Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natka pietruszki jest łatwa w uprawie. Nie musisz jej kupować, wyhoduj własną. Jak uprawiać pietruszkę naciową w ogrodzie i na balkonie?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na natkę możemy wybrać odmiany pietruszki o liściach gładkich lub karbowanych.
Na natkę możemy wybrać odmiany pietruszki o liściach gładkich lub karbowanych. pixabay.com
Natka pietruszki jest wyjątkowo popularnym dodatkiem do różnych dań, potrafi też odmienić smak i wygląd „zwykłych” kanapek. Najczęściej kupujemy ją w pęczkach, ale niemal równie łatwo ją wyhodować. W dodatku nie trzeba nawet mieć ogrodu – pietruszka naciowa świetnie rośnie w doniczkach na balkonie. Podpowiadamy, jak uprawiać pietruszkę oraz jaką wybrać, by była smaczna i dostarczała wielu liści.

Spis treści

Świeża natka pietruszki to jedna z bardziej popularnych przypraw i przybrań przeróżnych dań. Dobrze smakuje w zupach, sałatkach, może być dodatkiem do jajek, serów, mięs, ryb – niemal wszystkiego. Natka poza tym, że uatrakcyjnia wygląd i smak potraw, wzbogaca je również w składniki odżywcze i witaminy – ma m.in. więcej witaminy C niż cytryna, zawiera też inne cenne dla zdrowia składniki, m.in. żelazo. Nasza poczciwa natka jest ziołem, które wykorzystuje się nie tylko w kuchni.

Natka pietruszki – zamiast kupować, możesz wyhodować

Natkę pietruszki bez problemu kupimy w każdym warzywniaku i większości sklepów spożywczych. Jednak lepiej mieć własną, codziennie świeżą pod ręką. Tym bardziej że uprawa pietruszki naciowej nie jest trudna (jest mniej wymagająca niż pietruszka uprawiana na korzeń), a dodatkowo ma odmiany, które spokojnie mogą ujść za rośliny ozdobne i są bardzo smaczne. Nie trzeba też mieć ogrodu, by cieszyć się własną natką pietruszki. Z powodzeniem można ją uprawiać w doniczkach na balkonie, a nawet w domu.

Jaka pietruszka na natkę?

Jeśli chcemy wyhodować aromatyczną natkę, warto wybrać odpowiednią odmianę. Jest ich całkiem sporo. Jednak przede wszystkim, jeśli kupujemy nasiona, wybierajmy pietruszkę opisaną jako naciowa, nie kupujmy korzeniowej. Pietruszki odmian naciowych wytwarzają więcej liści, które szybko odrastają po ścięciu, nie tworzą natomiast palowego korzenia. Taka pietruszka może mieć zwykłe, gładkie liście, które będą smaczne i pachnące. Ale są także odmiany o liściach kędzierzawych (np. Moss Curled, Mooskrause, Extra Triple Curled, Afrodite). Ich liście przeważnie są niższe, ale mocno karbowane, pełne smaku i aromatu, a w dodatku pięknie wyglądają. Szczególnie w doniczkach na balkonie mogą uchodzić za rośliny ozdobne. Doskonale nadają się także do dekorowania potraw.

Kiedy i jak siać pietruszkę w ogrodzie i doniczce?

W ogrodzie pietruszkę można uprawiać z nasion. Pietruszkę na natkę sieje się na przełomie marca i kwietnia (na zbór letni) oraz w sierpniu – na zbiór wiosenny w kolejnym sezonie. Niestety pietruszka dość długo kiełkuje i na zbiory trzeba poczekać – na te z wiosennego siewu nawet do lipca. Dlatego w przypadku uprawy balkonowej czy domowej lepiej sprawdza się kupienie gotowych sadzonek. Są w sprzedaży późną wiosną. Natkę w doniczkach można także kupić w marketach i właśnie od niej rozpocząć własną uprawę. Zarówno sadzonki, jak i pietruszkę z doniczki, należy przesadzić.
Oczywiście gotowe sadzonki możemy też posadzić w ogrodzie, jeśli przegapiliśmy termin siewu lub chcemy szybciej doczekać się zbiorów.

Natka pietruszki z korzenia

Natkę można uzyskać też z korzenia, a nawet tylko jego górnego fragmentu. Szczególnie wiosną, a nawet zimą zdarza się, że korzenie pietruszki kupione na sałatkę itp. i przetrzymane w domu, zaczynają wypuszczać liście. Górną część takiego korzenia można wsadzić do doniczki z ziemią, ustawić w jasnym miejscu, podlewać i czekać na listki. Nie będzie jednak ich zbyt dużo i nie będą plonować długo (to pietruszka korzeniowa). To jednak sposób na doraźne uzyskanie natki w domowej uprawie.

Jaka ziemia dla pietruszki naciowej?

Pietruszka naciowa ma mniejsze wymagania względem ziemi niż korzeniowa, ale i tak potrzebuje żyznego i przepuszczalnego podłoża, które ani nie będzie szybko przesychać, ani nie będzie zaskorupiać się. Ziemię warto wzbogacić kompostem, a także obornikiem (suszony, granulowany można także zastosować w uprawie doniczkowej).

Doniczka dla natki pietruszki

Pietruszka naciowa nie potrzebuje dużo miejsca, spokojnie może rosnąć w zwykłej balkonowej skrzynce lub okrągłej, „kwiatowej” doniczce. Standardowo powinna ona mieć odpływ i drenaż.

Miejsce dla pietruszki naciowej

Pietruszka naciowa lubi światło, ale niekoniecznie piekące słońce (dobrze rośnie w chłodzie). W ogrodzie warto ją siać w słonecznych miejscach, natomiast na mocno nasłonecznionych balkonach doniczkę z nią lepiej ustawić za wyższymi roślinami, które lekko ją osłonią. Jeśli chcemy uprawiać natkę w domu, doniczkę musimy ustawić w jasnym miejscu, ale z rozproszonym światłem (szczególnie latem słońce nie powinno padać na nią bezpośrednio).

Pielęgnacja natki pietruszki

W ogrodzie należy pamiętać o odchwaszczaniu pietruszki, roślina doceni też lekkie spulchnianie ziemi. Przy uprawie doniczkowej te zajęcia nas ominą, ale w obu przypadkach musimy pamiętać o podlewaniu pietruszki. Robi się to regularnie, ale umiarkowanie. Natka powinna mieć lekko wilgotną ziemię, ale nie może ona być mokra. Z dwojga złego lepiej zniesienie chwilową suszę niż ciągłe zalewanie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Natka pietruszki jest łatwa w uprawie. Nie musisz jej kupować, wyhoduj własną. Jak uprawiać pietruszkę naciową w ogrodzie i na balkonie? - RegioDom.pl

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto