Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu oleśnickiego częściej chorują na grypę? Mamy najnowsze statystyki!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
PSSE w Oleśnicy radzi, jak ustrzec się przed grypą i groźnymi infekcjami
PSSE w Oleśnicy radzi, jak ustrzec się przed grypą i groźnymi infekcjami Pixabay.com
Oleśnicki sanepid podał najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Niestety, jak się okazuje, przypadków zachorowań jest więcej niż w 2021 roku.

Spis treści

Grypa w powiecie oleśnickim - statystyki

We wrześniu 2022 roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oleśnicy odnotowała w sumie 1483 przypadków zachorowań na grypę. Najczęściej chorowały osoby w wieku 15-64 roku życia, najmniej przypadków było w grupie wiekowej 5-14 lat. Analogicznie, we wrześniu 2021 roku PSSE odnotowała 942 przypadki.

Obserwujemy więcej zachorowań we wrześniu i październiku 2022 roku w porównaniu za ten sam okres w 2021 roku- podał oleśnicki sanepid.

Jeśli chodzi o infekcje jelitowe, zgłoszono jeden przypadek wirusowego zakażenia jelitowego nieokreślonego w gminie Syców, biegunkę i zapalenie żołądkowo-jelitowe wykryto u 2 osób (w tym 1 dziecko do lat 2) z gmin Syców i Twardogóra. Odnotowano także trzy przypadki salmonellozy z gmin Twardogóra, Dziadowa Kłoda, Oleśnica.

Jak ustrzec się grypy i infekcji?

Zachorowania na grypę w Polsce występują najczęściej późną jesienią oraz zimą. Szczyt zachorowań obserwujemy zwykle między styczniem a marcem. Najczęstszymi objawami grypy są: wysoka gorączka, uporczywy kaszel, ból głowy, ból mięśni oraz stawów, katar, ból gardła, ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Co roku miliony osób chorują na grypę. Większość pacjentów wraca do zdrowia już po kilku dniach. Należy jednak pamiętać, iż grypa jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty, a także dla osób powyżej 65 roku życia i osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia czy AIDS, o słabszej odpowiedzi immunologicznej.

Sposoby jak można chronić siebie oraz innych przed grypą, oraz infekcjami układu górnych dróg oddechowych w sezonie jesienno-zimowym są następujące:

  • Szczepienie
    Szczepienia są nadal najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą i ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi, jakie mogą towarzyszyć chorobie. Mają one zasadnicze znaczenie dla grup najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby tj.: dzieci od 6 miesięcy do 5 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz pracownicy służby zdrowia. Należy pamiętać, że szczepionka przeciwko grypie nie może wywołać grypy. Ból i obrzęk w miejscu wkłucia oraz podwyższona temperatura, które mogą wystąpić po podaniu szczepionki to naturalna reakcja organizmu na szczepienie.
  • Higiena rąk
    Częste mycie rąk to łatwy sposób na utrzymanie zdrowia całej rodziny, ponieważ chroni nas przed wieloma chorobami, również przed grypą i infekcjami sezonowymi. Należy pamiętać, aby regularnie myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, można użyć preparatu do mycia rąk na bazie alkoholu.
  • Unikanie dotykania twarzy, zwłaszcza okolic oczu, nosa oraz ust
    Pamiętając o tym, że wirus grypy wnika do naszego organizmu poprzez błony śluzowe oczu, nosa oraz jamy ustnej możesz zmniejszyć ryzyko infekcji, trzymając ręce z dala od twarzy.
  • Unikanie przebywania w pobliżu chorych osób
    Z racji faktu, iż grypa jest chorobą wysoce zakaźną, a wirus najszybciej rozprzestrzenia się drogą kropelkową w zatłoczonych miejscach takich jak: publiczne środki transportu, szkoły, masowe imprezy, kościoły- w sezonie o najwyższym tempie przyrostu zakażeń należy unikać takich miejsc, ponieważ kiedy zarażona osoba kaszle lub kicha, krople zawierające wirusa mogą rozprzestrzeniać się na dużą odległość i zarażać innych, którzy je wdychają.
  • Pozostanie w domu, jeżeli jesteś chory
    Jeśli chorujesz na grypę, przebywanie w otoczeniu innych osób naraża je na zakażenie wirusem. Odizolowanie osoby chorej na grypę zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa grypy.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto