Na pola w powiecie oleśnickim nielegalnie wyrzucono niebezpieczne odpady? Skala zjawiska może być ogromna. Służby prowadzą postepowanie!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Udostępnij:
Czy z oleśnickiej oczyszczalni ścieków nielegalnie wywożono odpady biologiczne, które potem trafiały na pola w powiecie oleśnickim? Sprawą zainteresowała się policja, prokuratura oraz WIOŚ.

Policja, prokuratura oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu badają sprawę, która dotyczy działalności firm współpracujących z Miejską Gospodarką Komunalną w Oleśnicy. Czy faktycznie doszło do nielegalnego wywozu odpadów i czy osady trafiające na pola miały badania?

O kulisach całej sprawy poinformował nas jeden z pracowników firmy, która była podwykonawcą. Pracownik ten był uprawniony do kontrolowania spraw i koordynowania załadunku osadu z oleśnickiej oczyszczalni ścieków. Skażony osad biologiczny, który powinien zostać składowany w innym, bezpiecznym miejscu najprawdopodobniej trafił na pola, m.in. w powiecie oleśnickim. -Odpady nielegalnie składowane były na polach w Oleśnicy, a także okolicach Sycowa - podał. -Stare, kilkunastoletnie osady z oczyszczalni ścieków w Oleśnicy były załadowywane przez jedną z firm, która była podwykonawcą. Za ich dalszy transport także odpowiadała inna firma - dowiadujemy się. Ciężarówki legalnie trafiły tylko do jednego rolnika, docelowo miał trafić na działki m.in. w Kolonii Poniatowice czy Jemielnej.

W pewnym momencie kierowcy mieli przestać na specjalnej grupie w komunikatorze WhatsApp wypisywania ilości ton towaru, jaki mieli załadowany. Mieli mu tłumaczyć, ze pojawiły się problemy z telefonami.

-Jeden z kierowców przyznał się, że wywozi towar "na lewo" do kogoś innego". Powiedział, że od firmy (...) dostaje za każdą tonę 14 złotych za przewóz towaru i jeszcze dodatkowo 5 złotych na przewóz tego towaru "na lewo", gdzie omija pośredników jak firma, w której pracuję - relacjonuje. Uważa, że proceder mógł trwać od października. - Dziennie zajmowałem się około czterema ciężarówkami i teraz mogę stwierdzić, że połowa była wywieziona "na lewo" - dodaje.

Trwa postępowanie

Postępowanie w tej sprawie odbywa się na Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy. - Potwierdzam, że wpłynęły zawiadomienia w tej sprawie, zostały przyjęte w ubiegłym tygodniu na Komisariacie Policji w Sycowie. Aktualnie funkcjonariusze zbierają materiał dowodowy. Dopiero przekazaniu dokumentacji prokuraturze będzie wiadomo, w jakim kierunku potoczy się śledztwo - przekazała naszemu portalowi asp. Bernadeta Pytel z KPP w Oleśnicy.

Jak do sprawy odnosi się MGK?
Zapytanie w powyższej sprawie przesłaliśmy do Miejskiej Gospodarki Komunalnej w Oleśnicy. Oto odpowiedź spółki:

Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. zawarła umowę z firmą zewnętrzną na realizację usługi obejmującej odbiór, transport i rolnicze zagospodarowanie ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych z Oczyszczalni ścieków w Oleśnicy.

Zgodnie z zapisami umowy wykonawca usługi przejmuje pełną odpowiedzialność prawną i odszkodowawczą za postępowanie z osadami, zgodnie z przedstawionym sposobem i miejscem ich zagospodarowania oraz wszelkie konsekwencje prawne i finansowe z tym związane – od momentu załadunku osadów na środki transportowe w miejscu odbioru osadów na terenie Oczyszczalni ścieków w Oleśnicy.

MGK potwierdziło nam, że osady mogą być wykorzystywane w rolnictwie w celu nawożenia gleby.

Nadmieniamy, że sposobem zagospodarowania osadów jest ich rolnicze wykorzystanie w metodzie R-10 tj. zgodnie z kodowaniem ustalonym przez ustawę z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach, proces odzysku R-10 polega na obróbce odpadów na powierzchni ziemi przynoszącej korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska, inaczej ujmując, na wykorzystaniu osadów w rolnictwie, poprzez rozprowadzanie na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszania gleby. Osad ściekowy jest naturalnym nawozem wykorzystywanym w rolnictwie, stanowiącym alternatywę dla innych, powszechnie kupowanych i stosowanych nawozów przez rolników. Zastosowanie w celach rolniczych osadu ściekowego na pola na terenie powiatu oleśnickiego, zostało właściwie zgłoszone do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ze wskazaniem numerów działek do zastosowania osadu, zostały zawarte umowy z właścicielami tych działek, oraz zostały wykonane wymagane badania potwierdzające, że osad ściekowy spełniał normy dla jego wykorzystania w rolnictwie. Ponadto została wyliczona właściwa dawka osadu na powierzchnię gruntu, w celu zapewnienia bezpiecznego wykorzystania jego właściwości.

Jednocześnie informujemy, że nasza Spółka właśnie na bazie osadów ściekowych oraz odpadów biodegradowalnych, produkuje polepszacz glebowy tj. organiczny środek poprawiający właściwości gleby pod nazwą handlową „Ole!komp”, który jest chętnie stosowany w rolnictwie.

Co do doniesień prasowych związanych z toczącym się aktualnie postępowaniem, sprawę pozostawiamy właściwym organom. Po zakończeniu postępowania, jeżeli będzie taka potrzeba, odniesiemy się do ustaleń w niniejszej sprawie - podało MGK.

Do sprawy powrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie