Nadciąga FW22! Ogień i drewno na wodzie

Akcja specjalna Festiwal Wisły
Udostępnij:

Festiwal Wisły, kultowa już impreza z sześcioletnią tradycją, w tym roku w wyjątkowej odsłonie

Cztery dni z Królową... Tak podchodzą do Festiwalu Wisły stali bywalcy tej imprezy. Festiwal Wisły, zainicjowany w 2017 roku, będący dziś ogólnopolskim świętem Wisły, w tym roku potrwa cztery dni, od 12 do 15 sierpnia. Miejscem akcji przez dwa dni będzie Włocławek, w dwa pozostałe - Toruń.

Festiwal Wisły to sposób na masowe oswajanie Polaków z Wisłą, która wraca w wielkim stylu. Dziś już nikogo nie dziwi przepływanie Wisły wpław, będące znakiem szczególnym FW. Gdy impreza ta ruszała, pojawiały się głosy, że Wisła jest zbyt zanieczyszczona. O tym, że tak nie jest przekonują się co roku tysiące osób, które biorą udział w darmowych rejsach – podstawowej atrakcji tej imprezy. Podczas kolejnych edycji FW tysiące osób doświadczyło kontaktu z rzeką, poznało urok drewna na wodzie, czyli pływania tradycyjnymi łodziami i statkami wiślanymi.

Festiwal Wisły jest po pierwsze największym zlotem tradycyjnych statków i łodzi rzecznych w tej części Europy. Kultywuje polskie, bardzo bogate i godne wpisu na listę światowego dziedzictwa, tradycje szkutnicze. Podczas FW można popływać szkutami, łodygami, batami, łodziami wikińskimi, a także zwinnymi pychówkami i lejtakami.

FW jest imprezą wyrosłą z tradycji wiślanych, z dziedzictwa i kultury rzecznej, nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. To wtedy, w XV-XVII wieku, najwięcej statków, łodzi i tratew pływało Wisłą. Ten ruch na rzece Festiwal Wisły próbuje odtworzyć, wyczarować, by zaprezentować urok „Wisły Żywej” festiwalowej publiczności. W połączeniu z pokazami rzecznego rzemiosła, wiślanymi, nadrzecznymi kulinariami, muzyką i darmowymi rejsami – tworzy rodzaj spektaklu, w którym udział biorą uczestnicy i publiczność.

Istotą festiwalu kulturowego, a do takich Festiwal Wisły się zalicza, jest nawiązywanie do tradycji, czerpanie z dziedzictwa i jego popularyzacja. A tradycje wiślane są przeogromne! Co Festiwal Wisły przypomina i prezentuje podczas każdej edycji. Festiwalowi towarzyszyły flisy tradycyjnymi tratwami, z okazji Roku Rzeki Wisły 2017 oraz dwa lata później z okazji 450. Unii Lubelskiej. To Festiwal Wisły uczcił w 2020 roku zapomniany epizod Cudu nad Wisłą, gdy bolszewicy przedarli się przez rzekę na wysokości Bobrownik i Mikorzyna. Rok temu FW21 otwierał, a właściwie przywracał dawno zapomniany szlak wodny do Santiago de Compostela. W tym roku zakończenie tego projektu – figura św. Jakuba, po przepłynięciu Wisły, dotarciu drogą morską na pokładzie „Pogorii” do Hiszpanii i poświęceniu w Santiago de Compostela, wróci nad Królową Polskich Rzek i stanie nad jej brzegiem w Dobrzyniu nad Wisłą.

Co ciekawego w tym roku podczas Festiwalu Wisły? Warto zwiedzić Aleję Muzeów, w której poznamy m. in. naukowe fakty na temat obecności Wikingów nad Wisłą. Od lat FW propaguje tę wiedzę, uczestnikami imprezy są współcześni wikingowie i ich perfekcyjnie wykonane repliki wikińskich łodzi. Warto też poznać prezentację pruskiej osady Truso, a także dzieje rybaków nieszawskich, mistrzów łowienia w nurcie Wisły.

Nie zabraknie smakołyków prezentowanych w ramach jarmarku ”Nadwiślańskie Smaki”, prezentacji rękodzieła, a także rzemiosła związanego z rzeką. Do tego oczywiście liczne koncerty, między innymi wystąpi holenderski zespół szantowy Pyrates! Pojawi się też Mrozu.

W tym roku włocławskim akcentem będzie prezentacja malowidła „Panorama Włocławka i zawody wioślarskie na Wiśle”, bezcenna wizytówka nadwiślańskiego miasta, ale nieco mało znana w kraju. Powszechnie znaną wizytówką Włocławka jest za to fajans. W ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie włocławski design, a okazją jest stulecie urodzin Elżbiety Piwek-Białoborskiej, twórczyni popularnych wzorów o wartości artystycznej.

Jedną z atrakcji FW22 we Włocławku będzie piknik „Nasza Wyspa”, na który organizatorzy zapraszają 13 sierpnia, w sobotę. Publiczność będzie mogła łodziami dopływać na plażowy odcinek

włocławskiej wyspy wiślanej, naprzeciw bulwarów. Tam czekać będzie szereg atrakcji, pokazy kulinarne, smaczne potrawy z ogniska, zabawy sportowe dla dzieci, pokazy jogi, aikido, koncert zespołu Jemiayka. Na plażę dopływać będą pływacy pokonujący rzekę wpław pod okiem służb. A zmierzyć się z Wisłą będą mieli okazję w trakcie Festiwalu dobrzy pływacy, którzy zapiszą się wcześniej na listę.

Chętni mogą wziąć udział w wiślanych warsztatach fotograficznych prowadzonych przez znanego fotografa, autora książki fotograficznej roku 2018 „Echo”, Maksymiliana Rigamonti. Warto też poznać tajniki klasycznego żeglowania po Wiśle pod okiem Piotra Sadurskiego, mistrza pływania lejtakiem, czyli małą, zwinną łodzią, która nie uznaje silnika.

W Toruniu również wykorzystana zostanie plaża, na którą dowożeni łodziami będą uczestnicy imprezy. Tam liczne atrakcje dla dzieci, spotkania z ciekawymi ludźmi rzeki, ognisko flisackie i koncert.

Ukoronowaniem nastroju Festiwalu Wisły są parady. Tylko bowiem w takich momentach jednocześnie na rzece można zobaczyć tyle tradycyjnych jednostek. W obu festiwalowych miastach w tym roku zaplanowano po trzy parady. Szczególnie wieczorno-nocne parady z udziałem rac, pochodni i świec dymnych warto zobaczyć. Hasło: Wisła żyje!, wyrywa się wówczas z wielu ust spontanicznie.

Program FW22: http://festiwalwisly.pl/3/program

Tekst i zdjęcia: Jacek Kiełpiński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadciąga FW22! Ogień i drewno na wodzie - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie