Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna prohibicja w Katowicach. Wkrótce ruszą konsultacje w kolejnej z dzielnic

OPRAC.: red.
Sławomir Kowalski / Polska Press
Katowicki samorząd w lutym br. skonsultuje z mieszkańcami dzielnicy Koszutka wprowadzenie nocnej prohibicji. To kolejne już konsultacje ws. wprowadzenia zakazu, który dotąd obowiązuje w pięciu katowickich dzielnicach, w tym Śródmieściu.

Nocna prohibicja w Katowicach. Wkrótce ruszą konsultacje w kolejnej z dzielnic

Nocna prohibicja obowiązuje od lipca 2018 r. w Śródmieściu Katowic, od 2020 r. w dzielnicach: Załęże i Szopienice-Burowiec, a od ub. roku w Bogucicach i Dąbrówce Małej. Zakaz dotyczy sprzedaży alkoholu w godz. 22-6, nie obejmując pubów czy restauracji. Wnioskodawcami rozszerzeń zakazu były dotąd rady poszczególnych dzielnic.

Jak przekazał w piątek katowicki magistrat, tego dnia prezydent miasta Marcin Krupa podpisał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji ws. nocnej prohibicji z mieszkańcami przylegającej do Śródmieścia od północy Koszutki. To zarządzenie jest następstwem interpelacji przewodniczącego rady miasta Macieja Biskupskiego, a ta była z kolei efektem zgłoszeń mieszkańców dzielnicy.

Zwracają oni uwagę na problem braku bezpieczeństwa w rejonie sklepów prowadzących na terenie Koszutki nocną sprzedaż alkoholu. Problem nasilił się w momencie wprowadzenia ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w Śródmieściu, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania sklepami monopolowymi na terenie Koszutki – wyjaśnił cytowany w informacji miasta Biskupski.

Podobnie, jak w poprzednich dzielnicach, konsultacje zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza internetowego. Spotkanie odbędzie się 16 lutego w Miejskim Domu Kultury Koszutka przy ul. Grażyńskiego, natomiast ankietę online będzie można wypełnić od 6 do 19 lutego na stronie katowice.eu/konsultacje.

Władze miasta wskazują, że wprowadzenie prohibicji zależy wprost od głosów mieszkańców zebranych w konsultacjach społecznych: tam, gdzie większość chciała takiego rozwiązania, zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy – ostatnio - Zawodzia, których mieszkańcy w większości byli przeciwni, prohibicji nie wprowadzono.

Po roku obowiązywania nocnej prohibicji wprowadzonej w śródmieściu w 2018 r. policja sygnalizowała zmniejszenie na tym terenie o 54 proc. liczby udzielanych pouczeń i spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień o 29 proc. Podobne efekty odnotowała straż miejska: w 2017 r. strażnicy interweniowali 2 tys. 43 razy, a w 2021 r. tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2021 r. - 582.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji.

Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają każdej gminie samodzielnie zadecydować m.in. o tym, czy wprowadzić na jej terenie ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przepisy stanowią, że prohibicja może objąć wyłącznie całą dzielnicę – nie może być wprowadzona na wybranym obszarze, czy też ulicy.

autor: Mateusz Babak

mtb/ akub/

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto