Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu oleśnickiego z boreliozą. Jak kształtują się liczby?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Oleśnicki sanepid przypomina, iż Borelioza z Lyme jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi.
Oleśnicki sanepid przypomina, iż Borelioza z Lyme jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Karolina Jurek-Bugla
Kleszcze nie mają litości. Wśród mieszkańców powiatu oleśnickiego nie brakuje osób, które doświadczyły przykrego ukłucia. Są i tacy, którzy mają z tego powodu duże problemy zdrowotne. Poprosiliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o aktualne dane. Jak przedstawiają się liczby?

Jak się dowiedzieliśmy w pierwszym kwartale bieżącego roku oleśnicki sanepid nie odnotował żadnych zachorowań na boreliozę, w II kwartale potwierdzono już natomiast dwa przypadki choroby. Dane liczbowe z 2021 roku są porównywalne, ponieważ w tym samym okresie, tj. w I i II kwartale 2021 roku, odnotowano odpowiednio 0 oraz 3 przypadki zakażeń. Ogółem w 2021 roku odnotowano 13 przypadków Boreliozy z Lyme, a największa liczba zachorowań przypadała na III kwartał 2021 roku- 9 przypadków. IV kwartał 2021 cechował się wyraźnym spadkiem osób chorujących-1 potwierdzony przypadek.

Oleśnicki sanepid przypomina, iż Borelioza z Lyme jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze w Ameryce Północnej, w Europie i Azji.

Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Jest on przenosicielem (wektorem) bakterii – pobierając krew od zakażonego zwierzęcia, głównie drobnych gryzoni, zwierząt dzikich i ptaków, sam ulega zakażeniu, a następnie żerując, przekazuje krętki swojemu żywicielowi, którym może być człowiek.

Objawy boreliozy:

Niespecyficzne objawy ogólne i zróżnicowany obraz kliniczny oraz problemy diagnostyki laboratoryjnej przysparzają często trudności w rozpoznaniu boreliozy. Do nieswoistych objawów zalicza się: zmęczenie, napadowe bóle karku 9 tzw. Objaw Donty), zaburzenia termoregulacji oraz narządu słuchu i wzroku. Mogą pojawić się także zaburzenia poznawcze.

Na ogół po 3 -30 dniach w miejscu ukąszenia kleszcza u 30-60% zakażonych pojawia się tzw. rumień wędrujący. Powstaje jako plamka, grudka, często z centralnym przejaśnieniem i osiąga różne rozmiary. U dzieci występuje zwykle na skórze głowy, szyi, zaś u dorosłych na kończynach dolnych oraz w okolicach fałdów pachwinowych. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często objawy uogólnione, takie jak:

• zmęczenie,

• ból mięśni i stawów,

• podwyższona temperatura,

• ból głowy,

• sztywność karku.

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3-4 tygodnie. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Profilaktyka:

Podstawą zapobiegania boreliozie z Lyme jest ochrona ciała przed kleszczami, dlatego zaleca się noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola, łąki itp.) zakrywającej jak najwięcej ciała – noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem, a także stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy kolejnymi aplikacjami wyżej wspomnianych środków, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy powiatu oleśnickiego z boreliozą. Jak kształtują się liczby? - Syców Nasze Miasto

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto