze w dobrym stanie.

Za powstaniem nowej lokalizacji był m.in. poprzedni burmistrz, a obecny radny Michał Kołaciński, a także ówczesny radny opozycji Kazimierz Karpienko, dziś znajdujący się w koalicji. Ale burmistrz Bronś w kwietniu 2019 roku podczas sesji mówił, że wybudowanie nowej przychodni nie rozwiąże problemu trudności z dostępnością specjalistów.

Myślę, że dzisiaj celem naszego działania jest poprawa dostępności do usług. Wybudowanie nowego obiektu nie sprawią, że będzie ich więcej. O tym decyduje kontrakt - podkreślał Jan Bronś zamykając możliwość nowej inwestycji w mieście.

Burmistrz zdanie jednak zmienił i dziś wiadomo, że nowa przychodnia w mieście powstanie. Jak mówi, na przestrzeni czasu, po wysłuchaniu i przeanalizowaniu opinii oraz uwag różnych środowisk i samych mieszkańców podjął decyzję o realizacji tego oczekiwanego społecznie przedsięwzięcia.

Nowa przychodnia jest potrzebna. Rozpoczynamy zatem czynności przygotowawcze do tej ważnej dla mieszkańców inwestycji. Wybierając miejsce na jej lokalizację kierowałem się tym, aby obiekt był łatwo dostępny dla pacjentów i dobrze skomunikowany - podkreśla burmistrz.

Gdzie powstanie nowa oleśnicka przychodnia?

Oddanie nowej przychodni do użytku przewidziano na 2026 rok. Kwota jaka została zaplanowana na to przedsięwzięcie to 21 mln złotych. Zanim jednak budowa, konieczne jest przygotowanie stosownej dokumentacji - technicznej, projektowej i finansowej. W pierwszej kolejności będzie to dokumentacja, która pozwoli pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych z Programu Inwestycji Strategicznych. W tegorocznym budżecie Miasto wygospodarowało na ten cel 120 tys. złotych.

Jak się dowiadujemy planowana przychodnia ma być obiektem nowoczesnym, o wysokim standardzie, dobrze zorganizowanym i wyposażonym nie tylko pod względem medycznym, ale także funkcjonalnym. - Chcemy, aby obiekt zapewniał podstawową i specjalistyczną opiekę zdrowotną, świadczył usługi na wysokim poziomie, a infrastruktura czyniła go łatwo dostępnym dla pacjentów - mówi burmistrz.

Nowy obiekt ma powstać przy zbiegu ulicy Wojska Polskiego i Spacerowej, ale nie każdemu się to podoba.

Skwer społeczny przy nowej przychodni?

W sieci powstała petycja apelująca do burmistrza i rady o utworzenie skweru "SPOŁECZNEGO" na terenie przylegającym do ulicy Spacerowej i zaplanowanie nowej zabudowy uwzględniając nowe nasadzenia zieleni wysokiej.

Planowana zabudowa do tej pory terenu biologicznie czynnego w centrum miasta, w dużej części zadrzewionego okazami drzew, w tym pomnikiem przyrody, może spowodować dużą stratę w zieleni, przyrodzie miejskiej. Teren zieleni o charakterze parkowym, położony przy ulicach W. Polskiego i Spacerowej stanowi wyjątkową, bardzo ważną rolę w cyrkulacji, jakości powietrza miejskiego - napisał autor petycji Wiesław Mazurkiewicz, mieszkaniec Oleśnicy.

Jak dodał pan Wiesław połączenie terenów rekreacyjnych ze strefą Natura 2000, poprzez niską zabudowę ulicy Spacerowej i jej bogatą zielenią wysoką, łącznie ze skwerem przy ulicy W. Polskiego, znacznie poprawia jakość powietrza. Wzbogaca przyrodę miejską i w dalszym ciągu decyduje o mianie Oleśnicy, jeszcze miastem zielonym.

- Utrata części drzew w tym wyjątkowym miejscu i ewentualna zabudowa wielopiętrowa, przylegającej działki po spalonej sali sportowej tzw. "bokserskiej", spowoduje wielką stratę w zieleni miejskiej - dodał oleśniczanin zwracając uwagę, że budowa nowej przychodni, przy odpowiednim planowaniu, nie musi oznaczać likwidacji dużej części rosnącej tam roślinności.

Petycję podpisało w sumie blisko 200 osób. - Wasza wola została przekazana. Będziemy wspólnie obserwować władze miejskie z ich działań i oceniać - dziękował oleśniczanin podsumowując zbiórkę podpisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto