Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Lasu w Jeleniej Górze

RS
W Jeleniej Górze powstanie kolejne muzeum. Karkonoski Park Narodowy przejmie od samorządu dawny pałac rodu Schaffgotschów w Sobieszowie i zamierza w nim urządzić między innymi ekspozycję związaną z ekosystemami leśnymi zachodnich Sudetów. Przez stulecia zarządzała nimi ta arystokratyczna rodzina.

Do niedawna w budynku funkcjonował Zespół Szkół Przyrodniczo – {Żwieniowych. Jeszcze przed wakacjami rada miejska Jeleniej Góry podjęła uchwałę w sprawie połączenia sobieszowskiej szkoły z Zespołem Szkół Licealno-Usługowych przy ul. Leśnej. To otwiera drogę do przekazania zabytku.
- Nie stać nas na wykupienie tego majątku, w grę wchodzi jedynie wymiana nieruchomości. Ustalamy szczegóły. Jelenia Góra przejmie prawdopodobnie, którąś z nieruchomości należących do skarbu państwa – mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Karkonoski Park Narodowy, planował budowę nowej siedziby u podnóża zamku Chojnik. W planach urbanistycznych zarezerwowano nawet teren pod ten obiekt.
Władze Jeleniej Góry zaproponowały jednak, przekazanie budynków folwarcznych i pałacowych. KPN i Ministerstwo Środowiska przystało na ten pomysł. Pieniądze, które przyrodnicy zamierzali wydać na budowę, zostaną przeznaczone na renowację zabytku.

Obiekt pomieści biura dyrekcji parku, ośrodek edukacji ekologicznej, pracownie malarskie i metaloplastyczne z niewielka kuźnią oraz wspomniane już muzeum.
- Historia działalności Schaffgotschów w karkono-skich lasach nie była nigdzie dotąd szerzej prezentowana. Mamy dostęp do archiwów zdeponowanych we Wrocławiu. Zależy nam by pokazać, jak te tereny leśne zmieniały się na przestrzeni wieków – dodaje dyrektor Raj.
Koszty przedsięwzięcia oszacowano na ok. 20 mln zł. Pałac ma służyć też za przykład wykorzystania zielonej energii. Do jego zasilania i ogrzewania mają zostać użyte pompy ciepła, baterie fotowoltaiczne, kotły na biomasę i inne nowoczesne technologie. Centrum edukacyjno-konferencyjne powinno być gotowe najpóźniej w 2016 roku.
Pałac w Sobieszowie to ciekawy zabytek, ale rzadko odwiedzany przez turystów.
W XVIII wieku pełnił rolę rodowego gniazda Schaffgotschów. Rodzina wprowadziła się do niego w 1712 r. Po przeprowadzce Schaffgotschów do bardziej reprezentacyjnego pałacu w Cielicach stał się ich rezydencją letnią. Pod koniec XVIII w. obiekt przekazano zarządcy ich olbrzymich dóbr i sądowi ziemskiemu. Niestety nie zachowały się oryginalne wnętrza. Przebudowano je po po 1945 r.
Po remoncie pałac dołączy do bogatej listy arystokratycznych rezydencji w Kotlinie Jeleniogórskiej. Będzie też generował ruch turystyczny. Dziś do odwiedzin Sobieszowa zachęca jedynie zamek Chojnik. Władze miasta starają się od jakiegoś czasu ożywić tę część Jeleniej Góry. Pod Chojnikiem powstają krokusowe łąki. Trwa też budowa 2-kilometrowej ścieżki dla nartorolkarzy. Ma być gotowa latem przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto