Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie w Oleśnicy. Tak mieszkańcy interpretują "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Akcja "Narodowego czytania" została zapoczątkowana w 2012 roku
Akcja "Narodowego czytania" została zapoczątkowana w 2012 roku Klaudia Kłodnicka
Dziś, do godziny 14 w Bibliotece Publicznej im. M. Reja w Oleśnicy odbywa się Narodowe Czytanie.

W ramach akcji zaproszeni goście odczytują wiersze Adama Mickiewicza z cyklu Ballady i romanse. Udział w Narodowym Czytaniu biorą Czytelnicy oleśnickiej biblioteki, seniorzy i młodzież, a także pani Edyta Małys-Niczypor zastępca Burmistrza Oleśnicy. Do biblioteki przyjechał również poseł na sejm RP Paweł Hreniak, który dokonał oficjalnego otwarcia wydarzenia.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj. Pisany w latach 1819-1821 cykl wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Przypominamy, że akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto