18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Migrena: Jak ją rozpoznać?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Migrena może prowadzić do obniżonej jakości życia i poważnych komplikacji zdrowotnych. Ważne jest więc, aby jak najszybciej rozpoznać i zwalczyć pierwsze objawy problemu. Po czym poznać migrenę?

Częste napady silnego bólu głowy mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i utrudniać pracę. Jeżeli oprócz bólu dana osoba odczuwa także nudności, wymioty i światłowstręt, najprawdopodobniej ma do czynienia z migreną. Jak rozpoznać pierwsze objawy problemu?

Czym jest migrena?

Migreną nazywamy przewlekłe schorzenie skutkujące napadowymi, silnymi bólami głowy. Dolegliwość ta dotykać może nawet ok. 10-12% populacji, w szczególności kobiety. Wynika to z wahań poziomu estrogenu, będącego żeńskim hormonem płciowym. W badaniach udowodniono, że częstotliwość napadów migrenowych wzrasta w okresie menstruacji, co wynika z obniżenia poziomu hormonu w organizmie. Chociaż migrena najczęściej pojawia się u osób w wieku średnim, objawy zaobserwować mogą już ludzie dorastający.

Choroba ma charakter nawracający – pomiędzy okresami ataków następuje przerwa trwająca od kilku dni do kilku miesięcy. Przypadłość może negatywnie wpływać na jakość życia i w znacznym stopniu utrudniać codzienną aktywność. Symptomy i nasilenie bólu mogą być odmienne u różnych osób, dlatego też często walczą one z przypadłością w indywidualny sposób. Większość ludzi cierpiących na migrenę stosuje leki przeciwbólowe, masaże i gorące kąpiele. Ulgę przynosi im także unikanie jasnego, silnego światła. Gdy pomimo zażycia właściwych środków przeciwmigrenowych ból utrzymuje się dłużej niż 15 dni, wskazane jest udanie się do specjalisty.

Wśród najczęstszych przyczyn migreny wymienia się przede wszystkim poważne urazy, zabiegi chirurgiczne lub powikłania schorzeń, takich jak grypa. Migrena może być również spowodowana silnym stresem lub przewlekłą depresją. Wielu specjalistów jest zdania, że migrena jest problemem uwarunkowanym genetycznie i rozwijającym się wskutek nadwrażliwości układu nerwowego oraz naczyniowego mózgu na konkretne bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.

Najczęstsze objawy migreny

Dolegliwości, jakich doświadcza chory, zależą głównie od rodzaju migreny. Generalnie wyróżniamy migrenę bez aury i z aurą. Pierwszy jej typ wyróżnia się trwającym 4-72 godziny pulsującym bólem głowy, zlokalizowanym w okolicy skroni po jednej stronie głowy. Chory może wykazywać także większą wrażliwość na światło, zapachy i dźwięk. Wiele osób odczuwa nudności i wymioty. Migrena bez aury stanowi ok. 80% wszystkich przypadków schorzenia.

Jeżeli przed pojawieniem się bólu głowy dana osoba doświadcza szeregu objawów zwiastujących nadejście dolegliwości, ma ona do czynienia z migreną z aurą. Wśród symptomów najczęściej pojawiają się ciemne plamki, zamazany obraz i „śnieżenie” w polu widzenia. Chorzy często skarżą się także na zawroty głowy, brak apetytu, trudności z mówieniem i koncentracją. Mniej liczna grupa osób odczuwa zaburzenia snu, wahania nastroju, apatię i drażliwość. Gdy u chorego pojawia się drętwienie i mrowienie kończyn, powodujące problemy z poruszaniem się, mówimy o aurze czuciowej. Ból głowy związany z tym typem migreny jest jednostronny, tętniący i narastający. Trwa średnio od 4 godzin do ok. 3 dni i pojawia się 1-2 razy w miesiącu.

Aby stwierdzić wystąpienie choroby i jej typ, konieczna jest samoobserwacja. Ostateczną diagnozę stawia jednak lekarz w oparciu o wywiad, wyniki badań laboratoryjnych i wcześniejsze wykluczenie innych problemów neurologicznych. Nawet w przypadku samodzielnego stwierdzenia objawów i bólu charakterystycznego dla konkretnego rodzaju migreny należy skonsultować się ze specjalistą. Jest to bowiem schorzenie, które powodować może niezwykle poważne konsekwencje, uniemożliwiające choremu pełnienie obowiązków zawodowych oraz samodzielne funkcjonowanie.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto